Zdrowotne właściwości kąpieli

kąpiel - relaks

Nikogo nie trzeba przekonywać o kojącym wpływie ciepłych kąpieli, które pomagają się uspokoić i redukują stres. Jak się jednak okazuje, relaks dla ciała i ducha to nie jedyna korzyść, jaką może przynieść czas spędzony w wannie. Kąpiel w odpowiednich warunkach – we właściwej temperaturze i z dodatkiem naturalnych produktów – może kompleksowo wpłynąć na stan naszej skóry i funkcjonowanie całego organizmu.

Czy kąpiel może być zdrowa?

Na temat kąpieli w wannie, zwłaszcza gorących i długo trwających, narosło wiele mitów. Rzeczywiście zbyt wysoka temperatura i dodatek syntetycznych produktów do kąpieli może sprawić, że czas spędzony w wannie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego – możemy później odczuwać zmęczenie czy wręcz osłabienie, a skóra paradoksalnie stanie się bardziej sucha. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z kąpieli. Wręcz przeciwnie – warto wykorzystać czas spędzony w wannie na regenerację organizmu. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zadbajmy o właściwą temperaturę wody, która powinna oscylować w przedziale  35-38°C. Ciepła woda spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu organizm łatwiej pozbędzie się toksyn, w tym kwasu mlekowego, który odpowiada m.in. za bóle mięśni. Taka zdrowotna kąpiel jest zatem polecana osobom aktywnym fizycznie, cierpiącym na wzmożone napięcie mięśni oraz bóle stawów. Ciepła woda pomaga również obniżyć poziom kortyzolu znanego jako hormon stresu, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani, na czym zyskuje także nasz wygląd i np. stan cery. Ważne jest także obniżenie ciśnienia krwi, co jest szczególnie zalecane w przypadku profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Aby poprawić krążenie krwi i limfy w organizmie, można dodatkowo delikatnie masować skórę w wannie. Chcąc wzmocnić prozdrowotne oddziaływanie ciepłej wody, warto natomiast sięgnąć po naturalne produkty do kąpieli.

Przeczytaj także:  L’Oréal – firma, która od stu lat troszczy się o piękny wygląd kobiet

Produkty do kąpieli zdrowotnej

Wachlarz dostępnych na rynku produktów do kąpieli jest niezwykle bogaty, jednak wiele z tych środków produkowanych jest na bazie syntetycznych składników, co nie sprzyja kondycji naszej skóry. Lepiej więc zastąpić detergenty i sztuczne, mocno pieniące się produkty wyrobami bazującymi na naturalnych składnikach, w szczególności ziołach, olejkach eterycznych i soli pochodzącej z gorących źródeł. Warto tu wymienić m.in. skrzyp, łopian, nasturcję, podbiał czy żywokost lekarski. Taki skład mają mydła i inne produkty do kąpieli marki Energy, których stosowanie korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów oraz pozwala się zrelaksować. Mydła i kosmetyki naturalne zapobiegają utracie wilgoci i doskonale nadają się do pielęgnacji skóry z problemami, takimi jak wypryski i wysypki. Planując wieczorną kąpiel, warto zatem zorganizować ten czas w taki sposób, aby przyniósł on korzyści dla naszego zdrowia.

Informacja prawna