Przyjemność w życiu każdego człowieka jest kwestią indywidualną. Co innego może sprawiać radość i dać uczucie życiowego spełnienia. Hedonizm jest myślą filozoficzną, której istotną jest określenie odczuwania przyjemności, jako najwyższego dobra, swoje źródła ma ona w starożytności. W jaki sposób zostać hedonistą, czym taki człowiek się charakteryzuje i czy warto poszukiwać w życiu przyjemności?
Hedonizm – czym jest ta doktryna etyczna?
Według hedonizmu rozkosz jest najwyższym dobrem, musi być ona głównym celem każdego człowieka oraz elementem motywującym do działania. Nazwa doktryny pochodzi z języka greckiego i oznacza „rozkosz”. Wyróżniamy hedonizm psychologiczny, materialistyczny i etyczny. Według etycznego należy dążyć nie tylko do osiągnięcia swojego szczęścia, ale także cudzego. Jest on więc daleki od egoizmu. Psychologiczny określa to, iż człowiek chce być szczęśliwy, jednak nie podaje, w jaki sposób może osiągnąć to szczęście. W materialistycznym najwyższą wartością są nabywane dobra materialne. Hedonizmem jest nazywana również podstawa człowieka, który stosuje się do tej doktryny. Postawa ta wybiera styl życia, polegający na dążeniu do przeżywania przyjemności i wykorzystania jej w odpowiedni sposób w życiu. Postawa hedonistyczna przekłada przyjemność zmysłową nad jakiekolwiek inne znane człowiekowi wartości. Jest to jednak całkowicie zdrowe oraz naturalne zachowanie.
Historia hedonizmu
Hedonizm swoje początki miał już w starożytności, został zapoczątkowany przez Epikura z Samos i Arystypa z Cyreny, którzy są twórcami tak zwanej myśli hedonistycznej. Arystyp z Cyreny był uczniem Sokratesa, uważał on, iż najważniejszą cnotą człowieka jest właśnie przyjemność, a najważniejszym celem jest dążenie do niej przez całe życie. Epikur z Samos był osobą kontynuującą głoszenie tejże myśli, a także twórcą epikureizmu. Głosił on, że zło i dobro na świecie, powstały przez odczuwanie bólu i przyjemności. Przyjemność natomiast wiązał z dobrem, dzięki czemu odróżniał dobro od zła.
Charakterystyka hedonisty
Hedonista jest człowiekiem, który ponad wszystko chce czerpać radość ze swojego życia. Wiele osób myli go z egoistą, który dba tylko i wyłącznie o swoją przyjemność, zachowuje się ryzykownie, wdaje w bójki, ma niekiedy problemy z prawem, a także uprawia przygodny seks. Jednakże wcale nie musi się tak zachowywać. Duża część osób spostrzega w dzisiejszych czasach zupełnie inaczej hedonizm. Hedonista czerpie radość z życia poprzez dostarczanie sobie przyjemności, a więc robi, to co lubi i daje mu poczucie szczęścia. Nie stosuje się do sztywnych reguł, ceni sobie przede wszystkim wolność. Niekiedy lubi eksperymentować, poszukuje nowych wrażeń i doznać.
Kobiety i mężczyźni żyjący zgodnie z myślą hedonistyczną zachowują się nieco odmiennie:
1. Hedonistki, są to kobiety czerpiące radość z życia, atrakcyjne fizycznie, seksowne, dbające o siebie. Odznaczają się dużą pewnością siebie. To osoby ambitne, wykształcone, niezależne, a także odpowiednio usytuowane. Hedonistki starają się być aktywne fizycznie, biorą udział w zajęciach sportowych i dążą do wyznaczonych celów.
2. Hedoniści, są to mężczyźni niebywale odważni, niezależni, a także bardzo męscy. Cechuje ich zdecydowanie i upór. Osoby te są świadome swoich mocnych stron, wytrzymałe, odporne psychicznie i pewne siebie. Wyróżnia ich dobra aparycja, modny ubiór, towarzyskość i duże poczucie humoru. Niekiedy zachowują się ryzykownie, na przykład decydując się na uprawianie sportów ekstremalnych.
W jaki sposób zachowuje się współczesny hedonista?
