Jak szybko rosną włosy?

długie włosy

Niemal każdy, kto kiedykolwiek marzył o długich, zdrowych włosach, na pewno zastanawiał się kiedyś, jak szybko właściwie rosną włosy i od czego zależy to, czy rosną szybciej czy wolniej – oraz czy istnieje jakiś sposób, by przyspieszyć bądź spowolnić ten proces. W poniższym artykule zawarte zostały wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie te pytania; zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Spis treści

  • Jak szybko rosną włosy? Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc?
  • Od czego zależy, jak szybko rosną włosy?
  • Jak można sprawić, by włosy rosły szybciej?

Jak szybko rosną włosy? Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc?

Jak szybko rosną włosy?
Jak szybko rosną włosy?

Trudno udzielić na to pytanie precyzyjnej, jednoznacznej odpowiedzi – szybkość, z jaką rosną włosy, jest uwarunkowana szeregiem różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czy można jednak generalnie ustalić, ile rosną włosy w ciągu miesiąca? Można przyjąć, że przeciętny miesięczny wzrost długości włosów wynosi między jednym a dwoma centrymetrami. Jeżeli jednak nie dba się odpowiednio o włosy, proces ten może zostać niemal całkowicie zahamowany. O tym, od czego dokładnie zależy jak szybko rosną włosy, dokładniej będzie mowa w kolejnych paragrafach.

Od czego zależy, jak szybko rosną włosy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, na szybkość z jaką rosną włosy wpływa szereg czynników. Do najważniejszych z nich należą:

Rodzaj i ilość stosowanych zabiegów kosmetycznych na włosach – niektóre zabiegi niekorzystnie wpływają na zdrowie włosów, sprawiając, że ich przyrost zostaje znacznie spowolniony. Do takich zabiegów należą między innymi wszystkie te, które wykorzystują wysokie temperatury; czyli na przykład robienie loków za pomocą lokówki, częste suszenie włosów suszarką czy też używanie prostownicy.

Stosowana dieta – choć może się to okazać zaskakujące, od tego, w jaki sposób się odżywiamy, zależy kondycja naszych włosów oraz szybkość, z jaką rosną. Dieta uboga w konkretne składniki, do których zalicza się między innymi cynk, miedź i żelazo, oraz pozbawiona witamin A, E, B6 i B12 wpływa negatywnie na stan włosów, sprawiając, że są mniej zdrowe, bardziej łamliwe i rosną dużo wolniej. Duży wpływ na szybkość, z jaką rosną włosy, ma również ilość wypijanej na co dzień wody – pijąc zbyt mało, spowalniamy porost włosów i osłabiamy ich kondycję.

Używane na co dzień kosmetyki – kosmetyki, jakich używa się na co dzień do pielęgnacji skóry głowy i włosów również mają spory wpływ na to, jak szybko rosną włosy. Odpowiednio dobrane środki pielęgnacyjne sprawią, że włosy będą rosnąć szybciej – i vice versa, te źle dobrane spowodują wolniejszy porost włosów i osłabią ich kondycję.

Jak można sprawić, by włosy rosły szybciej?

By włosy rosły tak szybko, jak to możliwe, należy sumiennie przestrzegać szeregu zaleceń. Jak zostało wspomniane w poprzednim paragrafie, absolutną podstawą, o którą trzeba zadbać, jeżeli zależy nam na szybkim poroście włosów, jest nienadużywanie konkretnych zabiegów na włosach. Do minimum należy ograniczyć korzystanie z suszarki, prostownicy i lokówki, gdyż włosy wystawiane na częste działanie tak wysokich temperatur prędzej się niszczą i wolniej rosną. Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości szczotkę, by ograniczyć nadmierne wyrywanie włosów w trakcie czesania.

Następną rzeczą, o której należy pamiętać, jest odpowiedni sposób odżywiania się. By zachować włosy w doskonałej kondycji i zapewnić im odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu, należy zadbać o to, by w codziennej diecie nie brakowało cynku, miedzi i żelaza oraz witamin A, E, B6 i B12. Te składniki można znaleźć między innymi w różnego rodzaju warzywach, nabiale, orzechach oraz rybach. Można również zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy diety, które zawierać będą ten konkretny zestaw witamin i składników mineralnych. Należy również odpowiednio nawadniać swój organizm – w zależności od wieku, wagi i płci nasz organizm wymaga dostarczania mu różnej ilości wody, jednak generalnie przyjmuje się, że normą są około dwa litry wody dziennie.

Dobrze jest również zastanowić się nad włączeniem do swojej codziennej pielęgnacji specjalnych kosmetyków dobroczynnie wpływających na szybszy porost włosów – do takich należą między innymi wszelkiego rodzaju maski na włosy oraz delikatne szampony.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ChwilaPrzerwy.pl

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna