Dietetyk to osoba, która posiada szeroką wiedzę dotyczącą nie tylko samego odżywiania, ale również różnego rodzaju mechanizmów psychologicznych, nawyków oraz chorób dietozależnych. Choć w większości przypadków gabinet dietetyczny odwiedzają osoby, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów, część pacjentów przychodzi z zupełnie innymi problemami. W czym jeszcze może pomóc nam specjalista?
Choroby dietozależne – ustalenie sposobu działania
Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, osteoporoza – wszystkie te choroby łączy jedno, a mianowicie konieczność wprowadzenia odpowiedniego sposobu odżywiania, który ograniczy negatywne skutki schorzenia. Warto zaznaczyć, że w każdym z tych przypadków, jedną z przyczyn rozwoju zaburzeń są złe nawyki żywieniowe. Za pojawienie się cukrzycy odpowiada m.in. wysokokaloryczna dieta, która przekłada się na dużą masę ciała. Problemy z układem krążenia wynikają ze spożywania dużej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz sodu. Osteoporoza rozwija się z kolei u osób, które nie zapewniają sobie odpowiedniej podaży wapnia.
Co za tym idzie, osoby odwiedzające gabinet dietetyczny mogą liczyć na pomoc w walce z chorobą. Dietetyk ustali odpowiedni plan żywieniowy, ukierunkowany np. na obniżenie cholesterolu lub utrzymanie prawidłowej glikemii.
Pomoc przy alergiach i nietolerancjach
Z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi zmaga się obecnie coraz więcej osób w różnym wieku. Sporo z nich nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z nową sytuacją i całkowicie wykluczyć niepożądanych składników. W tej sprawie również pomoże nam dietetyk. Z jednej strony jego zadaniem będzie edukacja pacjenta oraz poinformowanie o szkodliwych produktach i tym w jaki sposób je zidentyfikować. Z drugiej ułoży dla nas jadłospis, niezawierający żadnych składników będących alergenami. Gabinet dietetyczny to także miejsce, w którym podczas każdej wizyty możemy liczyć na solidną dawkę motywacji, pochwał oraz inspiracji.