Kołdra jedwabna – wady i zalety

Czy wiesz, jak bardzo ważny jest zdrowy sen? Jak się okazuje, jakość snu w znaczący sposób wpływa na jakość naszego zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Mało komfortowy sen obniża znacząco także naszą produktywność, tym samym przyczyniając się do gorszych rezultatów osiąganych w pracy, czy w szkole. Jeśli zatem od dłuższego czasu nie wysypiamy się, często budzimy w nocy, sen w ogóle nas nie relaksuje – warto pomyśleć o poprawie jego jakości. Jedną z podstawowych rzeczy, jakie możemy zrobić, jest kupno odpowiedniej pościeli.

Jak dobrze wybrać pościel z jedwabiu?

Nie każda pościel jedwabna jest taka sama. Tak samo, jak w przypadku innych rodzajów materiałów, jedwab wykorzystany do jej produkcji może być gorszej lub lepszej jakości, a co za tym idzie jakość samej pościeli również będzie się różnić. Jak zatem wybrać pościel do łóżka wysokiej klasy

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na deklarowaną przez producenta bądź sprzedawcę pościeli masę Momme – im jest większa, tym trwalszy splot, a to oznacza, że pościel będzie służyła nam dłuższy czas. Oczywiście, pamiętajmy o tym, że wyższa jakość pościeli jedwabnej oznacza także, niestety, wyższą jej cenę.

Najbardziej podstawowe rozwiązania są często najlepsze – dlatego domyślnie pościel jedwabna oferowana jest w kolorze białym. idealnie komponuje się on z większością sypialni, czy pokoi, rozjaśnia je i dodaje klimatu. Istnieją również, rzecz jasna, wersje pościeli w odmiennej kolorystyce. Zanim dokonamy zakupu powinniśmy więc dokładnie przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Zalety pościeli jedwabnej –  dlaczego warto w nią zainwestować?

Pościel jedwabna w ostatnich latach znacząco zyskała na popularności – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Czym jednak pościel z jedwabiu zasłużyła sobie na takie uznanie?

Jednym z głównych czynników, który o tym zdecydował, był z pewnością fakt, że jedwab jest materiałem hipoalergicznym. Nie uczula ani nie podrażnia on skóry, dzięki czemu na komfortowy wypoczynek otuleni taką właśnie pościelą mogą sobie pozwolić również ludzie o delikatnej cerze i specjalnych wymaganiach. Poduszka naturalna zapewni również zdecydowanie lepszą jakość snu, niż syntetyczna.

Pościel z jedwabiu “oddycha” i jest przewiewna, ale jednocześnie zapewnia ciepło i komfort nawet w chłodne, zimowe wieczory. Z jednej strony jest ona leciutka i puszysta – z drugiej zapewnia komfortowy sen nawet bardziej wymagającym użytkownikom.

Co bardzo ważne, jedwab jest materiałem niezwykle trwałym. Nawet po wielu praniach pościel z niego wykonana zachowa wszelkie swoje pozytywne właściwości – będzie również nadal prezentowała się niezwykle atrakcyjnie wizualnie. Warto także podkreślić, że jedwab jest odporny na zagnieżdżanie się w nim grzybów, roztoczy i innych drobnoustrojów. Sprawia to, że pościel z niego wykonana przez wiele lat gwarantowała nam zdrowy spoczynek.

Wady pościeli jedwabnej – czy to produkt absolutnie dla każdego?

Zdecydowanie największą wadą, jaką posiada jedwabna pościel jest jej cena. Nawet najtańszy komplet kosztował nas będzie około 1.000-1.200 złotych – przy czym, podkreślamy jeszcze raz, mowa o komplecie z najniższej półki cenowej. Za pościel jedwabną klasy premium zapłacimy więc nawet kilka razy więcej. Nie ma się jednak co dziwić takiemu stanowi rzeczy – jedwab jest materiałem bardzo ekskluzywnym i kosztownym, a jednocześnie bardzo pożądanym. Wyprodukowanie z niego wysokiej klasy pościeli nie jest wcale łatwe, a stworzenie produktu niskiej jakości jest po prostu nieopłacalne. Sprawia to, że pościel jedwabna prawdopodobnie jeszcze długi czas pozostanie towarem premium.

A czy pościel taka jest dla każdego? Zdecydowana większość osób, która raz z niej skorzysta pozostaje przy jedwabnej pościeli już na zawsze. Głównymi czynnikami takiej decyzji jest wygoda i wszechstronność pościeli, a także jej trwałość (choć pościel jedwabna jest stosunkowo droga, jest również kilka razy trwalsza, niż syntetyczna). Niemniej jednak – od każdej zasady są wyjątki. Wiele zależy przede wszystkim od przyzwyczajeń, preferencji i oczekiwań danej osoby. Często zdarza się jednak, że nawet osoby, którym początkowo pościel taka niezbyt “podeszła” po kilku nocach przekonują się do niej i nie wyobrażają już powrotu do innego rodzaju materiałów.

Jak prać jedwabną pościel?

Tak, jak każdy inny rodzaj pościeli, tak również kołdra jedwabna i poduszka wymagają odpowiedniego traktowania, jeśli mają służyć nam latami.

Aby bezpiecznie wyprać taką pościel, skorzystajmy z programu o niskiej temperaturze – najlepiej programu do prania tkanin delikatnych. Zalecane jest także skorzystanie ze specjalnego płynu do jedwabiu – zawiera on substancje czynne, które skutecznie wyeliminują wszelkie zabrudzenia i plamy, a jednocześnie bardzo delikatnie obejdą się z samą tkaniną.

Pranie dobrze jest wykonać w woreczkach ochronnych na pościel – a co więcej, kołdrę i poduszkę najlepiej prać osobno. Jeśli to możliwe, oddajmy pościel do specjalistycznej pralni – choć jest to z pewnością rozwiązanie odrobinę droższe, niż samodzielne jej wypranie, to jest również opcją bezpieczniejszą. Pamiętajmy też, że pościel jedwabna powinna być suszona w sposób płaski. Poprawne pranie i suszenie znacząco zwiększy trwałość pościeli.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna