Tkaniny ekologiczne – nowy trend i kierunek modowy

Troska o otaczające nas środowisko, a tym samym, o naszą planetę to bardzo aktualne tematy. NIe mogły się one też nie wkraść w świat mody i najnowszych trendów. Przejawia się to także w podejściu do uprawy roślin i produkcji z nich włókien. Zanieczyszczenie środowiska to problem dotykający wszystkie części świata, a jego skala na danym terytorium nie jest zależna od zasobności portfela zamieszkującej go społeczności. Im większa świadomość konsekwencji z tym związanych, tym częściej mamy do czynienia z podejmowaniem działań proekologicznych.

Liczby mówią same za siebie

Zacznijmy od twardych danych, a mianowicie, co sekundę na wysypisko trafia średnio jedna wywrotka ubrań. Te liczby dają wiele do myślenia, zwłaszcza że problem ten dotyczy głównie krajów wysokorozwiniętych. Żyjemy w dobie konsumpcjonizmu, a do tego nie myślimy perspektywicznie. Niezużyte tkaniny ze szwalni, w tym światowych projektantów, niektóre ubrania po pokazach modowych lub po pokazaniu się na czerwonym dywanie, albo po prostu ubrania po wiosennych porządkach w szafie. Na światowe wysypisko trafia rocznie ponad 90 milionów ton ubrań!

Do tego wszystkiego dochodzą tkaniny z bawełny, produkowanej w sposób konwencjonalny, przemysłowy. Uprawy bawełny pochłaniają najczęściej tony pestycydów, które mają za zadanie zniszczyć szkodniki, a w efekcie bezwzględnie niszczą całą środowisko naturalne, a także mają bardzo zgubny wpływ na zdrowie i życie ludzkie. Fakt ten nie przeszkadza jednak producentom tkanin w uprawie bawełny w ten bardzo nieodpowiedzialny sposób. A dopóki jest on całkowicie legalny i przynosi ogromne zyski przy minimalnym ryzyku strat i zminimalizowaniu kosztów produkcji, będzie, niestety, nadal praktykowany.

Ekologiczne włókna tkanin z plantacji certyfikowanych

O ekologicznym pochodzeniu tkaniny świadczą właściwe certyfikaty. Global Organic Textile Standard oraz OEKO TEX to najbardziej znane pośród nich i cenione na całym świecie. Ekologiczne ubranie to również z pewnego źródła nici, nie barwione ciężką chemią o naturalnym pochodzeniu włókna, oraz wszelkie aplikacje i dekoracje.Wybierając produkty opatrzone jednym z wymienionych certyfikatów, możemy być pewni pochodzenia tkaniny, jej produkcji (kontrolowanej przez międzynarodowe organizacje), a także tego że całkowicie bezpiecznym dla zdrowia i życia wyrobem. Niezwykle restrykcyjne wymogi, stawiane producentom co do produkcji włókna oraz łańcucha dostaw, są z całą pewnością gwarancją jakości użytkowania wyrobu.

Eko Bawełna – czy tylko?

Najbardziej rozpowszechnioną tkaniną ekologiczną jest oczywiście bawełna, ze względu na jej uniwersalne zastosowanie i stosunkowo niewymagającą uprawę. Istnieje jednak cały szereg innych tkanin o ekologicznym pochodzeniu. Wśród nich jest wełna z alpak, kilkukrotnie cieplejsza od wełny owczej, a także len o  wspaniałych właściwościach antybakteryjnych, tkaniny konopne co łatwości uprawy bardzo zbliżone do bawełny, czy piniatex, czyli tkanina powstała z resztek owoców w specjalnym procesie produkcji.

Szukając odpowiedniego materiału w sklepach internetowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.

Informacja prawna