Herbata czerwona – co daje i jak ją parzyć?

Herbata czerwona cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością niż jej czarny czy zielony odpowiednik. Warto jednak dowiedzieć się, dlaczego dobrze jest po nią sięgać oraz jak ją zaparzać, aby napar nie stracił swoich cennych właściwości. Zapraszamy!

Herbata czerwona – czym jest?

Herbata czerwona, nazywana inaczej Pu-erh, jest wytwarzana z tych samych roślin, co powszechnie znana herbata czarna, jednak w odróżnieniu od niej jest w procesie produkcji poddawana krótkiej fermentacji, a następnie długiemu leżakowaniu. W ich wyniku susz uzyskuje charakterystyczne czerwonawe zabarwienie, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Liście tak przygotowanej czerwonej herbaty można bardzo długo przechowywać, bez obawy o utratę wyjątkowego smaku i aromatu naparu.

Herbata czerwona – jak działa?

Z piciem herbaty czerwonej związanych jest wiele korzyści dla organizmu. Należą do nich m.in.:

  • Obniżenie poziomu cholesterolu,
  • Normalizacja ciśnienia krwi,
  • Działanie moczopędne, pomagające usunąć z organizmu toksyny,
  • Wspomaganie trawienia,
  • Wzmocnienie układu odpornościowego,
  • Zwalczanie wolnych rodników.
Przeczytaj także:  Herbatki na odchudzanie pomogą ugasić pragnienie i zrzucić zbędne kilogramy!

Mimo swoich licznych właściwości prozdrowotnych, czerwona herbata nie jest odpowiednia dla każdego. Spożywanie naparu z czerwonego suszu jest niewskazane np. przy osteoporozie, nadciśnieniu, zespole jelita drażliwego oraz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Herbata czerwona – jak parzyć?

Do zaparzania czerwonej herbaty powinno wykorzystywać się wodę w temperaturze od 85 do 95 stopni Celsjusza – dokładne informacje dotyczące konkretnej mieszanki znajdziesz na opakowaniu produktu. Warto wiedzieć o tym, że dobrej jakości susz z powodzeniem można zalewać wielokrotnie. Dlatego też czas parzenia będzie zależał od tego, po raz który wykorzystujesz herbaciane listki. Za pierwszym razem wystarczy kilkadziesiąt sekund, przy kolejnych będzie trzeba poczekać odpowiednio dłużej – nawet kilka minut. Efektem będzie napar o intensywnej barwie i wyjątkowym, wyrazistym smaku.

Jeśli chcesz spróbować czerwonej herbaty wysokiej jakości, odwiedź sklep Big-Active.pl, w którego ofercie znajdziesz zarówno herbaty czerwone ekspresowe, jak i liściaste, a także wiele innych produktów dla herbacianych koneserów. Sprawdź już teraz!

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna