Smartwatch i smartband – co wybrać i czym się różnią?

Smartband czyli po prostu inteligentna opaska

Mimo tego, że smartwatch i smartband mają dość podobne nazwy, to należy odróżnić je od siebie, bo ich przeznaczenie jest nieco inne. Smartband to dość proste urządzenie, które mierzy podstawowe parametry związane z aktywnością fizyczną. Jeśli ktoś nie jest fanem nowinek technologicznych i dokonuje jedynie prostych pomiarów, to sprawdzi się idealnie.

Taka inteligentna opaska może się łączyć ze smartfonem i zazwyczaj ma takie funkcje jak:

  • monitorowanie snu
  • mierzenie kroków
  • pulsometr
  • pulsoksymetr

Smartband nie posiada rozbudowanych funkcji, a jego cena zazwyczaj nie przekracza 200 złotych. Tarcza opaski zazwyczaj nie jest duża, a na pewno mniejsza niż zegarka sportowego. Jeśli chodzi o estetykę, to smartband to zazwyczaj sportowa opaska i taki też ma wygląd. Raczej nie znajdzie się tutaj żadnych detali, ani wymiennych pasków.

Smartwatch jako inteligentny zegarek, który posiada wiele przydatnych funkcji

Smartwatch to inaczej inteligentny zegarek, który posiada wiele zaawansowanych funkcji i łączy się bezpośrednio ze smartfonem. Osoby, które uwielbiają nowoczesne urządzenia, będą zadowolone. Ceny smartwatchy zaczynaja się od kilkuset złotych, a górny przedział to nawet kilka tysięcy złotych. Najdroższe modele są już naprawdę zaawansowane i oprócz wielu funkcji związanych z pomiarami parametrów wydolności i oddechu, mają szereg innych ważnych funkcji. Na przykład możliwość odbierania połączeń przez zegarek, płatności przez zegarek czy przeglądanie smsów. Nie bez znaczenia są kwestie modowe, bo smartwatch to także gustowny dodatek do stylizacji i można dowolnie wymieniać pasek na inny, w zależności od upodobań. Paski sportowe czy bardziej eleganckie, nadadzą    inteligentnemu zegarkowi unikalnego wyglądu. 

Co jest lepsze: smartband czy smartwatch?

Zależy to od tego, kto będzie go nosił i czego oczekuje od takiego gadżetu. Jeśli dodatkowe, rozbudowane funkcje są ważne, a zegarka używa się jako centrum dowodzenia, to warto wybrać smartwatch. Dla modnego wyglądu można dowolnie wymieniać paski na sportowe lub bardziej eleganckie, skórzane. Smartwatche są często sygnowane przez najlepsze firmy związane ze sprzętem sportowym. Takie zegarki posiadają różne tryby sportowe, gdzie bez problemu można połączyć się z wybranymi funkcjami przypisanymi do danego sportu. Warto dodać, że smartbandy mogą być noszone przez dzieci szkolne i jest to dobry zamiennik zamiast smartwatcha. Dzięki mierzonej ilości kroków, motywują do aktywności fizycznej. Na pewno te dwa typy urządzeń uzupełniają zdrowy styl życia. To które się wybierze, zależy od wymagań użytkownika. Jeśli szuka się prostego urządzenia do pomiaru kroków, to smartband w zupełności wystarczy. Gdy chce się mierzyć zaawansowane parametry, a także używać urządzenia do celów rozrywkowych i estetycznych, to z kolei smartwatch będzie tutaj lepszym wyborem. Smartwatch wymaga codziennego ładowania i trzeba o tym pamiętać, podobnie jak w przypadku smartfonów. Jak widać, różnic jest dość sporo i aby wybrać dla siebie najlepszą opcję, należy zastanowić się do czego tak naprawdę potrzebujemy takiego urządzenia. 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna