Jak kupić oczyszczacz powietrza i nie żałować?

Producenci oczyszczaczy powietrza oferują już ponad 100 modeli – wybór konkretnego dla siebie to nie lada wyzwanie. Urządzenia wyróżniają się marką, parametrami i designem. Na co zwrócić uwagę oraz jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza i nie żałować wyboru?

Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na nasze zdrowie

Oczyszczacz powietrza to sprzymierzeniec w walce z pyłami i gazami zawieszonymi w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza pozbywa się niebezpiecznego dla zdrowia smogu w sezonie grzewczym, ale również alergenów roślinnych, które podczas pylenia są uciążliwe dla alergików i astmatyków, alergenów odzwierzęcych tj. sierść, a także kurzu, pleśni, grzybów, bakterii i wirusów.

Zanieczyszczenia powietrza gazowe i pyłowe mogą powodować:

  • bóle głowy
  • podrażnienia oczu, gardła i nosa
  • podrażnienie, infekcje i zapalenie układu oddechowego
  • astmę
  • nowotwór płuc
  • choroby układu krążenia
  • choroby wątroby i śledziony

Skuteczny oczyszczacz powietrza powinien posiadać 3 filtry:

  • wstępny – zatrzymuje duże cząsteczki zanieczyszczeń kurzu i sierści zwierząt
  • HEPA – usuwa mikroskopijne cząsteczki pyłków roślin, kurzu, sierści, bakterii, wirusów, pleśni i grzybów.
  • węglowy – doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z gazów i przykrych zapachów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

1. Cena:

Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się w przedziale od ok 400 zł do nawet 4500 zł. 

Wysoka cena związana jest często ze zbędnymi funkcjami, które nie mają wpływu na lepsze i skuteczniejsze działanie oczyszczacza, zatem wysoka cena nie zawsze oznacza dobrą jakość i zadowolenie z zakupu.

Z ceną związana jest również eksploatacja urządzenia. Przy każdym oczyszczaczu powietrza producent określił co jaki czas należy wymieniać filtry. Jeśli tani oczyszczacz będzie wymagał ich częstego wymieniania to nie będzie to opłacalne.

Znajdź opłacalny oczyszczacz powietrza w sklepie homespot.pl

2. Tajemniczy parametr CADR

CADR to najważniejszy parametr przy wyborze oczyszczacza powietrza. Jest to ilość powietrza jaka przepływa przez oczyszczacz w ciągu godziny. Wartość podawana jest w m³.

3. Powierzchnia pomieszczenia

Oczyszczacz nie jest w stanie oczyścić całego mieszkania, dlatego dobierając oczyszczacz powietrza należy skupić się na jednym pomieszczeniu, w którym docelowo będzie się znajdował.

Jeśli oczyszczacz ma być używany w sypialni to dobrze, aby posiadał tryb nocny – oczyści powietrze w nocy nie zakłócając snu.

4. Głośność

Zakup oczyszczacza z odpowiednio dobranym CADR’em do pokoju gwarantuje jego cichą, ekonomiczną i wydajną pracę. Jeśli oczyszczacz ma za mały CADR w stosunku do kubatury pomieszczenia to będzie pracował głośniej na najwyższych obrotach.

Oczyszczacze powietrza mają regulację pracy wentylatora. Na niskich obrotach będzie pracował cicho, ale niewydajnie, osiągnie tylko ok 15 % – 40% CADR’u maksymalnego.

Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z możliwościami oczyszczającymi urządzenia w różnych trybach pracy i głośności.

5. Dodatkowe funkcje

Suche powietrze doskwiera przede wszystkim jesienią i zimą. Ogrzewanie mieszkań wysusza powietrze, a w rezultacie przyczynia się do negatywnych skutków zdrowotnych tj. łzawienie oczu, wysuszenia skóry, osłabienia włosów, kaszlu czy bólu głowy. Optymalny poziom nawilżenia powietrza to 40% – 60%.

Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest niska przez cały rok przy odpowiednim wentylowaniu, to warto pomyśleć nad oczyszczaczem powietrza z nawilżaczem typu 2w1 np. oczyszczacz powietrza Sharp . Skutecznie oczyści powietrze z zanieczyszczeń, a dodatkowo je nawilży.

Pożyteczną funkcją jest również jonizacja, oczyszczacz powietrza z jonizatorem wytwarza jony ujemne obciążające cząsteczki pyłów, które następnie opadają na podłogę zmniejszając szkodliwość gazów, wirusów i bakterii.

Powyższe wskazówki pomogą w wyborze idealnego oczyszczacza powietrza, który będzie skutecznie działał chroniąc zdrowie i poprawiając komfort życia.

Informacja prawna