Posiadanie dwójki dzieci w podobnym wieku to ogromna wygoda ze względów wychowawczych i materialnych. Rówieśnicy bawią się podobnymi zabawkami czy noszą podobne rozmiary ubrań. Problemem dla rodzica nie jest nawet wychodzenie na spacery w pojedynkę – ze względu na tzw. wózki rok po roku. Są stworzone tak, aby jeden rodzic wygodnie mógł prowadzić oboje dzieci na raz.
Wózki rok po roku – czym są?
Wózek rok po roku to konstrukcja skierowana dla rodziców, którzy mają dwójkę małych dzieci, urodzonych na przestrzeni niecałych dwóch lat. Ich budowa pozwala na jednoczesne przewożenie dzieci w różnym wieku, dzięki rozmieszczeniu na stelażu dwóch siedzisk.
Kombinacje mogą być dowolne – urządzenie może się składać z dwóch gondolek, siedziska dla większego dziecka i gondolki dla mniejszego lub pół leżących siedzisk dla obu pociech. Ich ustawienie również może być dopasowane do potrzeb rodzica – dzieci mogą znajdować się obok siebie, jedno za drugim, siedziska mogą być ustawione schodkowo czy tak, aby dzieci były skierowane do siebie twarzą. Jest to także świetne rozwiązanie dla rodziców bliźniąt.
Wózki rok po roku poza podwójnym siedziskiem nie różnią się zbytnio od tradycyjnego wózka. Może on występować w typie spacerówki (dzieci są posadzone obok siebie, a wózek jest szerszy), gondolki lub wózka wielofunkcyjnego (siedziska służą za foteliki samochodowe).
Zalety i wady wózka rok po roku
Podobnie jak tradycyjne wózki, te z możliwością przewozu dwójki dzieci spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa i wytrzymałości, są stabilne i odpowiednio wyważone. Jest to szczególnie trafiony zakup, jeśli rodzicom 1-1,5 rocznego dziecka rodzi się kolejne. Wózek pozwala na przewożenie obu pociech na raz, co ułatwia wychodzenie na spacery w pojedynkę.
Dwa niezależne siedziska pozwalają na dopasowanie potrzeb każdego z dzieci – starsze może siedzieć i obserwować świat a młodsze wygodnie spać w gondoli. Ponadto wózek, mimo przystosowania dla dwójki dzieci, sam w sobie wcale nie musi być ciężki. Jeśli waga to istotny element zakupu, należy szukać takiego, który będzie wykonany z aluminium.
Problemy mogą się pojawić w sytuacji, gdy wózek trzeba gdzieś wnieść, np. na wyższe piętro bloku. Niezbędne jest dokonanie odpowiednich pomiarów, aby cały wózek wygodnie zmieścił się na zakręcie klatki schodowej lub w każdym innym jej przejściu. To samo tyczy się windy – należy dokładnie zmierzyć przestrzeń pomieszczenia, aby wygodnie zmieścić się w niej z wózkiem.