Hedonista nie jest osobą samolubną, dla której ważna jest tylko i wyłącznie własna przyjemność. Współczesny hedonista chce odszukać radość w swoim życiu i żyje zgodnie z zasadą carpe diem, jednakże dba również o bliskie mu osoby. W żadnym stopniu nie można porównać go do egoisty. Jest całkowicie świadomy własnych potrzeb i chce je zaspokoić. Warto pamiętać o tym, iż jedynie szczęśliwy człowiek czujący się spełniony pod każdym względem, jest w stanie działać aktywnie, także na rzecz innych ludzi.
Hedonizm a egoizm
Wczesne odmiany tej doktryny miały trochę wspólnego z egoizmem, jednak później uległo to zmianie. Egoizm jest narcyzmem, stawia swoje dobro nad dobrem innych. Przez wiele czasu hedonista był porównywany do materialisty i egoisty. Jednakże było to całkowicie błędne porównanie, gdyż materialista odczuwa przyjemność tylko w trakcie korzystania z dóbr materialnych, a dla hedonisty ważne są także wartości duchowe. Osoba żyjąca zgodnie z tą myślą odczuwa radość na przykład z kontaktu z naturą czy bliskimi osobami. Natomiast różnica pomiędzy egoistą a hedonistą wynika z tego, iż egoista troszczy się jedynie o swoje dobra, a hedoniście zależy również na dobru innych ludzi. Wiele hedonistów czerpie radość z możliwości pomagania innym osobom.
Czy dzisiejszy hedonizm wiąże się z konsumpcjonizmem?
Dzisiejszy hedonizm nazywany jest hedonizmem materialistycznym, czyli konsumpcjonizmem. Dla wielu dobra materialne są najważniejszym dobrem, a ich posiadanie daje poczucie szczęścia. Celem konsumpcjonizmu jest osiąganie przyjemności poprzez zaspokajanie potrzeb, jednakże nie są to potrzeby podstawowe, o czym należy pamiętać. Przez kupowani pewnych dóbr materialnych można zaspokoić potrzebę:
-
- władzy
- przynależności
- akceptacji
- uznania
W jaki sposób wnieść do swojego życia odrobinę hedonizmu?
- słuchaj siebie- pamiętaj, że to właśnie Ty powinieneś być na pierwszym miejscu, decyduj o sobie i swoim szczęściu. Twoje wybory powinny być świadome i zgodne z sumieniem.
- staraj się codzienne znaleźć dla siebie 15 minut- poświęć tą chwilę na coś co sprawia Ci przyjemność, weź gorącą kąpiel, spędź ten czas z książką czy posłuchaj ulubionej muzyki.
- staraj się być cały czas sobą- ciesz się z każdego dnia i wykorzystuj go najbardziej. Żyj według własnych wartości i w zgodzie ze sobą, abyś później niczego nie żałował.
- rozpieszczaj się co jaki czas- udaj się na zakupu, wycieczkę, przygotuj ulubiony posiłek, wybierz się na seans filmowy.
- pamiętaj o swoich potrzebach- nie przekładaj swoich potrzeb na dalszy plan, bądź ich świadomy.
- unikaj wszystkiego tego co jest dla Ciebie nieprzyjemne- nie zbyt przyjemne czynności, traktuj jako coś potrzebnego, co przyniesie Ci korzyści.
- Łam reguły- poeksperymentuj w kuchni czy z modą, przełam codzienną rutynę, zrób coś po swojemu.
Dlaczego warto zostać hedonistą?
W dzisiejszych czasach warto zostać hedonistą i wprowadzić pewnie zmiany do swojego życia. Nie jest niczym złym chęć poszukiwania przyjemności, ale w granicach rozsądku. Dzisiaj hedonizm może być urozmaiceniem codziennego, monotonnego czy szarego dnia, w których dominuje praca i obowiązki domowe. Dobrze jest znaleźć czas dla siebie i sprawić sobie trochę przyjemności. Hedonizm jest w stanie poprawić samopoczucie i wprawić w dobry humor. Dzięki tej myśli, człowiek może nieco inaczej spojrzeć na swoje życie, cieszyć się z niego, zacząć chwytać dzień i czuć się po prostu bardziej szczęśliwy.
Warto pamiętać przede wszystkim o tym, iż nie należy mylić hedonizmu z egoizmem, który opiera się jedynie na gromadzeniu dóbr i pozyskiwaniu przyjemności w życiu. Hedonizm jest nurtem, którego celem jest motywacja do działania, aby znaleźć swoje szczęście. Z pewnością warto korzystać z poglądów hedonistów i szukać szczęścia we wszystkim, co się da, w drugiej osobie, danych momentach z życia, czy z otaczającej przyrody. Szczęście można znaleźć właściwie wszędzie.