Cudowne właściwości pospolitej lucerny

lucerna

Jedna z najbardziej powszechnych roślin siewnych, która teoretycznie najczęściej uprawiana jest po to, by stanowiła wartościowe pożywienie dla hodowlanego bydła. W praktyce jednakże okazuje się, że ta zwyczajna bylina zawiera w sobie mnóstwo cennych właściwości, co sprawia, iż w zasadzie równie mile widziana okazuje się także jako dodatek do zróżnicowanej, zbilansowanej diety człowieka. Co takiego lucerna posiada w swoim składzie? Sprawdź poniżej!

Kopalnia witamin

W lucernie aż kipi od nadmiaru wartych uwagi minerałów. Do najważniejszych elementów w niej występujących zalicza się przede wszystkim szereg witamin, w tym w zasadzie wszystkie z grupy B, A, D, K, C czy też E. Nadmienić musimy również, że łacińska herba medica stanowi skarbnicę wapnia, żelaza, fosforu, miedzi, magnezu, manganu oraz sodu czy krzemu. Jest szeroko polecana osobom, które powinny zwiększyć w swym organizmie ilość dostarczanego białka. Obfituje ona również w chlorofil.

Przeczytaj także:  Jakie witaminy warto zażywać w ciąży?

Zastosowanie

Pospolita trawa, bowiem tak na pierwszy rzut oka wygląda lucerna stanowi rekomendowany suplement jadłospisu dla wszystkich chcących znacząco polepszyć swą kondycję zdrowotną, wyzbywając się jednocześnie anemii czy problemów natury gastrycznej. Liście lucerny można spożywać surowe, ale także ugotowane, jednak smak opisywanej rośliny nie jest szczególnie wyborny, co sprawia, że coraz więcej osób sięga po wygodne w zażywaniu preparaty na bazie lucerny. Kapsułki wysokiej klasy zawierające w swym składzie wyłącznie najlepszej jakości lucernę w wersji sproszkowanej proponują miedzy innymi polecane sklepy z suplementami typu Witaminy Swanson. Lucernę można jeść również w postaci kiełek nasion, które są dostępne w pierwszym lepszym hipermarkecie. Świetnie podkreślają one smak domowych sałatek czy świeżego twarożku.

Niebanalne efekty

Jak wskazują badania naukowe, niepozorna lucerna potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Po pierwsze, jest to idealny „wypędzacz” wszelakiego rodzaju toksyn zalegających w naszym organizmie. Po drugie, to rewelacyjna tarcza ochronna, jeśli chodzi o bakterie i wirusy, gdyż wzmacniając system immunologiczny, charakteryzowana roślina wyraźnie podnosi odporność. Po trzecie, jest sposobem na szybkie i niewyzwalające jakichkolwiek skutków ubocznych łagodzenie dolegliwości trawiennych. Prawdopodobnie, działa przeciwbakteryjnie oraz przyczynia się w znacznym stopniu do unormowania poziomu cukru we krwi. Picie naparów z liści lucerny, czy przyjmowanie racjonalnej dawki lucerny w postaci suplementu, pozwala na detoksykację dróg moczowych i pozbycie się wszelkich tego typu infekcji. Zmniejsza również poziom tak zwanego „złego” cholesterolu.

Informacja prawna