Sińce pod oczami u dziecka — przyczyny i leczenie

since pod oczami u dziecka

Sińce pod oczami u dziecka mogą być poważnym powodem do niepokoju dla rodziców. W rzeczywistości mogą być zarówno cechą indywidualną, jak i oznaką stanu chorobowego. Oto przyczyny, leczenie i najczęszcze pytania dotyczące siniaków pod oczami u dziecka.

O czym mówi blada skóra u dziecka?

Blada skóra może być po prostu indywidualnością dziecka. Jednak w takich przypadkach rodzice są zwykle świadome tego od urodzenia dziecka, bo przy pierwszych oznakach nadmiernej bladości pediatra powinien wykluczyć anemię.

Należy zauważyć również, że anemia jest częstą przyczyną zmian skórnych. Anemii towarzyszy spadek poziomu żelaza we krwi, jednak w zależności od rodzaju anemii mogą wystąpić inne zaburzenia.

Badania na bladą skórę u dziecka

Bladość skóry można wykryć za pomocą wielu testów. Do zalecanych badań należą:

 • Kliniczne badanie krwi mające na celu określenie poziomu czerwonych krwinek, hemoglobiny, hematokrytu i wskaźnika barwy;
 • Badanie żelaza w surowicy — powie nam, czy mamy skłonność do anemii lub już ją mamy;
 • Badanie ferrytyny jest wskaźnikiem informacyjnym w diagnostyce anemii;
 • Oznaczenie poziomu transferyny — ważne badanie pozwalające określić poziom żelaza we krwi.

Sińce pod oczami u dziecka

Siniaki mogą być indywidualną cechą dzieci o jasnej karnacji — naczynia włosowate są przezroczyste i dają „niebieski” wygląd. Taka sytuacja nie jest alarmująca i nie wymaga nadzoru lekarskiego.

Jeśli jednak siniaki pojawiły się nagle, ważne jest, aby nie zwlekać z badaniem.

Jak zbadać dziecko z siniakami?

Na początek zaleca się skontaktowanie się z pediatrą — wykona on wstępne badanie i opracuje plan badań laboratoryjnych i instrumentalnych.

Ważne jest, aby zrobić to w odpowiednim czasie, aby ocenić czynność funkcjonalną i stan serca, naczyń krwionośnych i układu moczowego. Takie ukierunkowanie badania podyktowane jest tym, że sińce pod oczami u dziecka najczęściej pojawiają się w chorobach układu moczowego i układu krążenia.

Przyczyny powstawania sińców pod oczami u dziecka

Oprócz patologii układu sercowo-naczyniowego i moczowo-płciowego przyczyną siniaków pod oczami u dziecka mogą być:

Organy i układy

 

Manifestacje

 

Wątroba Ciemne kręgi pod oczami o brązowym odcieniu mogą świadczyć o chorobie wątroby — temu objawowi może towarzyszyć również gorycz i suchość w ustach, nudności oraz ból w prawej okolicy podoczodołowej.
Przewód pokarmowy

 

Charakterystyczne dla przewodu pokarmowego są kręgi pod oczami, które mogą mieć czerwonawy lub żółty kolor.

 

Narządy oddechowe

 

Cienie pod oczami mogą wskazywać na niedotlenienie lub głód tlenu, który mogą rozwijać się w chorobach układu oddechowego.
Zarażenie pasożytami

 

Siność pod oczami może być oznaką zarażenia pasożytami — tej patologii mogą towarzyszyć również bóle brzucha, nudności i zwiększona drażliwość.

 

Alergia

 

Czerwononiebieskie kręgi pod oczami mogą być objawem alergii.

 

Jak zbadać dziecko z siniakami pod oczami?

W celu znalezienia przyczyny nieprawidłowości zaleca się wykonanie następujących badań laboratoryjnych i instrumentalnych:

 • Elektrokardiografia
 • Analiza moczu i mikroskopia osadu
 • USG miednicy i jamy brzusznej
 • 24-godzinne badanie moczu

Jak usunąć niebieskie kręgi pod oczami u dziecka?

Jeśli badanie wykaże, że ciemne kręgi pod oczami u dziecka są objawem choroby, lekarze przepiszą ukierunkowane leczenie.

Można przepisać następujące elementy:

 • Leki antyalergiczne;
 • Leki na inwazję pasożytów;
 • Antybiotyki;
 • Elektroforeza;
 • Wanienki;
 • Magnetoterapia.

Zwróć uwagę! Jeśli przyczyną ciemnych kręgów pod oczami u dziecka są czynniki zewnętrzne, pomoże kontrola reżimu snu i czuwania dziecka, zbilansowana dieta bogata w witaminy i mikroelementy, eliminacja czynników stresowych, kontrola ćwiczeń fizycznych, ograniczenie czasu na gry komputerowe i oglądanie telewizji.

Częste pytania dotyczące sińców pod oczami u dziecka

 • Dlaczego pod oczami dziecka pojawiają się ciemne i niebieskie kręgi ?

Niebieskie kółka mogą wskazywać na chorobę wątroby — może jej towarzyszyć również gorycz i suchość w ustach, nudności oraz ból w prawym górnym ramieniu. Ciemne kręgi mogą świadczyć o niedotlenieniu lub braku tlenu, co może mieć miejsce przy chorobach układu oddechowego. Siność pod oczami może być oznaką zarażenia pasożytami — tej patologii mogą towarzyszyć również bóle brzucha, nudności i zwiększona drażliwość.

 • Skąd się biorą kręgi pod oczami u nastolatka?

Najczęściej z powodu naruszeń snu i spędzania długiego czasu z gadżetami. U nastolatków mogą jednak wystąpić choroby, które prowadzą do powstawania siniaków — zarażenie pasożytami, choroby układu krążenia, układu oddechowego i moczowego.

 • Jak leczyć siniaki pod oczami u dzieci?

Jeśli na podstawie wyników badania okaże się, że sińce pod oczami u dziecka są objawami choroby, lekarze zalecą ukierunkowane leczenie. Mogą być przepisane leki antyalergiczne, leki leczące inwazje pasożytów, antybiotyki, elektroforeza, kąpiele i magnetoterapia.

Sińce pod oczami u dziecka mogą być poważnym powodem do niepokoju dla rodziców. W rzeczywistości może to być cecha indywidualna, jak również oznaka stanu chorobowego. Ważne jest, aby nie dokonywać samodiagnozy i samoleczenia, tylko skontaktować się z kompetentnym specjalistą, poddać się badaniu i uzyskać niezbędną pomoc.

Informacja prawna