Jest wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu. Niektórzy marnują go przed ekranem komputera, telewizora lub smartfona. Do wyboru mamy jednak zdecydowanie bardziej pożyteczne zajęcia, dzięki którym można się nauczyć czegoś nowego, rozwijać, czerpać wiele korzyści. Coraz więcej osób powraca do tego, co kiedyś wiodło prym wśród pań, a mianowicie do szydełkowania. Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach coś takiego jak zestaw szydełek z rączką jest czymś zbytecznym, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Należy pamiętać o tym, że nie robimy tego wyłącznie dla zabicia nudy i oderwania się na chwilę od codziennych trosk, ale można wyczarować przeróżne rękodzieła. Wykorzystamy je dla siebie, wręczymy bliskim lub nawet sprzedamy. Jak najbardziej warto wyposażyć się w potrzebne przedmioty i spróbować swoich sił w szydełkowaniu.
Poznaj korzyści płynące z szydełkowania
Szydełkowanie może stać się nawet naszym hobby, sposobem na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Jest to świetna opcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Okazuje się, że osoby szydełkujące zdecydowanie rzadziej cierpią na bezsenność. Wynika to z tego, że podczas tego zajęcia uspokajamy umysł i ciało, co ułatwia zasypianie. Zamiast łykać kolejną tabletkę nasenną lub wiercić się niespokojnie w łóżku, warto przystąpić do szydełkowania. Kolejną zaletą będzie redukcja stresu i niepokoju. Tworzenie zawsze odgania zmartwienia, bo trzeba poświęcić temu całą swoją uwagę, zaangażować się. Nie będzie okazji do ciągłego rozmyślania. Pora dać odpocząć swojemu umysłowi, w którym ma miejsce gonitwa myśli. Osoby szydełkujące lepiej radzą sobie ze stresem, rzadziej borykają się ze stanami depresyjnymi. Nie jest to żadna magia, ale czysta fizyka i chemia. Gdy coś robimy, nasz mózg uwalnia dopaminę działającą antydepresyjnie. Można wobec tego w naturalny sposób zwiększyć produkcję tego hormonu i poprawić sobie nastrój.
Okazuje się, że szydełkowanie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, co wynika z ćwiczenia umysłu. Jeśli chcemy cieszyć się dobrą pamięcią do późnych lat starości, jak najbardziej warto sięgać regularnie po szydełko. Pozwoli to uniknąć lub chociaż w dużej mierze spowolnić procesy degeneracyjne mózgu. Szydełkując, czujemy się bardziej wyjątkowi, pożyteczni, potrzebni. Wzmacnia się poczucie naszej własnej wartości, co wpływa na podniesienie komfortu życia. Można stworzyć coś pięknego nie tylko dla siebie, ale też dla swoich bliskich. Rękodzieła to obecnie najbardziej ceniony prezent, spersonalizowany, unikalny. Na próżno szukać drugiej takiej samej rzeczy hand made. Każda jest niepowtarzalna, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną i wartościową. Warto tworzyć rękodzieła w celach zarobkowych, bo coraz bardziej rośnie na nie popyt, a podaż nadal jest niewielka.
Jak wybrać dla siebie odpowiedni zestaw do szydełkowania?
Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z szydełkowaniem, to nie ma sensu na początek sięgać po produkty z najwyższej półki cenowej. Nie ma też pewności co do tego, że spodoba nam się taka forma spędzania wolnego czasu, bo przecież nie każdy sprawdzi się w tego typu robótkach ręcznych. Istotne będzie przy wyborze szydełka to, aby dobierać je do tego, co chcemy za jego pomocą wykonać. Inne szydełka sprawdzą się do dziergania grubego koca niż cienkiej chusty. Dostępne są w różnych rozmiarach i mogą być wykonane z wielorakich materiałów. Wszystko to ma znaczenie, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie idealnego dla siebie zestawu. Rozmiar szydełka należy dobrać do grubości włóczki. Im będzie ona grubsza, tym potrzebujemy grubszego szydełka. W przeciwnym razie nasze robótki nie będą wyglądać zbyt estetycznie, nie mówiąc o ich obniżonej trwałości. Dużym szydełkami uda nam się zrobić samodzielnie kosz, dywan, bluzkę. Mniejsze potrzebne będą do dziergania serwetek, chust czy zabawek. Z kolei tymi najcieńszymi posłużymy się przy robieniu biżuterii lub innych drobnych elementów.
Z jakiego materiału wybrać szydełka?
Przy wyborze szydełka powinno się mieć na uwadze to, z jakiego zostało ono wykonane materiału. Największą popularnością cieszą się modele:
• Aluminiowe,
• Plastikowe,
• Drewniane,
• Stalowe,
• Bambusowe.
Bardzo trwałe i tanie są szydełka metalowe. W ich przypadku można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, więc nie ma problemu z ich zakupem. Cechują się uniwersalnością, bo zrobimy za ich pomocą dowolne robótki. Można je polecić praktycznie każdemu nowicjuszowi. Niestety nie mają ergonomicznej rączki, są słabo wyważone, ale na początek będą jak najbardziej wskazane. Dalej mamy szydełka bambusowe, które cechują się lekkością, niższą ceną, dużą wytrzymałością i dosyć dobrym wyważeniem. Minusem będzie brak ergonomicznej rączki i podatność na złamania przy modelach bardzo cienkich.
Na korzyść szydełek stalowych przemawia ich ergonomiczna i wyprofilowana rączka. Co więcej, można liczyć na brak ślizgania się po nich dłoni. Są to akcesoria bardzo wytrzymałe, haczyki mają właściwe rozmiary i nie ma problemu ze ślizgającą się nitką. Minusem będzie wysoka cena. Szydełka drewniane są tanie i bardzo lekkie, ale nie mają wyprofilowanej rączki, a nić słabo się po nich porusza.
Zestaw szydełek cena może być różna – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów szydełek i wielorakich akcesoriów. Ich ceny są mocno zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Lepiej jednak nie stawiać na najtańsze zestawy, bo cena idzie w parze z jakością. Będzie to tylko pozorna oszczędność, bo takie kiepskiej jakości narzędzia nie posłużą nam zbyt długo i będzie trzeba kupić kolejne. Na Allegro można dostaniemy wieloelementowy zestaw do szydełkowania w etui już za 40 złotych. Za kilka włóczek wełnianych o różnych kolorach zapłacimy średnio od 20 do 40 złotych. Lepszej jakości zestawy to koszty rzędu ponad stu złotych. Przykładowo na dwanaście samych szydełek Tulip z rączką wydamy 80 złotych. Ceny mogą być jeszcze wyższe, na co duży wpływ ma marka, ilość i rodzaj elementów w zestawie, materiał wykonania.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Sznurki-Bawełniane, gdzie znajdziecie szeroki wybór sznurków i akcesoriów do rękodzieła.