Białko roślinne – odżywki specjalnie dla wegan

Odżywki białkowe należą do najczęściej wybieranych przez sportowców suplementów diety. Choć najpopularniejszym typem odżywek białkowych są te powstałe na bazie białka serwatkowego, tak bynajmniej nie stanowią one jedynej opcji. Istotną alternatywą są białka roślinne, najczęściej wybierane przez osoby, które z różnych powodów rezygnują ze spożycia białka zwierzęcego.

Dlaczego warto stosować białko roślinne?

Odżywki z białka roślinnego są doskonałą alternatywą dla osób powstrzymujących się od spożycia białka pochodzenia zwierzęcego. Produkty te z powodzeniem uzupełniają niedobory w diecie aktywnych fizycznie wegan oraz wegetarian. Roślinne odżywki wpływają na sprawniejszą regenerację mięśni oraz na efektywniejszą ich rozbudowę.

Białko roślinne można znaleźć m.in. w różnego rodzaju nasionach roślin strączkowych, a także w orzechach oraz w zbożach. Odżywki pochodzenia roślinnego zawierają szereg wyjątkowo istotnych właściwości odżywczych – są bogate w witaminy i minerały oraz w błonnik pokarmowy.

Przeczytaj także:  Zbilansowana dieta wegetariańska – o czym trzeba pamiętać?

Kto powinien stosować białko roślinne?

Odżywki z białka roślinnego powinny być stosowane przede wszystkim przez sportowców, którzy przez regularne treningi doświadczają zwiększonego zapotrzebowania na białko. Nie chodzi tu wyłącznie o profesjonalistów – każda osoba, która skupia się na powiększeniu swojej masy mięśniowej, powinna rozważyć przyjmowanie odżywek białkowych. To one w dużej mierze wspomagają harmonijny rozwój sylwetki oraz potreningową regenerację mięśni. Odpowiednia suplementacja może być kluczowa dla wegan oraz wegetarian, którzy wykluczają z codziennego menu białko pochodzenia zwierzęcego. Niestety, utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety przy intensywnym wysiłku fizycznym może być trudne – właśnie tu z pomocą przychodzą roślinne odżywki białkowe.

Odżywki z białka roślinnego mogą być również doskonałym rozwiązaniem dla osób źle tolerujących laktozę. Przypadłość ta często wyklucza stosowanie tradycyjnych odżywek na bazie białka serwatkowego. Stosowanie roślinnych suplementów jest bezpieczną alternatywą, która nie spowoduje nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Przeczytaj także:  Jak zacząć być wegetarianinem w zdrowy i bezpieczny sposób?

Białko roślinne a trening

Roślinne odżywki białkowe mogą być stosowane codziennie – tak samo w dni, kiedy przeprowadzany jest trening, jak i w dni regeneracyjne. Najczęściej rekomenduje się stosowanie ich w dwóch kluczowych momentach w ciągu dnia: w okresie po treningu oraz przed snem. Przyjęcie białka roślinnego po treningu wspomaga syntezę białek mięśniowych, co wpływa na optymalną regenerację po treningu oraz na skuteczne kształtowanie sylwetki. Spożycie odżywki do ostatniego posiłku może pomóc w stworzeniu tzw. okna antykatabolicznego, czyli okres czasu, kiedy przyjęcie wartościowych kalorii po wykonanym treningu znacząco wzmocni jego efekty.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna