Ubrania od postaw. Jak wygląda produkcja dzianin?

jak powstają ubrania

Jak powstają nasze ubrania i kiedy w ich produkcji wykorzystuje się dzianinę? Co to za materiał i z jakich włókien jest pozyskiwany? Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega produkcja dzianin i dlaczego dobry producent dzianiny zawsze będzie miał ręce pełne roboty.

Jak wygląda produkcja ubrań?

Produkcja ubrań to wieloetapowy i skomplikowany proces, który rozpoczyna się w głowie projektanta, a kończy w profesjonalnych szwalniach i często wymaga współpracy m.in. z producentem dzianin lub tkanin. Wszystko to dzieje się po to, by finalnie ubranie trafiło na sklepowy wieszak i do usatysfakcjonowanego wysoką jakością klienta.

Niezwykle istotnym etapem w produkcji odzieży jest przygotowanie solidnego projektu, wybór odpowiednich materiałów oraz sprawdzonych producentów, jak np. rzetelny producent dzianiny. Dopiero z tymi informacjami możliwe jest rozpoczęcie prac w szwalni.

Procesy odpowiedzialne za powstanie ubrania o pożądanym kształcie i fasonie różnią się od siebie w zależności od wymagań samego projektu. W produkcji ubrań wykorzystywane są bowiem rozmaite urządzenia – począwszy od maszyn do szwów płaskich, po maszyny specjalistyczne, jak np. guzikarki, lamowarki czy gumiarki.

Ubrania od podstaw – wybór odpowiedniego materiału

Od wyboru materiału, z którego ma powstać ubranie, zależy powodzenie całego projektu i uzyskanie pożądanego efektu końcowego. Warto jednak podkreślić, że nie istnieje jeden, najlepszy materiał odzieżowy. Wystarczy uświadomić sobie, jak różnych właściwości wymagamy od czapek lub rękawiczek i np. od letnich sukienek lub wygodnych dresów. Aby sprostać temu zadaniu, wyroby odzieżowe muszą być wykonywane z różnych surowców.

Podczas projektowania konkretnego ubrania od podstaw należy więc przede wszystkim ustalić, jakimi cechami powinien charakteryzować się jego materiał. Czy ma być sztywny, lejący, przewiewny a może utrzymujący ciepło i pochłaniający wilgoć?

Pod uwagę należy wziąć takie cechy materiału, jak:

  • pochodzenie naturalne lub syntetyczne,
  • podatność na zagniecenia,
  • sprężystość i grubość materiału,
  • elastyczność lub stabilność.

Jedną z pierwszych decyzji będzie wybór tkaniny lub dzianiny. Następnie, konieczne stanie się określenie najważniejszych właściwości materiału, na jakich nam zależy. Podsumowując – wybór materiału zawsze uzależniony jest od potrzeb danego projektu.

Warto podkreślić, że zarówno tkaniny, jak i dzianiny różnią się między sobą ze względu na zastosowane w ich produkcji włókna i rodzaj splotu. Pozyskiwane są w zupełnie odmienne sposoby.

producent dzianin

Kiedy w ubraniach stosowana jest dzianina?

Dzianina wykorzystywana jest w wyrobach, które muszą cechować się elastycznością i sprężystością, np. rajstopy, skarpetki, czapki, pończochy czy dresy.

Miękkość oraz przewiewność dzianiny sprawia, że wyróżnia się ona także niezwykłym komfortem użytkowania. Dzięki temu znajduje zastosowanie w ubraniach opinających ciało i dopasowanych do sylwetki, np. damskie bluzki, sukienki, spódnice czy T-shirty.

Każdy rzetelny producent dzianin dokłada bowiem wszelkich starań, by pozyskiwany przez niego materiał spełniał wymogi nawet najbardziej wymagających konsumentów, do których należą… najmłodsi. Dzianiny wykorzystywane są więc również w produkcji hipoalergicznych ubrań dla dzieci.

Jak powstaje dzianina?

Dzianina, w przeciwieństwie do tkaniny, powstaje z tylko jednej nitki dzięki łączeniu ze sobą oczek w rządki lub kolumienki. Przypomina to robienie na drutach lub szydełkowanie (był to zresztą pierwszy, znany jeszcze w starożytności, domowy sposób na pozyskiwanie dzianiny).

Oczywiście, profesjonalna produkcja dzianin opiera się na wykorzystywaniu maszyn dziewiarskich – dziewiarki. Ze względu na zastosowany splot możemy wyróżnić dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. Pierwsze szybciej się prują, ale są bardziej rozciągliwe. Natomiast kolumienkowe prują się o wiele mniej, trudniej się jednak rozciągają.

Dzianiny mogą różnić się między sobą również takimi parametrami, jak ścisłość splotu. Reguluje się go poprzez długość nitki w oczku. Jest to proces przebiegający zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i możliwy dzięki wyspecjalizowanym maszynom.

Producent dzianiny musi bowiem dbać zarówno o wysoką jakość wytwarzanego materiału, jak i duże możliwości przerobowe. Umożliwia mu to m.in. bogato wyposażony park maszynowy oraz właściwa organizacja pracy.

Z czego powstaje dzianina?

Podczas produkcji dzianiny wykorzystywane są różnego rodzaju włókna. To one odpowiadają za właściwości danego rodzaju dzianiny.  Wykorzystuje się takie przędze, jak:

  • bawełniana,
  • wełniana,
  • lniana,
  • jedwabna,
  • syntetyczna (np. perlonowa).

Włókna syntetyczne zazwyczaj stanowią w dzianinie domieszkę odpowiedzialną za podniesienie jej właściwości technicznych i użytkowych.

Produkcja dzianin krok po kroku

Produkcja dzianin rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego surowca, czyli wspomnianych wyżej włókien (bawełnianych, wełnianych, syntetycznych), z których ma powstać dzianina. Następnie rozpoczyna się przemysłowe tworzenie dzianin za pomocą dedykowanych maszyn.

W pierwszym etapie wykorzystywane są maszyny odpowiedzialne za przygotowanie do dziania. Należą do nich m.in. przewijarki, cewiarki czy snowadła. Konieczne jest także wykorzystanie maszyn szwalniczych – do szycia lub krojenia. Maszynami dziewiarskimi, w zależności od zastosowanej techniki, są szydełkarki, falowarki lub osnowarki.

Produkcja dzianiny nie kończy się jednak tylko na łączeniu ze sobą oczek. Kolejnym krokiem w pozyskiwaniu wysokiej jakości dzianiny jest jej staranne wykończenie. Służą temu autoklawy bielące, farbujące, urządzenia do sitodruku, wygładzarki, suszarki i urządzenia pralnicze.

Informacja prawna