Starzenie skóry – jak wygląda ten proces i jak sobie z nim radzić?

sposoby na zmarszczki

Pojawianie się zmarszczek, pogłębienie linii mimicznych, występowanie przebarwień i kłopoty z suchą skórą; to kłopoty skórne, które prędzej czy później będą dotyczyły każdego. Nieodłącznie związane są bowiem z procesem starzenia się skóry. Jak dokładnie przebiega i w jaki sposób można go spowolnić – lub cofnąć pierwsze jego oznaki? Podpowiadamy!

Kiedy skóra zaczyna się starzeć? Jakie są pierwsze oznaki jej starzenia?

Pierwsze oznaki starzenia się skóry na twarzy to przede wszystkim zmarszczki mimiczne. Nic dziwnego; czy to w związku z wyrażaniem emocji, czy mruganiem, czy mową lub jedzeniem, mięśnie twarzy wykonują nawet 15 tysięcy ruchów dziennie. Te przekładają się na występowanie procesu miostarzenia – pojawianie się zmarszczek położonych prostopadle do mięśnia. Każdy jego ruch, ze względu na takie ułożenie, powoduje ich pogłębianie się; skurcze mięśni zaburzają pracę fibroblastów, a więc komórek produkujących między innymi kolagen. Najdrobniejsze zmarszczki mimiczne można zauważyć już nawet w wieku nastoletnim; głębsze i łatwiej zauważalne występują jednak zwykle między 25 a 30 rokiem życia.

Z kolei w przypadku skóry na ciele, pierwsze oznaki to zwykle utrata jej jędrności i gładkości. Zauważalne staje się zwiotczenie skóry; zdaje się być słabiej wypełniona. I tutaj dochodzi do pojawiania się zmarszczek – na dekolcie, dłoniach, skórze rąk, nóg; drobniejsze i głębsze linie można zauważyć wszędzie. I w tym przypadku pierwsze oznaki można zauważyć w okolicy 25 roku życia – szczególnie w przypadku dłoni i dekoltu oraz nasilających się problemów ze skórą stóp (zauważalną suchością, pękaniem i pieczeniem).

Dlaczego skóra się starzeje?

Zarówno w przypadku skóry twarzy, jak i całego ciała, czynniki prowadzące do postępowania procesu starzenia mogą być bardzo różne. To między innymi niewystarczające nawodnienie organizmu, działanie promieniowania UV i stres. Najważniejsze jest jednak spowolnienie naturalnej produkcji kwasu hialuronowego i kolagenu; które występuje już właśnie w okolicy 25 roku życia. W wieku 70 lat ma się już tylko około 20% HA w skórze właściwej, a kolagen zanika niemal całkowicie. Spowolnienie produkcji tego pierwszego pogłębia negatywny skutek nieodpowiedniego nawadniania organizmu; im mniej go jest, tym trudniej utrzymać skórze te i tak niewielkie przyjmowane ilości wody. To HA jest bowiem odpowiedzialny za wiązanie jej cząsteczek w skórze właściwej – a więc za jej gromadzenie.

Kolagen pełni bardzo podobną rolę; wchłania wodę oraz zatrzymuje ją na powierzchni naskórka, dodatkowo utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia. Co więcej, tworzy on włókna kolagenowe, które – razem z włóknami elastynowymi – nadają skórze jędrność i elastyczność. Kiedy więc równocześnie zaczyna zmniejszać się naturalna produkcja i kwasu hialuronowego, i kolagenu, skóra w ogromnej mierze traci poziom nawilżenia. To prowadzi oczywiście do jej suchości, która powoduje z kolei marszczenie się, a tym samym starzenie skóry.

walka ze zmarszczkami

Jak zahamować proces starzenia się skóry?

Choć nie da się zatrzymać biegu czasu, to jest kilka metod, które pozwalają skutecznie spowolnić starzenie się skóry oraz cofnąć nawet te już występujące zmiany starcze. Przebarwienia mogą zostać rozjaśnione, zmarszczki wygładzona, a skóra odzyskać miękkość, elastyczność i nawilżenie. Jak to zrobić?

1 sposób na starzenie się skóry: zmiana nawyków żywieniowych

Znaczącą rolę w jędrności, elastyczności i ogólnym młodym wyglądzie skóry pełnią nie tylko kolagen oraz kwas hialuronowy. Nie mniej istotne są witaminy, minerały i aminokwasy; a tych można dostarczać sobie każdego dnia w bardzo łatwy sposób – odpowiednią dietą.

To szczególnie:

 • wit. A – regeneruje skórę; występuje w jajkach i pomarańczowych lub czerwonych warzywach, np. w marchwi,
 • wit. z grupy B – dbają o jej nawilżenie; występują szczególnie w jajkach, czerwonym mięsie, rybach oraz pieczywie pełnoziarnistym,
 • wit. C – ma pozytywny wpływ na naturalną produkcję kolagenu; można ją znaleźć w papryce, natce pietruszki, cytrusach oraz truskawkach,
 • wit. E („witamina młodości”) – skutecznie walczy z wolnymi rodnikami; występuje w rybach, strączkach, migdałach, oliwie z oliwek i zielonych warzywach,
 • cynk – wspomaga syntezę kolagenu z elastyną; występuje w rybach, owocach morza, mięsie oraz grzybach,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe – dbają o odpowiednią równowagę wodno-lipidową skóry; można je znaleźć w oleju z nasion wiesiołka, oleju z nasion słonecznika czy oleju sojowym,
 • selen – ma czynny udział w procesach antyoksydacyjnych; można go dostarczyć organizmowi, spożywając ryby morskie, zboża oraz sezam.

2 sposób na starzenie się skóry: nawadnianie

Jak wspomnieliśmy, woda pełni ogromną rolę w spowolnieniu procesu starzenia się skóry. Nawadnianie jej od wewnątrz jest doskonałym wsparciem organizmu w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Każdego dnia traci się ogromne pokłady wody; ok. 66% zostaje wypłukanych razem z wypróżnianiem, 28% przez parowanie wody i oddychanie, a 6% uchodzi razem z wydzielaniem potu. Aby utrzymać jej odpowiedni poziom każdego dnia, warto wyliczyć bilans wodny swojego organizmu. Jak to zrobić? Są dwie metody:

 • Na podstawie masy ciała: wystarczy pomnożyć liczbę kilogramów ciała przez 0,030 – na jeden kilogram przypada bowiem średnio 30 ml wody. Dla przykładu osoba ważąca 68 kilogramów powinna wypijać ok. 2,04 l wody.
 • Na podstawie liczby spożywanych kalorii: przyjmuje się, że na 1 kalorię przypada 1 mililitr wody. Jeśli przyjmujesz więc ok. 1800 kcal dziennie, powinieneś wypijać ok. 1,8 l wody.

To oczywiście dane bardzo ogólne; osoby aktywnie uprawiające sport będą mieć znacznie wyższe zapotrzebowanie. Liczby te można jednak traktować jako absolutne minimum.

3 sposób na starzenie się skóry: kosmetyki

Idealnym wsparciem dla dobrze zbilansowanej diety i regularnego nawadniania jest kosmetyka. Codzienne używanie kremów to jeden z najprostszych sposobów na uzupełnienie poziomu kwasu hialuronowego w skórze właściwej – albo dostarczenie jej składników wspomagających produkcję kolagenu. Warto mieć jednak na uwadze rodzaj wybieranych produktów. Dobrze, gdy są to kosmetyki profesjonalne, wręcz gabinetowe; jak na przykład znajdujące się w ofercie włoskiego producenta Diego dalla Palma Professional. W ich przypadku można spodziewać się bowiem zdecydowanie lepszych efektów niż przy produktach drogeryjnych, co związane jest przede wszystkim z wykorzystywaniem biotechnologii w procesie pozyskiwania składników aktywnych i tworzenia kosmetyków. Jej nowatorskie metody pozwalają na otrzymywanie wysokiej jakości składników, które skutecznie docierają w głąb skóry. Szczególnie warte uwagi są produkty z linii liftingującej FILLIFT:

 • wygładzający krem na okolice oczu i ust z kompleksem między innymi 20 aminokwasów i 3 kwasów hialuronowych,
 • 30-dniowa kuracja strategia wypełniająca z kolagenem i kwasem hialuronowym,
 • Remodelujący krem z efektem liftingu,

z linii przeciwstarzeniowej Icon Time:

 • krem korygujący okolice oczu,
 • krem naprawczy z platyną,
 • złote serum do twarzy,

czy z linii liftingujących kosmetyków do makijażu RVB LAB HD:

 • podkład z efektem liftingu,
 • korektor z efektem liftingu.

Choć procesu starzenia się skóry nie można w stu procentach zatrzymać, to w dużej mierze można wpłynąć na jego spowolnienie i zredukować jego efekty.

Informacja prawna