Tabliczki adresowe mogą uratować czyjeś życie

Prawidłowe oznaczenie posesji to obowiązek, który jest w stanie uratować życie drugiego człowieka. Jak to możliwe, o co chodzi i dlaczego za brak podświetlonej tabliczki adresowej na budynku grozi nam grzywna? O tym przeczytacie w naszym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury.

Poprawne i dobrze widoczne, nawet w nocy i z daleka, oznakowanie posesji jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszego oraz naszych bliskich. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których policja, pogotowie czy też straż pożarna, przez kilka minut jeździ bez celu i szuka interesującej je posesji, gdyż administrator budynku lub jego właściciel nie spełnił swojej obywatelskiej powinności, jaką jest umieszczenie na elewacji tabliczki adresowej z numerem domu i ulicą. Często są to kluczowe minuty, np. gdy karetka jedzie do osoby w stanie agonalnym. Jak zatem widać, tabliczki na budynkach są w stanie uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W takich sytuacjach sekundy, zmarnowane na bezcelową jazdę, mogą okazać się fatalne w skutkach. To chyba oczywisty powód i najlepsza odpowiedź na pytanie wszystkich ciekawskich: mi się to nie podoba, dlaczego muszę to robić? Otóż właśnie dlatego!

Właściciele nie są świadomi konsekwencji braku tabliczki adresowej

Wielu właścicieli domów i innych nieruchomości, na co dzień nie myśli o potencjalnie przykrych sytuacjach. Nie biorą nawet pod uwagę, że tak drobny szczegół, jak brak numeru, mógłby wpłynąć na to, czy bliska im osoba przeżyje czy też nie. Zwyczajnie, nie zastanawiamy się, co by było gdyby i nie bierzemy pod uwagę czarnych scenariuszy. A może powinniśmy? Właściwe oznaczenie posesji to klucz do naszego bezpieczeństwa.  Ma szczególne znaczenie w codziennej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek oraz służb ratunkowych. Właściciele nieruchomości nie są w pełni świadomi konsekwencji. Nie zastanawiają się, że w momencie gdy pracownicy karetki czy straży pożarnej pytają sąsiadów o właściwy adres, ich życie może właśnie wisieć na włosku.

Tabliczki adresowe LED – obowiązek każdego z nas

Prawidłowe oznaczenie nieruchomości regulują przepisy polskiego prawa. To nasz ustawowy, obywatelski obowiązek.  Tabliczka z numerem porządkowym domu oraz ulicą powinna się znaleźć na froncie budynku w oświetlonym miejscu. Musi być czytelna także w nocy, dlatego jeśli nie podobają nam się kinkiety na dom, warto wybrać podświetlane tabliczki adresowe LED. Pamiętajmy też o tym, że jeśli budynek znajduje się daleko od drogi lub jest usytuowany z dala od ogrodzenia, warto na płocie bądź bramie zamontować powtórzenie tabliczki adresowej. Ten szczegół może uratować Wam życie. Nie zapominajcie o tym!

Co jeśli na moim domu nie będzie tabliczki adresowej?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, znakowanie budynków jest obowiązkiem, który reguluje prawo. Jeśli go nie dopełnicie, popełniacie wykroczenie z art. 64 Kodeksu Wykroczeń, które jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 250 zł. Odpowiednie oznaczenie posiadłości przypisanym jej numerem porządkowym ma niezwykle istotny wpływ na bezpieczeństwo jej mieszkańców. Nie ryzykuj! Zamontuj cyfry na dom i ciesz się spokojem, że w awaryjnej sytuacji każdy, bez żadnego problemu, dotrze do twojego domu.

Informacja prawna