Ubranko do chrztu – jak wybrać?

Dzień chrztu świętego jest bardzo ważnym dniem dla rodziców dziecka i całej rodziny. Niezwykle ważnym elementem tego dnia jest ubranko do chrztu dla naszego dziecka. Jest kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru stroju na tę uroczystość. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć czym się kierować.

Zanim wybierzesz ubranko

Niegdyś chrzciło się dzieci malutkie w wieku około 3-4 miesięcy. Teraz wiek dzieci podawanych do chrztu jest różny. Niektórzy rodzice faktycznie podają malutkie dzieci, a niektórzy czekają, aż podrośnie i będzie już chodziło, a przynajmniej samodzielnie siedziało. Wiek nie ma znaczenia tak naprawdę. Jednak gdy już szykujemy się do tego ważnego dnia, postarajmy się przygotować na wszelkie scenariusze, aby dzień chrztu przebiegł bez nerwów i stresu. Zanim jednak zaczniesz wybierać odpowiedni strój, zwróć uwagę na kilka rzeczy, które wpłyną na wybór ubranka do chrztu. Ubranko musi być dostosowane do pory roku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ubranka na każdą porę roku różnią się materiałem, z którego jest wykonane. Zimą zazwyczaj wybierane są ubranka cieplejsze. Sukienki dla dziewczynek i komplety dla chłopców są wtedy z długim rękawem. Do kościoła, w którym zazwyczaj jest chłodniej można wybrać ozdobny w stonowanym kolorze kombinezon, w którym będzie dziecku ciepło niezależnie od tego czy czas chrztu spędzi w wózku, czy na rękach rodziców, czy chrzestnych. Ubranko musi być przede wszystkim wygodne, również to wierzchnie, w którym spędzi czas mszy.

Tradycja białego koloru

Zgodnie z tradycją ubranko powinno mieć biały kolor, jednak coraz częściej odchodzi się od tego, zastępując kolor niewinności i czystości białą szatką, którą podczas sakramentu, w odpowiednim momencie jest kładziona na brzuszek dziecka. W związku z tym kolor ubranka może być inny niż biały. Zazwyczaj rodzice wybierają delikatne beże, pastelowe, jasne róże a u chłopców granaty i beże. Całość dopełniają dodatki do ubranek. U dziewczynek piękne, delikatne opaski na główki, a u chłopców muchy pod brodą. Niezwykle ważne są buciki u takich maluchów. Nawet jeśli jeszcze nie chodzą, na rynku mamy duży wybór delikatnych i miękkich bucików, które z powodzeniem ochronią stopy dziecka przed zimnem i jednocześnie będą ozdobą całego stroju.

Idealne ubranko do chrztu

Zazwyczaj dziewczynki ubierane są w piękne sukienki. Zimą, jak już wcześniej wspomnieliśmy lepiej ubrać dziecko na cebulkę i mieć dodatkowe ubranka bądź kocyk. W miesiącach letnich sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza ze względu na temperatury panujące na zewnątrz. Wtedy możemy też dobrać dodatki z żywych kwiatów. Dziewczynki pięknie wyglądają w naturalnych kwiatach na głowie, a wiosną wybór kwiatów jest ogromny. Warto o tym pomyśleć, ponieważ w sezonie kwiaty są dużo tańsze niż poza nim. Chłopcom można dobrać piękny wybór. Jeśli chodzi o ubranko dla chłopca, warto postawić na klasyczny garniturek, bądź latem na komplet składający się koszulki z krótkim rękawem i krótkimi spodenkami. Jak widzisz, wybór ubranka nie jest taką trudną sprawą. Warto postawić na styl, który jest bliższy twojemu sercu i na tej podstawie dobierz odpowiedni fason.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna