Termometr owulacyjny – czym jest i w jaki sposób go używać?

Każda kobieta planująca zajście w ciąże zdaje sobie sprawę, że osiągniecie tego celu, może być czasem nie lada wyzwaniem. W końcu istnieje wiele czynników, które wpływają na nasz organizm i zdrowie, a tym samym zwiększają bądź zmniejszają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dlatego tak ważne jest wyliczenie odpowiedniego momentu – w czym pomóc może na przykład termometr owulacyjny i to właśnie o nim dziś sobie porozmawiamy. Czym jest, jak działa oraz czy warto skorzystać z dodatkowej metody obliczania dnia owulacji? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w dalszej części artykułu – z myślą o przyszłych mamach.

Czym jest termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny w pewnym sensie działa podobnie do klasycznego termometru medycznego, ponieważ także służy on do pomiaru temperatury ciała. Jednak znacząca różnica polega na tym, że jest on dedykowany kobietom, które planują zajście w ciążę, opierając się na złożeniach naturalnego planowania rodziny, czyli metodzie, która polega na obserwacji poszczególnych wskaźników płodności takich jak: śluz, stan szyjki macicy i temperatury ciała.

Co ważne, termometr owulacyjny ma nieco inną skalę i wygląd od medycznego, ponieważ jego skala jest krótsza i w pewnym sensie rozciągnięta, ale dzięki temu pomiar jest znacznie dokładniejszy. W końcu przy planowaniu ciąży istotne są nawet najmniejsze zmiany zachodzące w ciele kobiety, dlatego niezwykła precyzja pomiarowa może stanowić klucz do osiągnięcia sukcesu.

Jak działa termometr owulacyjny?

Skoro dzięki termometrowi owulacyjnemu jesteśmy w stanie dokładnie określić kiedy będą dni płodne i owulacja, to warto zastanowić się, w jaki sposób on właściwie działa. Kobieta podczas trwania cyklu miesiączkowego ma niewielkie wahania temperatury ciała. Przed owulacją hormony sprawiają, że jest ona nieco niższa, a po niej – zaczyna wzrastać. Dzięki temu wiemy, na który dzień przypada owulacja. W przypadku regularnych cykli nie jest to trudne do obliczenia, natomiast u kobiet borykających się z nieregularnymi lub przedłużającymi się miesiączkami może znacząco ułatwić sprawę.

Termometr owulacyjny i aplikacja monitorująca cykl miesiączkowy – czy warto korzystać z obu?

Wiele kobiet, które decydują się na naturalne planowanie rodziny, dość często ma problem, aby zajść w ciążę, ponieważ pomimo stosowania termometru owulacyjnego, nie są w stanie dokładnie określić dnia owulacji. Może być to spowodowane np. stresem, nerwami, przemęczeniem lub nieuzasadnionym przedłużaniem się cyklu. Na pomoc może przyjść aplikacja mobilna na telefonhttps://termometrowulacyjny.pl/baza-wiedzy/aplikacje-mobilne/, w której można zanotować wszystkie zaobserwowane dolegliwości, a także dni, w których występowała miesiączka. Dzięki temu będziesz mogła porównać czy dzień, na który przypada owulacja według aplikacji oraz termometru owulacyjnego jest taki sam.

Informacja prawna