Stosowanie olejków eterycznych na rany i oparzenia

olejek lawendowy

Proces gojenia ran i oparzeń może czasami trwać bardzo długo. Jeśli chcesz go przyspieszyć, a jednocześnie zredukować ryzyko pojawienia się blizn, możesz sięgnąć po niektóre olejki eteryczne, przede wszystkim po olejek lawendowy.

Olejki na rany i oparzenia – czy można je bezpiecznie stosować?

Nie każdy olejek można stosować bezpośrednio na skórę. Nie każdy także pomoże w leczeniu blizn. Są jednak takie, które bezpiecznie, zgodnie z zaleceniami producenta, można stosować na rany i oparzenia. Olejek lawendowy może na przykład okazać się niezwykle cennym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia. Przede wszystkim kluczowe tutaj są jego właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Poza przyspieszeniem procesu gojenia ran, stosowanie olejku może pomóc redukować tworzenie się i widoczność blizn. Przed zastosowaniem olejku trzeba jednak upewnić się, czy nie wchodzi on w reakcje z lekami lub innymi produktami medycznymi.

Jak odkryto właściwości olejku lawendowego?

Do badań nad wykorzystaniem właściwości olejku lawendowego do leczenia oparzeń skłonił w XX wieku René-Maurice Gattefossé, słynnego chemika i perfumiarza wypadek z jego własnego życia. Poparzył sobie on rękę w laboratorium i podobno odruchowo zanurzył ją w pojemniku z olejkiem lawendowym. Jest to nie do końca pewna relacja. Wiadomo natomiast na pewno, że po tym wypadku smarował oparzenie olejkiem lawendowym. Okazało się, że rana bardzo ładnie zaczęła się goić i to skłoniło chemika do bardziej szczegółowych badań,  w tym tych prowadzonych podczas leczenia żołnierzy poparzonych na froncie I wojny światowej. Skuteczność olejku lawendowego w leczeniu poparzeń potwierdzał także przypadek Ciarana Kelly, 2-letniego chłopczyka, który po silnym oparzeniu trafił do szpitala. Jego mama konsekwentnie smarowała ciało chłopca olejkiem lawendowym, co przyniosło zaskakująco dobre efekty. Dzisiaj to właśnie przede wszystkim ten olejek rekomenduje się do wspomagania leczenia ran i oparzeń.

Przeczytaj także:  Olejki orientalne Roll On

Jak stosować olejek lawendowy na rany i poparzenia?

Olejek lawendowy można stosować w rozcieńczonej wersji na początkowym etapie gojenia się rany. W późniejszych etapach bliznowacenia się rany rekomenduje się również stosowanie rozcieńczonego olejku. Można także sięgnąć po olejek ze słodkich migdałów.

Jeśli chodzi o sam olejek lawendowy, polecany jest przede wszystkim olejek z lawendy lekarskiej (ma on dużą ilość linalolu, natomiast zdecydowanie mniej kamfory). Warto pamiętać także o jego odpowiednim przechowywaniu – najlepiej w lodówce, w porządnie zakręconej butelce.

Co oprócz lawendy?

Jeśli szukasz jeszcze bardziej łagodnej wersji olejku od tego z lawendy, możesz wypróbować bardzo cenny, a rzadko spotykany olejek z rumianku rzymskiego. Nie powoduje on uczuleń, co będzie szczególnie istotne w przypadku stosowania go u dzieci. Sprawdza się on świetnie również na ząbkowanie u dzieci. Pomaga także w przypadku problemów ze snem (nie tylko u dzieci).

Informacja prawna