Jak ozdobić salon – przegląd inspiracji

salon - aranżacja

Chcesz żeby twój salon zachwycał pomysłową aranżacją? Nie musisz sięgać po awangardowe rozwiązana. Czasem mniej znaczy lepiej. Zobacz nasze pomysły na proste i efektowne udekorowanie salonu.

Jak udekorować okno salonowe

Okna w salonie przyciągają wzrok choćby wielkością i tym, co znajduje się za nimi. Dlatego ich dekoracji nie można potraktować po macoszemu. Rozejrzyj się po wnętrzu i zastanów, w jakim stylu jest urządzone. Firany i zasłony powinny do niego pasować.

Gotowe firanki do salonu kupisz niemal w każdym sklepie i dyskoncie. Jeśli tylko rozmiar pasuje – nie wahaj się. Wyroby gotowe to nowoczesne, modne firanki, bo takich poszukuje większość klientów. Nawet jeśli nie znasz się na modzie, możesz mieć pewność, że trafiasz w dziesiątkę.

W bieżącym sezonie modne są naturalne kolory. W oknie możesz powiesić nie tylko białe firanki, ale też szare, srebrne i beżowe. Te ostatnie ładnie skomponują się ze stylem eko i rustykalnym. Srebrne będą dobrym wyborem do stylu glamour, a szare – praktycznie do każdego, podobnie jak białe. Pamiętaj tylko, że firanki do salonu i towarzyszące im zasłony powinny być utrzymane w tych samych odcieniach. Firany powinny być nieco jaśniejsze.

Przeczytaj także:  Meble do salonu w stylu industrialnym

Duży wybór firan białych i kolorowych można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/firany-do-salonu.html.

Narzuty i poduszki – na jakie się zdecydować i ile kupić

Popatrz na swoje firany gotowe, poduszki powinny do nich pasować kolorystycznie. Jeśli twój wybór padł na białe firany, na kanapie powinna znaleźć się przynajmniej jedna taka poduszka. Narzutę możesz dobrać kolorystycznie do zasłon, mebli, obrusu, podłogi – czego chcesz. Ważne, by jej kolor powtórzył się na innych elementach salonu.

Na standardową sofę lub kanapę wystarczy jedna narzuta, jeśli masz duży narożnik, być może trzeba będzie kupić dwie. Co do poduszek – na pewno muszą znaleźć się w rogach mebla, a jeśli jest szeroki, także pośrodku. Trzy poduszki na kanapie to absolutne minimum, możesz też ułożyć je podwójnie. Wtedy przyda się sześć poduszek.

Jak wybrać kolory do salonu

Kolory mebli, ścian i dodatków w salonie są niejako podyktowane stylem wnętrza, który został wcześniej obrany. Pamiętaj jednak, że w przypadku kolorów mniej znaczy lepiej. Nie szukaj na siłę kolorowych dodatków, bo wnętrze zrobi wrażenie pstrokatego. Jeśli udało ci się wybrać kolor firan do salonu jako pierwszy, to on będzie wyznacznikiem reszty. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. koła barw i dobranie dekoracyjnych dodatków na zasadzie tricoloru. Salon urządzony w trzech kolorach nie będzie epatował nadmiarem barw, nie będzie też nudny i nijaki. Trzy kolory są tu dość umowne, możesz dowolnie żonglować odcieniami i w ten sposób stworzyć przytulne wnętrze. Pamiętaj tylko, że firanki do salonu powinny przyciągać wzrok na zasadzie kontrastu – jeśli firanka jest szara, to ściana nie powinna taka być.

Przeczytaj także:  Fotel wiszący do pokoju – spełnij swoje marzenie

Jak upiąć firanki w oknach salonowych

Tu masz do wyboru trzy opcje:

– firanki luźno zwisające z karnisza – warto je przymarszczyć, będą wyglądały efektowniej,

– firanki upięte w środkowej części po bokach okna, np. chwostami,

– firanki upięte w środkowej części okna w klepsydrę.

To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się w dużych salonach, w których są powieszone co najmniej trzy firanki. Firanki upięte w formie klepsydry powinny być długie do ziemi i raczej wąskie. Upięcie w ten sposób bardzo szerokich firan da efekt odwrotny od zamierzonego.

Polecane przez redakcję: https://symfoniapiekna.pl/najwazniejsze-funkcje-i-zalety-tapet-dekoracyjnych-co-warto-o-nich-wiedziec/

Informacja prawna