Oliwa z oliwek – dlaczego warto ją wybrać do pielęgnacji włosów

oliwa z oliwek na włosy

Zbawienny wpływ na nasza urodę oliwy z oliwek jest znany od wieków. Do pielęgnacji naszych ciał była stosowana już w starożytności, jednak czy możemy jej użyć również do pielęgnacji naszych włosów. To pytanie zadaje sobie na pewno nie jednak kobieta. I słusznie! Oliwa z oliwek powinna na stałe zagościć nie tylko w naszych kuchniach, ale i łazienkach.

Oliwa z oliwek na włosy – dlaczego warto ją stosować?

Od wieków oliwa z oliwek jest stosowana w wielu dziedzinach naszego życia, takich jak kuchnia, medycyna, czy kosmetyki. W Starożytnej Grecji stosowana ją do nawilżania właśnie skóry i włosów. Jednak czy czy intuicja starożytnych była słuszną? Otóż tak! Dzięki nauce możemy się przekonać, że te zabiegi pielęgnacyjne były jak najbardziej słuszne. Zaraz omówimy sobie w jaki sposób możemy wykorzystać oliwę z oliwek do pielęgnacji naszych włosów!

Oliwa z oliwek na włosy – wpływ pielęgnacji

Chociaż wiele kobiet regularnie pielęgnuje włosy stosując liczne kosmetyki, to nie zawsze może osiągnąć efekt taki, jak po użyciu oliwy z oliwek. Dzięki temu naturalnemu kosmetykowi nasze włosy staną się miękkie i nawilżone. Dzięki zawartości takich składników jak kwas oleinowy, skwalen i kwas palmitynowy, czyli naturalnych emolientów.

Te dobroczynne składniki wnikają w głąb łodygi naszych włosów, dzięki czemu zatrzymuje się w nich wilgoć. Włosy stają się w ten sposób błyszczące, ponieważ równocześnie dochodzi do wygładzenia się ich powierzchni.
Co ciekawe to nie jedyne pozytywne efekty stosowania oliwy z oliwek do włosów!

Rozdwajanie końcówek

Rozdwajanie się końcówek to problem wielu kobiet, które na co dzień stosują prostownicę, lokówkę czy często wiążą albo spinają włosy klamrą. Problem ten można rozwiązać stosując właśnie oliwę z oliwek do pielęgnacji włosów. Potwierdzają to nawet badania naukowe z wielu ośrodków na całym świecie. Oliwa z oliwek nie tylko zapobiega powstawaniu tego rodzaju zniszczeń ale również pomaga naprawić powstałe już uszkodzenia.

Wystarczy rozprowadzić oliwę z oliwek na końcówkach włosów i pozostawić ją na 5 minut, po czym dokładnie spłukać. W ten sposób nasze włosy powinny odzyskać piękny wygląd.

Puszenie się włosów

Jeśli na co dzień nie mamy czasu na stosowanie odpowiednich kosmetyków, takich jak odżywki, to nasze włosy zbyt łatwo wchłaniają wodę, a tym samym łatwiej się przesuszają. Odpowiedzią na ten problem również może się stać oliwa z oliwek. Jak już wspomnieliśmy, oliwa z oliwek to naturalny emolient, a więc zatrzymuje w naszych włosach wilgoć. Równocześnie nie obciąża ona pasm włosów i wzmacnia je.
Dodatkowo oliwa zawiera w sobie sporo witaminy E, która ma zbawienny wpływ na nasze włosy, w końcu to przeciwutleniacz. To kolejny składnik, dzięki któremu właśnie oliwa z oliwek od wieków jest wykorzystywana do pielęgnacji naszej skóry i włosów.

Przeczytaj także:  Kozieradka na włosy - naturalny cud

Ochrona przed uszkodzeniami fizycznymi

Nasze włosy są cały czas narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Nawet w trakcie zwykłego ich mycia mogą być narażone na zniszczenia, szczególnie jeśli nie stosujemy odpowiednich odżywek do ich pielęgnacji. to w trakcie kontaktu z wodą przesuszone włosy znacznie łatwiej puchną z powodu wchłaniania sporych ilości wody, a następnie ulegają dalszemu przesuszaniu. To również powód ich puszenia się. Stosowanie oliwy z oliwek może ten proces odwrócić na kilka sposobów.
Przede wszystkim zapobiega ona wchłanianiu i dyfuzji wody. Dzięki temu nasze włosy są mniej obciążone. Ponieważ oliwa to jednak olej, to jej konsystencja zapobiega wchłanianiu szkodliwych substancji przez włosy. Dzięki temu nasze włosy są w znacznie lepszej kondycji. Dodatkowo oliwa z oliwek regularnie nakładana na włosy tworzy na ich powierzchni ochronny filtr broniący nasze włosy również przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Leczenie łupieżu

Współcześnie wiele osób zmaga się z problemem łupieżu. Żeby go zwalczyć sięgamy po specjalistyczne szampony przepisane przez specjalistę. Warto jednak wspomóc proces leczenia właśnie oliwą z oliwek? Dlaczego? Łupież pojawia się gdy skóra naszej głowy staje się przesuszona, a tym samym jej naskórek złuszcza się tworząc charakterystyczne płatki. A ponieważ oliwa z oliwek to naturalny emolient zawierający kwasy tłuszczowe i bogaty w witaminę E, to wspomaga proces leczenia w sposób naturalny.

Stany zapalne skóry

Stany zapalne skóry głowy powodowane przez drobnoustroje to według naukowców problemy dermatologiczne w miarę łatwe w leczeniu. Chociaż w przypadku innych tego rodzaju problemów zaleca się stosowanie antybiotyków, to jednak w przypadku zapalenia skóry głowy leczenie jest znacznie łatwiejsze. Naukowcy odkryli, że ten rodzaj stanu zapalnego i jego efekty możemy neutralizować właśnie używając do pielęgnacji oliwy z oliwek.

Przeczytaj także:  Czym zmyć farbę do włosów z mebli?

Wypadanie włosów

Kolejnym problemem, z którym boryka się wiele kobiet jest oczywiście wypadanie włosów. Stosowanie specjalistycznych odżywek czy też suplementów diety nie zawsze przynosi jednak oczekiwany skutek. Substancje zawarte w oliwie z oliwek również mają wpływ na zahamowanie wypadania włosów. Szczególnie, że odpowiedni poziom nawilżenia oraz zawartość witaminy E wspomaga ich wzrost i zdrowy rozwój.

Oliwa z oliwek do włosów – jak stosować?

Pielęgnację włosów oliwą z oliwek warto rozpocząć od nakładania tej substancji na końcówki włosów. Dzięki temu dowiemy się, czy na naszym typie włosów oliwa przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku włosów wyjątkowo słabych i przetłuszczających się może się okazać, że jej stosowanie lekko obciąża włosy.

Rozpoczynając naszą przygodę ze stosowaniem oliwy z oliwek do pielęgnacji włosów warto nanieść na same końcówki jedną lub dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek. Gdy już przekonamy się, ze ten rodzaj pielęgnacji jest dla na odpowiedni warto zwiększyć dawkę do trzech łyżek. Nakładaj ją na suche włosy palcami delikatnie masując skórę głowy i rozczesując włosy.
Żeby zwiększyć efekt warto owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić tak na 15 minut. Następnie rozczesz włosy grzebieniem o szerokich zębach i dwa razy umyj głowę szamponem, szczególnie, jeśli nałożyłaś spora ilość oliwy na włosy. Następnie rozczesz włosy i je wysusz, żeby podziwiać efekty.

Ten rodzaj pielęgnacji można stosować raz w tygodniu. Szczególnie, jeśli nasze włosy są bardzo zniszczone farbowaniem lub trwałą ondulacją.
Pamiętajmy jednak, ze jeśli zastosujemy zbyt dużą dawkę oliwy, to zamiast oczekiwanych rezultatów możemy zaobserwować, że nasze włosy są widocznie przetłuszczone.

Widoczne zmiany oczywiście będziemy mogli zaobserwować z czasem, a najlepiej będą one widoczne po kilku miesiącach.

Jaką oliwę wybrać?

Oczywiście w trakcie zakupu oliwy czy to do kuchni czy do łazienki do pielęgnacji włosów, to najlepiej postawić na te najwyższej jakości, czyli extre virgin lub virgin. Jest ona tłoczona bez użycia środków chemicznych, a więc możemy mieć pewność, że jest najwyższej jakości.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna