Dobrą rzeczą w tych dużych polskich miastach, takich jak np. Częstochowa, jest to, że ostatnio znacznie więcej zainwestowały w panele fotowoltaiczne. Nie tylko dlatego, że są one bezpiecznym i odnawialnym źródłem energii, ale także dlatego, że panele fotowoltaiczne zwłaszcza w ostatnim czasie okazały się bardzo opłacalną inwestycją dla wielu mieszkańców Polskich miast. Ile możemy zaoszczędzić dzięki fotowoltaice, jak wygląda rozliczanie nadwyżek energii i czym są magazyny energii? Oto kilka pytań, na które chcemy Ci odpowiedzieć.
Ile w zasadzie możemy zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej?
Wykorzystanie fotowoltaiki to jeden z najlepszych sposobów wykorzystania energii słonecznej, ponieważ oprócz tego, że jest opłacalny, pomaga również w walce ze zmianami klimatycznymi. Jedynym minusem instalacji paneli fotowoltaicznych początkowo wydawała się ich cena, ale obecnie koszt ten możemy znacznie obniżyć i dzięki wielu dotacjom rządowym takim jak „Mój prąd” lub „Czyste powietrze”, nasza inwestycja zwróci się w ciągu około pięciu do dziesięciu lat. Decydując się na panele fotowoltaiczne, warto postawić na firmę, która w razie potrzeby udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji na temat tych dofinansowań do fotowoltaiki. Dobrym przykładem jest Passive Instal, czyli firma fotowoltaiczna z Częstochowy, która oferuje nawet swoim klientom pomoc w załatwieniu w tej sprawie wszelkich formalności. Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonały sposób na zaoszczędzenie comiesięcznych rachunków za energię. Kwota, jaką możemy zaoszczędzić zależy od kilku czynników, w tym od tego, ile światła słonecznego otrzymują panele i jak bardzo są wydajne. Średnio to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kilka tysięcy złotych rocznie.
Jak wygląda rozliczanie nadwyżek energii z fotowoltaiki?
W 2022 roku rząd zmienił sposób rozliczania nadwyżek energii z paneli fotowoltaicznych. Do tej pory obowiązywał system net-meteringu, w którym nadwyżki były odprowadzane do sieci za darmo, jednak w ciągu roku można było je odebrać w 80% bez ponoszenia kosztów. Osoby z panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi przed 1 kwietnia nadal będą kwalifikować się do tego systemu rozliczeń i co miesiąc otrzymywać kredyt na rachunki za energię elektryczną. Ale po tej dacie (1 kwietnia tego roku) użytkownicy, którzy instalują domowe systemy fotowoltaiczne, będą mieli je zintegrowane z innym rodzajem systemu rozliczeniowego, znanym jako net billing. W tym systemie energia wytwarzana przez nasze panele będzie sprzedawana po cenach hurtowych do sieci a skupowana po cenach rynkowych – dzięki temu otrzymamy mniejszy kredyt, ponieważ nie będzie już sprzedawana nam po stawkach detalicznych. Jednak chociaż nie wydaje się to tak korzystne rozwiązanie, jak kiedyś, to fotowoltaika wciąż się opłaca, tym bardziej że w razie instalacji magazynu energii również istnieje możliwość pozyskania na niego kilku rządowych dofinansowań.
Co to jest magazyn energii?
Magazynowanie energii fotowoltaicznej to sposób magazynowania energii elektrycznej wytwarzanej przez nasze panele. Gdy energii nie można wykorzystać od razu, jest ona magazynowana w bateriach, które można wykorzystać później. Panele fotowoltaiczne wytwarzają nadwyżkę energii w słoneczne dni i możemy ją magazynować do momentu, kiedy będzie potrzebna, np. w nocy lub gdy sieć energetyczna jest niestabilna. Warto rozważyć to rozwiązanie decydując się na panele fotowoltaiczne, biorąc pod uwagę zmiany w systemie rozliczeń za nadwyżki energii, jakie zaszły w ostatnim czasie.