Wózek dla noworodka – jak wybrać pierwszy wózek dla niemowlaka?

Wybór pierwszego wózka dla maluszka to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Ponieważ wózek jest zwykle największym wydatkiem, który ponosimy, kompletując wyprawkę, warto się dobrze zastanowić. Właściwie dobrany wózek dla malucha ułatwi nam nad brzdącem opiekę, a nieodpowiednio wybrany może nam ją bardzo utrudnić. Jak wybrać pierwszy wózek dla noworodka i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak wybrać wózek dla noworodka?
Na co zwrócić uwagę?

W sklepach znajdziemy wiele wózków dziecięcych, a szeroka dostępność różnorodnych modeli, na pewno nie ułatwia zadania. Młodym rodzicom bardzo trudno jest podjąć decyzję i wybrać odpowiedni wózek dla noworodka. Jeśli jest to ich pierwszy maluszek, nic przecież nie wiedzą o wózkach dziecięcych! Nie wiedzą, na jaki model warto postawić i na co zwracać szczególną uwagę. Podjęcie decyzji nigdy nie jest łatwe, a wszystko utrudnia jeszcze fakt, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Każdy ma bowiem inne wymagania, możliwości i potrzeby. Rodzice muszą zatem zdecydować sami, jaki model się sprawdzi i który wózek dla noworodka będzie w ich przypadku odpowiedni. Trudno zdecydować mając do wyboru gondole, spacerówki i wielofunkcyjne wózki 2w1 i 3w1. Jak więc wybrać wózek dla noworodka? Który model sprawdzi się najlepiej?

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na gabaryty, wagę, rodzaj kół i sposób składania. Dlatego, zanim zaczniecie szukać, odpowiedzcie sobie na najważniejsze pytania:

  • Jakim budżetem dysponujecie?
  • Czy będziecie przewozić wózek samochodem?
  • Czy podróżujecie z dzieckiem komunikacją miejską, czy chodzicie raczej na piechotę?
  • Czy mieszkacie w domu, w bloku, na piętrze czy na parterze?
  • Czy będziecie wnosić wózek schodami, czy wwozić go windą?
  • Gdzie będziecie przechowywać wózek?
  • Czy poruszacie się głównie po mieście, czy wyjeżdżacie często na wieś i chodzicie na spacery po lesie?
  • Co planujecie zrobić z wózkiem, gdy dziecko z niego wyrośnie?

Jaki wózek dla noworodka? – Gondola

Gondola to idealny pierwszy wózek dla małego dziecka. Wybierając najpierw gondolę, a potem spacerówkę, będziecie mieć możliwość dopasowania wózka do swoich oczekiwań i potrzeb Waszego dziecka. Wbrew pozorom głęboki wózek wcale nie musi być ciężki i duży. Zależy Wam na niskiej wadze? Wybierzcie model z aluminiowym stelażem. Stawiacie na wygodę w przewożeniu i łatwość w przechowywaniu? Idealnie sprawdzi się poręczna składana gondola.

Za wagę wózka odpowiada zarówno stelaż, jak i koła. Koła piankowe są bardzo lekkie i w warunkach miejskich doskonale się sprawdzają. Jeśli planujecie sporadyczne wycieczki na wieś i za miasto, możecie wybrać nieco większe piankowe koła. Od pompowanych są one sporo lżejsze, a od piankowych najmniejszych znacznie stabilniejsze. Charakteryzują się również dużą zwrotnością, więc nadają się na zakupy i spacery. Z kolei osoby, które planują częste aktywności i wycieczki za miasto, powinny postawić na koła pompowane. Wózek będzie trochę cięższy, ale za to na nierównych i piaszczystych ścieżkach dużo wygodniejszy.

Wybierając model wózka, weźcie pod uwagę również porę roku. Jeśli dziecko urodzi się jesienią lub wczesną zimą, wózek powinien być dostosowany do kapryśnych i zmiennych warunków pogodowych. Warto wybrać wózek z nieprzemakalnych materiałów. Nie będzie trzeba nakładać dodatkowej folii ochronnej na gondolę, pamiętać o niej i martwić się, jeśli o niej zapomnicie. Ważne są też solidne ścianki wózka, które lepiej chronią malucha przed wiatrem i chłodem. Latem z kolei gondola powinna być wykonana z oddychającego materiału, który przepuszcza powietrze i zapewnia wewnątrz właściwą cyrkulację.

Jaki wózek dla noworodka? – Wygodna i lekka spacerówka czy wielofunkcyjny wózek 2w1 i 3w1?

Przesiadka z głębokiej gondoli do lekkiej spacerówki może się okazać dużą ulgą. Fani miejskiego życia, którzy rzadko jeżdżą na wycieczki na wieś, mogą wybrać lekkie spacerówki parasolki. Spacerówki te charakteryzują się łatwym składaniem i niewielkim rozmiarem. Po złożeniu wózka można przewiesić go sobie przez ramię, bez problemu schować do auta albo wejść po schodach.

Jeśli jednak stawiacie na jakość i dysponujecie ograniczonym budżetem, warto rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego. Wózek 2w1 lub 3w1 to jednorazowy wydatek na 3-4 lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Najlepiej wybrać raz, ale za to dobrze! Wózek 2w1 to gondola i spacerówka w jednym komplecie. Stelaż wózka pozwala uzyskać głęboką gondolę, a następnie rozłożyć ją i przekształcić w siedzisko spacerowe. Wózki głęboko-spacerowe dostępne są również w wersji 3w1 z fotelikiem samochodowym. Przenośny fotelik w formie nosidełka można zamontować w aucie lub na stelażu wózka. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala przenosić śpiącego malucha, bez konieczności wyjmowania go z wózka i fotelika. Wózek 3w1 to komfortowy zestaw podróżny, składający się z gondoli, spacerówki i przenośnego fotelika. Czy wiecie już, jaki wózek dla noworodka będzie w Waszym przypadku najbardziej odpowiedni?

Informacja prawna