Podczas prób zgubienia dodatkowych kilogramów, ważne jest sprawdzanie wartości energetycznej każdego spożywanego produktu, w tym także owoców. Zastanawiasz się ile kilokalorii ma banan? W końcu jest to smaczny i zdrowy owoc, który jednocześnie uchodzi za dość kaloryczny. Wyjaśniamy, jaka jest prawda.
Ile kilokalorii ma banan – sprawdź gatunek
Banany, to dość egzotyczne pod względem swojego pochodzenia owoce. Nie można ich wyhodować w Polsce z uwagi na klimat, a te które spotykamy w sklepach przylatują do nas najczęściej z Kostaryki, Kolumbii lub Ekwadoru. Kojarzymy te owoce również z Afryką i chociaż rzeczywiście rosną tam zarówno naturalnie, jak też na plantacjach – nie stanowią wcale głównej gałęzi afrykańskiego rolnictwa. Tak naprawdę, banany pochodzą z Azji, a ich największymi producentami są obecnie państwa Ameryki Środkowej oraz Chiny. Słodki, specyficzny smak bananów na dobre podbił podniebienia Europejczyków, którzy kupują je wprost na potęgę. Również w Polsce są to jedne z najpopularniejszych, eksportowanych owoców. Wykluczenie ich z diety podczas odchudzania nie będzie łatwe, jeśli do tej pory często lądowały na Twoim stole. Jeśli chcesz zatem wiedzieć, ile kilokalorii ma banan, na początek trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj. Istnieje ich ponad 70, lecz skupmy się na trzech najpopularniejszych w naszym kraju. Są to:
– banan właściwy (niekwestionowany lider wśród bananów kupowanych w Polsce) – ważąc bez skórki 120 g – a taka jest zazwyczaj jego waga – posiada 114 kcal
– banan czerwony (bardziej ziemisty i znacznie mniej słodki smak) – przy średniej wadze 55 g posiada jakieś 52 kcal
– mini-banan (słodki i intensywny) – waży ok. 35 g i posiada 33 kcal.
Trzeba też pamiętać, że im bardziej dojrzały banan, tym większa jest jego słodycz, a w związku z tym – wzrasta jego kaloryczność.
Kaloryczność bananów a indeks glikemiczny
W przypadku diety odchudzającej, poza informacją ile kilokalorii ma banan, równie ważny jest jego indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik, który klasyfikuje produkty spożywcze według ich wpływu na stężenie glukozy we krwi. Wysoka wartość IG oznacza, że dany artykuł spożywczy powoduje intensywny wzrost poziomu cukru we krwi – jest to nie tylko niekorzystne podczas procesu utraty wagi, ale przede wszystkim niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę. Indeks glikemiczny porządkuje się wedle przynależności produktu do jednej z trzech grup:
- Niski – poniżej wartości 55 IG
- Średni – 55-69
- Wysoki – powyżej 70.
Jak można więc zauważyć, banan znajduje się w górnym progu średniej wartości. Nie będzie więc zalecany dla osób, które mają problem z właściwym metabolizmem cukru. Spożywanie tych pysznych owoców muszą ograniczać cukrzycy, jak też jeśli właśnie się odchudzasz – włączając je do diety musisz dobrze to rozplanować, tak żeby nie łączyć banana z innymi produktami o wysokim indeksie podczas tego samego posiłku. Banany mogą stanowić też formę deseru, lecz jeśli jesteś pod opieką dietetyka, nie jedz ich bez konsultacji.
Dlaczego warto jeść banany?
Kwestia kaloryczności banana jest oczywiście niezwykle ważna, ale trzeba też pamiętać o proporcjach jego makroskładników. W 100 gramach owocu znajduje się 23,5 g węglowodanów (połowa z nich to cukry proste), 1 g białka, 0,3 g tłuszczu oraz 1,7 g błonnika. Dalej nie będzie więc to dobra wiadomość dla osób usiłujących zbić wagę. Nastrój poprawić mogą za to właściwości zdrowotne bananów, a jest ich całkiem sporo. Zacznijmy od tego, że owoce te charakteryzuje wysoka zawartość potasu. A przez to wpływają korzystnie na układ krwionośny i pomagają uregulować ciśnienie krwi. Będą więc polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie. Inne sytuacje, kiedy pomocne będzie spożywanie tych owoców, to wszelkie nieżyty, podrażnienia oraz wrzody żołądka. Banany łagodzą objawy, jak też ich trawienie jest mało obciążające dla układu pokarmowego. Przy tym są też mocno odżywcze, a dodając do tego wysoką zawartość potasu, można dojść do wniosku, że przydadzą się w trakcie biegunek. Banany są też skarbnicą witamin i minerałów, pomagają zadbać o piękną cerę i włosy. Trzeba na nie z kolei uważać skarżąc się na zaparcia – mogą je jeszcze bardziej nasilać (szczególnie te niedojrzałe).
Nie tylko surowe – jak jeść banany
Tradycyjnie, spożywamy banany w postaci surowej, obrane ze skórki. Niezwykły smak tych owoców sprawia jednak, że coraz częściej przeprowadzamy przy jego udziale kolejne eksperymenty kulinarne. Na pewno jest to ważny składnik wszelkich koktajli – nadaje im słodki smak, przez co zdrowe, zielone smoothie są znacznie łatwiejsze do strawienia i po prostu smaczniejsze. Banany dodajemy do owsianek, jogurtów czy owocowych omletów. Jeśli jesteś na diecie i unikasz cukru – banan może być dla niego alternatywą. Podczas wyrobu domowych, zdrowych słodkości sprawdzi się znakomicie! Ciasteczka owsiane słodzone bananem będą witaminową bombą, a przy tym przypadną do gustu każdemu łasuchowi. Podobnie jest w przypadku chrupiących, zbożowych batoników i ciast. Słynny jest już m.in. chlebek bananowy, o słodkim smaku i delikatnym aromacie. Pomysłów na wykorzystanie bananów jest naprawdę wiele, pamiętaj tylko o ich stosunkowo wysokiej kaloryczności. Wkomponuj je dobrze w swoją dietę i ciesz się pysznym smakiem oraz prozdrowotnymi właściwościami.