Jak ważna jest rehabilitacja pooperacyjna?

Różnego rodzaju operacje kręgosłupa, biodra, kolana oraz innych narządów ruchu wiążą się z koniecznością przeprowadzenia rehabilitacji pooperacyjnej. Jest to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o skuteczności i sukcesie całego zabiegu. Dzięki dobrze dobranej terapii oraz jej regularności, pacjenci w większości przypadków mogą liczyć na powrót do pełnej sprawności. Ostatecznie to w jaki sposób przebiega rehabilitacja zależy od stanu chorego oraz rodzaju operacji. Dlaczego jeszcze ma ona tak istotne znaczenie?

Zapobieganie negatywnym skutkom zabiegu

Nawet jeśli operacja miała charakter mało inwazyjny, istnieje ryzyko pojawienia się obrzęków, stanów zapalnych oraz zakrzepów. Przy bardziej skomplikowanych zabiegach może dojść do zaniku mięśni oraz osłabienia ich siły. Inne możliwe negatywne skutki to m.in. blizny, skurcze, ból i ograniczenie ruchomości. Rehabilitacja pooperacyjna to skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości oraz zapobieganie ich pojawieniu się. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju metody terapeutyczne, na które składa się m.in. laseroterapia, masaże lecznicze, manualne, odpowiednie ćwiczenia czy trening funkcjonalny.

Przeczytaj także:  Rehabilitacja dla seniorów - czy warto?

Opanowanie poprawnych wzorców ruchowych

Tuż po operacji, pacjenci mogą mieć problem z powrotem do samodzielnego życia. Rolą fizjoterapeuty jest pomoc w opanowaniu podstawowych czynności związanych z poruszaniem się. Na początkowym etapie rehabilitacja polega na nauce bezpiecznego wstawania z łóżka oraz poruszania zoperowanym narządem w sposób bezbolesny i nie narażający na jego uszkodzenie. Co więcej, specjalista uczy w jaki sposób korzystać z kul oraz wózka. Pacjent opanowuje zatem poprawne wzorce ruchu, co ma istotne znaczenie w procesie leczenia, gdyż pozwoli na wdrożenie kolejnych etapów terapii.

Zwiększenie sprawności ruchowej

Rehabilitacja ma na celu przede wszystkim przywrócenie pacjenta do stanu pełnej sprawności ruchowej. Gdy choremu nie towarzyszy już ból, możliwe jest rozpoczęcie pracy nad wzmacnianiem mięśni, poprawą ich elastyczności oraz wytrzymałości. Wykonuje się także ćwiczenia czucia głębokiego. Z czasem może pojawić się konieczność wykorzystania dodatkowego obciążenia podczas treningu funkcjonalnego.

Przeczytaj także:  Rehabilitacja dla seniorów - czy warto?

Rehabilitacja pooperacyjna pomaga w przywróceniu siły mięśniowej oraz funkcji stawów. Można liczyć także na odzyskanie koordynacji ruchowej, która ma istotne znaczenie w procesie powrotu do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta może wykorzystywać w tym celu zaawansowany sprzęt rehabilitacyjny, stanowiący uzupełnienie terapii manualnej.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu fizjoterapii i rehabilitacji Fizjofaktoria z Opola.

Informacja prawna