Zdrowy sen to także odpowiednia poduszka. Jak wybrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną?

Sen to podstawa regeneracji organizmu – jego zaburzenia lub niedobór mogą prowadzić do groźnych schorzeń i skutecznie obniżać komfort życia. Higiena snu to także wygodne miejsce do wypoczynku, które nie powinno zakłócać spokoju, ale sprawiać, że ciało jest w pełni sprawne po porannym przebudzeniu. Niemałą rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednio dobrana poduszka, która podtrzymuje głowę i odcinek szyjny kręgosłupa – to od niej w głównej mierze zależy to, czy ciało układa się w zdrowej pozycji. Jeśli więc noc kończy się bólami stawów, zesztywnieniem i ogólnym zmęczeniem, warto zainwestować w poduszkę medyczną, która – wbrew pozorom – nie jest akcesorium tylko dla seniorów.

Spersonalizowany wybór poduszki ortopedycznej

W sklepach obecnie można znaleźć wiele rodzajów poduszek ortopedycznych. Zdaje się więc, że nie powinno być większego problemu z wyborem odpowiedniej dla siebie. Okazuje się jednak, że do zakupu takiego produktu warto podejść ze szczególną uwagą i analizą cech swojego ciała. Przy wyborze poduszki medycznej warto wziąć pod uwagę trzy kwestie:

  • preferowana pozycja snu,
  • charakterystyka ciała (wzrost, masa ciała oraz ewentualne wady postawy),
  • twardość tworzyw.

Choć może się to wydać mało istotne, sposób, w jaki ciało układa się w łóżku, jest kluczowym aspektem przy wyborze poduszki. Dla osób wypoczywających na boku przeznaczone są te z uwypukleniem na okolice odcinka szyjnego, dzięki któremu kręgosłup jest podtrzymany. Często nazywa się je poduszkami z podwójną falą. Dla fanów spania na plecach najlepsze są te o dodatkowym wcięciu w profilowaniu, dość proste, miękkie i niskie. Dzięki takim cechom niegroźne są nienaturalne „wypchnięcia” odcinka szyjnego – pozostaje on w jednej, bezpiecznej pozycji. Trochę więcej kontrowersji wzbudza dostosowanie poduszek dla osób zasypiających na brzuchu. Taka pozycja jest dość niekorzystna dla ciała i specjaliści często doradzają zmianę nawyków. Jeśli jednak trudno jest je zmodyfikować, najlepiej sięgnąć po płaską poduszkę w kształcie gwiazdy.

Pianka, która wszystko zmienia

Sporą zaletą, którą wyróżniają się poduszki ortopedyczne, jest ich wygoda. Komfort spania zapewnia tzw. pianka leniwa, która dostosowuje się do kształtu ciała i „wtapia” się w nie. Można zauważyć podobieństwo do funkcjonalności obuwia sportowego – memory foam amortyzuje i chroni przed niepożądanymi ruchami odcinka szyjnego podczas snu (tak, jak pianka w butach, która dba o stawy). Poduszka ortopedyczna z pamięcią to dobry sposób na relaks i rozluźnienie mięśni – dla młodszych i starszych.

Dopasowanie poduszki jest nierozerwalnie związane z najczęściej wybieraną pozycją do snu oraz wymiarami ciała – znając swoją masę ciała, wzrost oraz szerokość barków, najłatwiej jest wybrać tę odpowiednią. Warto zapoznać się z informacjami na opakowaniu, które pozbawiają dylematu. Na koniec warto zwrócić uwagę na preferowaną twardość poduszki oraz to, czy jest wykonana z antyalergicznych materiałów.

Szeroki wybór poduszek ortopedycznych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl

Informacja prawna