Ile trwa odwyk alkoholowy?

Wiele osób wciąż nie uznaje alkoholizmu za chorobę. Jest ona jednak bardzo poważna i przewlekła. Nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na organizm chorego, jak i na jego najbliższe osoby. To nałóg, z którym walka jest bardzo trudna, ale możliwa do wygrania. Bardzo pomocny w tym jest odwyk alkoholowy, na którym specjaliści uświadamiają alkoholika, jakie są przyczyny jego stanu, a także motywują go do pozostania w trzeźwości. Ile czasu trwa terapia alkoholowa? Czy jest skuteczna? Dowiedz się!

Pierwszy krok, czyli odtrucie alkoholowe

Bardzo często odwyk alkoholowy rozpoczyna się od odtrucia alkoholowego. To niezbędny krok, by leczenie alkoholizmu zakończyło się sukcesem.

Proces trzeźwienia nie jest prosty, ponieważ po odstawieniu alkoholu często występuje szereg nieprzyjemnych objawów takich jak lęk, rozdrażnienie, tachykardia, wzrost ciśnienia, bezsenność, nudności, wymioty, bóle głowy oraz złe samopoczucie. Te objawy jednak nie stanowią żadnego zagrożenia dla życia i najczęściej samoistnie ustępują po kilku dniach. Wiemy jednak, że wielu alkoholików sobie z nimi nie radzi i wraca do spożywania alkoholu – po to właśnie jest odtrucie alkoholowe.

Detoks alkoholowy rozpoczyna się od przeprowadzenia solidnej diagnostyki stanu pacjenta. Umożliwia to ustalenie stopnia zaawansowania choroby alkoholowej oraz zatrucia organizmu. Następnie usuwane są substancje aktywne i szkodliwe z krwiobiegu, uzupełniane niedobory witamin i minerałów, jak i przywrócona zostaje równowaga w gospodarce wodno-elektrolitowej. Pacjent może otrzymać także różnego rodzaju leki np. przeciwbólowe, dzięki którym można zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu.

Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Istnieje wiele form terapii alkoholowych. Wbrew pozorom jedyną możliwością nie są spotkania AA. Chorzy mogą zdecydować się np. na terapie indywidualne lub grupowe. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, cel jest jeden – uwolnić się od alkoholu.

Na samym początku warto zdecydować się na indywidualne sesje. Polegają one na spotkaniach i rozmowach z psychologiem oraz specjalistami od nałogów. Dzięki nim możliwe jest określenie źródła nadużywania alkoholizmu. To cenna informacja, która umożliwia dobranie najlepszej techniki terapeutycznej. Zazwyczaj jednak zastosowanie znajdują metody o charakterze poznawczo-behawioralnym. Tematem przewodnim są emocje alkoholika. Podczas rozmowy psycholog stawia wiele pytań, które mają wskazać alkoholikowi drogę do istoty jego problemów. W ten sposób może on je zrozumieć i rozpocząć pracę nad zmianami w zakresie swojego nastawienia czy podejścia. Krótko mówiąc – dzięki takim sesjom alkoholik uczy się, jak żyć bez alkoholu.

Należy jednak pamiętać, że alkoholizm to choroba, której niestety nie da się wyleczyć – można ją jedynie zaleczyć. Dlatego nawet po zakończeniu indywidualnej terapii, warto zdecydować się na terapię grupową. Na takich sesjach są obecne osoby z takimi samymi problemami, a co najważniejsze – dzięki nim alkoholik nie będzie samotny, co często jest przyczyną sięgania po kieliszek. Dają one możliwość także wspólnego wymieniania się doświadczeniami i udzielania pomocy oraz wsparcia innym osobom. Warto także rozważyć jednoczesne uczestnictwo – zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej.

Jak długo trwa odwyk alkoholowy – tryb ambulatoryjny?

Leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym to z pewnością długotrwały proces. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile trwa taka terapia, bowiem jest to uzależnione od kilku indywidualnych czynników. Jest ona dobrowolna i najczęściej decydują się na nią osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że mają problem i chcą rozpocząć leczenie, lecz bez rezygnacji z obowiązków rodzinnych czy zawodowych. Wymagana jest tutaj przede wszystkim duża motywacja oraz asertywność. Bardzo ważne jest też wsparcie najbliższych. Najczęściej taki odwyk alkoholowy trwa przynajmniej 3 miesiące, ale nie dłużej niż 2 lata. Warto jednak tutaj dodać, że dokładny czas jej trwania jest ustalany na podstawie wyników badań pacjenta, przeprowadzonego wywiadu czy poziomu efektywności po realizacji kilku spotkań.

Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym?

Leczenie uzależnienia od alkoholu w trybie zamkniętym to często jedyne słuszne rozwiązanie w przypadku osób, którym brakuje silnej motywacji i wiedzą one, że nie będą w stanie wytrwać w trzeźwości. Leczenie w szpitalu polega na przebywaniu pacjenta pod stałą opieką lekarzy. Chorzy nie mają kontaktu z nikim innym. Ośrodki oferujące taką formę terapii zapewniają mnóstwo zajęć w ciągu dnia, dzięki czemu dzień chorego jest zapełniony, więc ten nie ma nawet czasu, by myśleć o alkoholu. Czas takiego leczenia to zazwyczaj 1-2 miesiące. To krótka, ale intensywna terapia, która jest bardzo skuteczna. Nie zmienia to jednak faktu, że po wyjściu z ośrodka, konieczna jest kontynuacja leczenia.

Informacja prawna