Jak wybrać dobry wózek dla bliźniaków?

Wózek dziecięcy dla bliźniąt w porównaniu do modeli dla jednego dziecka,  jest o wiele trudniej wybrać. Oprócz komfortu dla maluchów powinien być dopasowany do warunków architektonicznych w miejscu zamieszkania. Ogromne znaczenie ma zatem długość i szerokość wózka dla bliźniaków. Jeśli nie wyklucza się wnoszenia wózka po schodach, to istotna jest również jego waga. Sprawdźcie, na co jeszcze można zwrócić uwagę, by ułatwić w przyszłości przebieg codziennych spacerów.

Wielkość ma ogromne znaczenie

Warunków architektonicznych nie zmienimy, dlatego przed wyjściem z domu do sklepu z akcesoriami dziecięcymi warto zmierzyć, jaką szerokość ma korytarz, klatka schodowa, lub winda. Podczas zakupów wózka dla bliźniaków warto wybrać taki model, który bez problemu zmieści się we wszystkich przejściach komunikacyjnych. Ważny jest także rozstaw kół, ponieważ ich ilość wcale nie oznacza, że danym modelem da się podjechać pod każdy standardowy podjazd. O ile w przypadku wózka pojedynczego istnieje możliwość wtoczenia go na dwóch kołach, to tutaj mamy do czynienia z nieco wyższym poziomem ekstremalności, tym bardziej że do ciężaru wózka podwójnego trzeba doliczyć jeszcze wagę dzieci. Łączna waga wózka i dzieci może wynieść w różnych okresach czasu od 15 do nawet 30 kg.

Szybkie składanie i kompaktowy kształt

Jeśli już o wielkości mowa, to po złożeniu wózek dla bliźniąt powinien mieścić się także w samochodowym bagażniku. Z pewnością nie zabraknie sytuacji, w których rodzice będą chcieli wybrać się na wycieczkę, a bez wózka ani rusz. Szybki system składania obsługiwany jedną ręką z pewnością ułatwi cały proces pakowania.

Wózek dla bliźniaków – ustawienie gondoli i siedzisk 

Kolejnym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając wózek dla bliźniaków jest komfort dzieci. Bliźnięta powinny mieć dwie osobne gondole lub siedziska spacerówki z niezależnymi budkami. Do wyboru jest kilka modeli. Dzieci mogą siedzieć obok siebie, jedno za drugim lub jedno nad drugim. Które rozwiązanie jest najlepsze?

„Jedno za drugim” – wady i zalety

Taki model wózka dla bliźniaków sprawia, że zmieści się on w każdym przejściu. I to jest jego największą zaletą, jednak problemem może być jego długość. Ustawienie siedzisk spacerówki jedno za drugim sprawia, że może mieć on nawet 150 cm długości. Gdzie może pojawić się problem? Na przykład w windzie. Gdy po wejściu do środka okazuje się, że drzwi nie mogą się zamknąć. Minusem jest również fakt, że jedno dziecko ma ograniczone pole widzenia z powodu siedziska przed nim. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie się dzieciom podobało, a o negocjacjach z roczniakiem raczej nie ma co marzyć. Kolejnym minusem takiego ustawienia siedzisk jest brak możliwości rozłożenia oparcia do pozycji płaskiej w pierwszym siedzisku. Siedzące z tyłu dziecko zostałoby nim „przygniecione”. Dlatego producenci ograniczają kąt nachylenia oparcia w pierwszym fotelu.

Model w układzie „jedno za drugim” może być również mniej skrętny i ciężko nim się manewruje zwłaszcza na zatłoczonych powierzchniach.

Wózek dla bliźniąt z siedziskami obok siebie

W tej opcji każde z dzieci ma swoją przestrzeń, której nikt nie narusza. Siedziska można swobodnie rozłożyć do płaskiej pozycji, więc drzemka w ułożeniu zgodnym z anatomią dziecka staje się codziennością. Rodzic prowadzący wózek może obserwować dzieci w takim samym stopniu. Takim modelem będzie się też świetnie manewrowało. Jednak z pewnością znajdą się przejścia, w których po prostu wózek się nie zmieści. Średnia szerokość wózka dla bliźniąt z siedziskami obok siebie wynosi ok.85 cm.

Siedzisko jedno pod drugim

Wózek dla bliźniaków z układem siedzisk jedno pod drugim, podobnie jak te opisane wyżej, ma również i wady i zalety. Dzieci znajdują się w niezależnych pozycjach i każde z nich ma zagwarantowaną odpowiednią przestrzeń. Jednak wkładanie maluchów do wózka, zwłaszcza w wersji z gondolą, może być utrudnione. Plusem takiego układu siedzisk będzie wielkość tego modelu. Jest krótszy od wózka z siedziskami „jedno za drugim” i węższy od modelu „jedno obok drugiego”.

Dobry wózek dla bliźniąt to kwestia bardzo indywidualna. Każda rodzina powinna wybrać taki model, który pasuje do jej miejsca zamieszkania, warunków terenowych, a nawet możliwości fizycznych. Spacerowanie z wózkiem dla bliźniąt wymaga ogromnego wysiłku, zwłaszcza wtedy, gdy maluchy już trochę podrosną. Jeśli wózek będzie dopasowany do warunków architektonicznych, to z pewnością ułatwi to rodzicom codzienne spacery z bliźniętami.

Informacja prawna