Wykończenie farby do ścian – co warto o nim wiedzieć?

Wybranie koloru lub ułożenie całej palety barw do swojego nowego wnętrza domu lub mieszkania to nie jedyne zadanie, które należy wypełnić przed przystąpieniem do malowania. Trzeba podjąć jeszcze jedną istotną decyzję, związaną z wykończeniem. Farba do ścian może być dostępna w kilku typach – jedne sprawdzą się w przestronnych salonach, inne w przytulnych łazienkach. Opisujemy 5 najpopularniejszych rodzajów wykończenia.

Matowy lub płaski

Farby matowe (zwane również farbami płaskimi) mają najmniej połysku. Zapewniają natomiast najlepsze krycie ze wszystkich innych farb i wymagają mniejszej liczby warstw, aby zamaskować niedoskonałości, takie jak zarysowania czy drobne wgłębienia. Chociaż doskonale nadają się do krycia ścian, są także najmniej trwałym rodzajem farby i łatwo ulegną uszkodzeniu, jeśli np. zastosuje się do nich środki czyszczące. Dlatego farby do ścian o matowym wykończeniu najlepiej sprawdzą się w miejscach o małym natężeniu ruchu, takich jak jadalnie czy sypialnie i na powierzchniach, które trudno dotknąć, jak np. sufity.

Eggshell (skorupka jajka)

Wykończenia eggshell stały się popularne w ostatnich latach. Są nieco bardziej błyszczące, niż farby matowe (z delikatnym niskim połyskiem skorupki jajka), nadal kryją niedoskonałości, ale są także trwalsze od wykończeni płaskich (choć wciąż nie tak trwałe jak powierzchnie satynowe lub połyskujące). Farby o wykończeniu skorupki jajka doskonale nadają się do miejsc o małym lub średnim natężeniu ruchu, takich jak salony czy wiatrołapy.

Satyna

Satyna to jedne z najczęściej stosowanych wykończeń farby do wnętrz. Ma aksamitny połysk oraz jest łatwiejsze do czyszczenia, niż farby płaskie i typu eggshell, co czyni je doskonałym wyborem do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, pokoje zabaw, pokoje dzienne i łazienki. Zanim jednak użyjemy tego typu wykończenia w swoich wnętrzach warto pamiętać, że jego połysk niestety łatwo ujawnia pociągnięcia pędzlem lub wałkiem, co może nieco utrudniać malowanie.

Półpołysk

Farby półpołyskowe są błyszczące i dobrze odbijają światło. Charakteryzuje je również bardzo dobra trwałość i odporność na pleśń, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu wilgoci, takich jak kuchnie czy łazienki. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu delikatnego błyszczenia zdecydowanie wyraźniej od matowych farb pokazują wszystkie niedoskonałości na powierzchni ściany.

Wysoki połysk

Farby do ścian o wysokim połysku zapewniają najbardziej błyszczące wykończenie z całej opisanej palety. Są również najbardziej trwałe i łatwo zmywalne, dzięki czemu poradzą sobie z codziennym szorowaniem – można zastosować je np. w pokojach dziecięcych, ale dobrze sprawdzą się także do malowania drzwi czy mebli. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku półpołysku, połysk podkreśla nierówności powierzchni.

Informacja prawna