25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten wyjątkowy dzień został ustalony w 1991 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Women’s Global Leadership Institute. Dlaczego przypominanie o zjawisku przemocy jest tak ważne? Ponieważ przemoc wobec kobiet, niestety, nadal jest zjawiskiem powszechnym. O ile ta fizyczna często jest trudna do zauważenia, bowiem rozgrywa się w domowym zaciszu, to przemoc słowna jest zjawiskiem na porządku dziennym. Jeśli chcemy, aby coś się w tej kwestii zmieniło, musimy rozpocząć szeroko pojętą edukację od siebie. Jak to zrobić? Po prostu reagować.
Czym jest przemoc słowna?
Przemoc słowna jest częścią przemocy psychicznej, która jest bardzo trudna do rozpoznania. Do przemocy psychicznej dochodzi, kiedy wyśmiewamy czyjeś opinie, szydzimy z niego, narzucamy swoje zdanie, poniżamy, manipulujemy oraz upokarzamy i zawstydzamy. W patriarchalnej kulturze, w której żyjemy, bardzo wiele elementów przemocy słownej wobec kobiet stało się powszechnie akceptowanym zachowaniem. Uwagi na temat wyglądu, wulgarne określenia, przekonanie mężczyzn o swojej wyższości w wielu dziedzinach życia – często nawet nie zwracamy na to uwagi i puszczamy takie słowa mimo uszu. To ogromny błąd! Nic się nie zmieni, dopóki nie zaczniemy reagować. I to nie dotyczy tylko kobiet! Mężczyźni również powinni brać udział w procesie zmian.
Słowa, które ranią
Dlaczego często nie reagujemy na szkodliwe i krzywdzące słowa? Kobiety w Polsce są wychowywane na posłuszne, miłe i uległe. Od małego powtarza nam się, że: „tak się dziewczynki nie zachowują”. Jest to również przemoc słowna, którą stosują wobec nas nasi bliscy, często nieświadomie. Im szybciej sobie uświadomimy, że z pozoru niewinne słowa mają moc sprawczą, tym lepiej. Dzięki świadomemu sprzeciwowi oraz wyjaśnianiu, dlaczego niektóre słowa tak bardzo ranią, mamy szansę zmienić model wychowania przyszłych pokoleń i pozbyć się szowinistycznych i patriarchalnych tendencji.
Wiele krzywdzących stereotypów sprawia, że dziewczynki, a potem kobiety, nie mogą swobodnie rozwijać się, dorastać oraz spełniać marzeń. Całe życie musimy się do czegoś dostosowywać. Jesteśmy ciągle oceniane ze względu na swój wygląd, role społeczne, osiągnięcia. Wymaga się od nas zdecydowanie więcej. Kobieta spełniona oznacza piękny wygląd, dobrą pracę, męża, dzieci i wysprzątane mieszkanie. Narzucanie kobietom takiego modelu życia, głośne komentowanie ich wyborów życiowych oraz postępowania to również agresja słowna. Zatroszczmy się o siebie oraz przyszłe pokolenia kobiet mówiąc stanowcze NIE i piętnując szowinistyczne, krzywdzące słowa, które słyszymy na co dzień.
Dołącz do kampanii #NiePrzesadzam
Podejmując codzienną walkę z przemocą słowną, wspierasz kampanię społeczną #NiePrzesadzam, której organizatorem jest firma Babbel – twórca najpopularniejszej aplikacji do nauki języków. Partnerem kampanii jest Centrum Praw Kobiet, które na co dzień walczy w imieniu polskich obywatelek z nierównościami wynikającymi z dyskryminacji kobiet.
Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy skontaktuj się z Centrum Praw Kobiet pod numerem: 600 070 717 lub napisz e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]