Stres w pracy? Nie podjadaj słodyczy, wybierz zdrowe przekąski

Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze korzystnie wpływają na rozluźnienie, a nawet poprawiają humor? I nie mówimy tu o sklepowych słodyczach czy fast-foodzie, a o zdrowych przekąskach, które dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych, między innymi witamin z grupy B, składników mineralnych, kwasów tłuszczowych omega i aminokwasów. Sprawdź, co warto mieć pod ręką w stresującej sytuacji!

Pestki dyni

W pestkach dyni znajdziesz tryptofan. Ten tajemniczy związek ma zdolność poprawiania humoru. Jak to możliwe? Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, który bierze udział w syntezie białek i serotoniny. Serotonina, zwana również hormonem szczęścia, jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnym za kontrolę nastroju i procesy zasypiania. Tryptofan znajduje się w produktach bogatych w białko, ale to właśnie w pestkach dyni jest go najwięcej.

Kanapka z awokado

Awokado jest jednym z najzdrowszych owoców. W awokado znajdziesz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega, czyli zdrowe tłuszcze mające bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kwasy omega warunkują prawidłową pracę układów krwionośnego i nerwowego. Ich regularne spożywanie poprawia zdolność zapamiętywania i koncentrację, co jest bardzo pomocne w stresujących sytuacjach.

Garść orzechów

Kolejną zdrową i dobrą dla mózgu przekąską są orzechy. Do diety na stres warto włączyć przede wszystkim orzechy włoskie, ziemne i piniowe. Orzechy to dobre źródło składników mineralnych, między innymi cynku i chromu. Cynk jest skutecznym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Z kolei niedobory chromu powodują bóle głowy, nerwowość i wahania nastroju. W orzechach znajdziesz również wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.

Kilka kostek gorzkiej czekolady

Gorzka czekolada to doskonałe źródło magnezu. Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwiastek uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, poprawia zdolność zapamiętywania, działa uspokajająco i reguluje pracę układu odpornościowego. Gorzka czekolada to świetna przekąska dla miłośników słodyczy. Na początek warto wybierać tabliczki o niskiej zawartości kakao, a gdy się przyzwyczaisz, postawić na najzdrowszą wersję gorzkiej czekolady, czyli tę o wysokiej zawartości kakao.

Sałatka z warzywami, makaronem i tofu

Dzięki tej wartościowej przekąsce nie tylko zaspokoisz głód, ale również ukoisz nerwy. Znajdziesz w niej praktycznie wszystkie cenne składniki odżywcze. Warzywa to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych. Pełnoziarnisty makaron zawiera witaminy z grupy B – związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Z kolei tofu jest źródłem białka i manganu. Pierwiastek ten usprawnia pracę mózgu i reguluje gospodarkę hormonalną. Do sałatki dodaj dwie łyżki oliwy z oliwek, a zyskasz cenne źródło kwasów omega.

Zdrowy catering dietetyczny

Zdrowa odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również samopoczucie. Jeśli nie lubisz lub nie masz czasu codziennie gotować, sprawdź ofertę zdrowego i smacznego cateringu dietetycznego w swojej okolicy, na przykład na stronie https://www.maczfit.pl/szczecin.

Informacja prawna