Domowe sposoby na usztywnienie bitej śmietany

bita śmietana

Bita śmietana to doskonałe uzupełnienie ciast, deserów lodowych i owocowych, nadająca im ciepły oraz luksusowy wygląd. Trzeba jednak przyznać, że krem nie zawsze chce współpracować i zazwyczaj nie ubija się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Na szczęście na ratunek przychodzi kilka sprawdzonych sposobów.

Bita śmietana z galaretką w proszku

Zanim zaczniesz ubijać śmietanę z galaretką, sprawdź, ile żelatyny należy dodać do bitej śmietany, aby nie skończyć z galaretką budyniową. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę z proporcjami poszczególnych składników. Na każde 250 ml kremu (30% lub 36%) potrzebujesz 1 płaską łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 40 ml gorącej wody. Pamiętaj, że rozpuszczoną żelatynę należy dostatecznie schłodzić przed dodaniem kremu. Żelatyna wlana bezpośrednio do zimnego kremu może szybko zastygać. Aby krem nie tworzył nieprzyjemnych grudek, dodaj łyżkę lub dwie kremu do schłodzonej żelatyny. To stwardnieje krem. Wszystko dobrze wymieszaj i wlej żelatynę do pozostałego kremu.

Bita śmietana z żelatyną

Najpopularniejszy sposób niewymagający żadnego wysiłku. Na każde 250 ml kremu potrzeba 1 płaską łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 40 ml wody. Żelatynę najpierw rozpuszczamy w ciepłej wodzie i odstawiamy na bok. Następnie ubijamy śmietankę na gęstą konsystencję, dodajemy ulubiony cukier i powoli wlewamy żelatynę, którą przygotowaliśmy kilka minut temu. Taki krem śmietankowy ma gęstszą konsystencję i długo pozostaje sztywny.

Żelatyna z liści

Jest wygodna w stosowaniu i łatwa do rozpuszczenia, wystarczy namoczyć arkusze żelatynowe w zimnej wodzie przez około 5 minut. Po tym czasie trzeba wycisnąć wodę i rozpuścić ją w garnku na małym ogniu. Możemy też ustawić ją na średnią moc w kuchence mikrofalowej i podgrzewać przez około 15 sekund. Pamiętaj, żelatyna powinna być podgrzewana do rozpuszczenia, ale nie zagotowania, ponieważ sprawi to, że straci swoje właściwości żelujące. Gotową dolewamy do bitej śmietany delikatnym strugiem i mieszamy.

Żelatyna ziarnista

To chyba najpopularniejsza forma żelatyny. W przypadku produktów gorących, takich jak sok z galaretki itp., żelatynę można dodawać bezpośrednio. Jednak w przypadku dodania do zimnych deserów wymagane jest wcześniejsze przygotowanie. Najpierw odmierzamy pożądaną porcję żelatyny i zalewamy ją niewielką ilością zimnej wody. Woda musi pokryć żelatynę. Odstaw namoczoną żelatynę na około 10 minut. Gdy żelatyna napęcznieje, musimy ją rozpuścić. Jak pisaliśmy wyżej o żelatynie w liściach, możemy to zrobić w małym garnku lub kuchence mikrofalowej. Gotową dolewamy do bitej śmietany delikatnym strugiem i mieszamy.

Jak rozpuścić żelatynę w bitej śmietanie?

Ogólna zasada jest taka, że żelatyna i składniki, z którymi ma się związać, powinny mieć zbliżoną temperaturę. Wyjątkiem jest śmietana, którą należy ubić natychmiast po wyjęciu z lodówki. Co z tym zrobić i jak rozpuścić żelatynę, aby krem był bardzo sztywny i gładki? Na talerz z żelatyną włożyć łyżkę bitej śmietany i dobrze wymieszać, zwracając szczególną uwagę na to, czy składniki są dobrze wymieszane. Tak przygotowaną żelatynę można dodawać do bitej śmietany w niewielkich ilościach, cały czas ją ubijając. Ubitą śmietanę przechowywać w lodówce — najlepiej przez całą noc.

Bita śmietana z serkiem mascarpone

Oprócz żelatyny składnikiem, który nadaje jędrności bitej śmietany, jest serek mascarpone dodany w proporcji 2:1. Podczas ubijania śmietany, gdy stwardnieje, dodawać po łyżeczce serka i ubijać na wolnych obrotach lub ręcznie szpatułką. Bita śmietana i krem mascarpone to doskonała baza do robienia tiramisu bez jajek, zamieniania lekkich biszkoptów w ciasta, beziki czy dekorowania deserów. Dla smaku, koloru i aromatu możesz dodawać do niej kolejne składniki barwiące i zapachowe.

Unikaj bitej śmietany z białek kurzych i jogurtu naturalnego

Bita śmietana z jogurtu to zdrowsza, niskokaloryczna alternatywa dla klasycznego kremowego ciasta. Jednak nie nadaje się do ciast lub tortów, ponieważ nie jest zbyt sztywna. To bardziej krem, który dobrze komponuje się z owocami, lodami i innymi deserami. Najlepiej wybrać jogurt typu greckiego o gęstszej konsystencji i wyższej zawartości tłuszczu niż zwykły jogurt. Potrzebujemy również białek jaj. Na 2 rodzaje białka kurzego powinno być około 150 gramów naturalnego jogurtu greckiego. Oddzieli białka i żółtka i ubij je na sztywną pianę. Dodaj trochę cukru i mieszaj dalej. Teraz dodaj jogurt grecki i delikatnie mieszaj, aż składniki się połączą.

Bita śmietana z mleka kokosowego, skondensowanego lub krowiego

Możesz zrobić własną bitą śmietanę z mleka kokosowego, skondensowanego lub krowiego. Mleko ubijamy w taki sam sposób jak śmietankę, dodając partiami cukier, wyjątkiem będzie mleko skondensowane, które będzie już bardzo słodkie. Po kilku minutach masa zacznie się ubijać, a po kilku następnych całkowicie stwardnieje. Ta metoda wymaga dużej siły i zajmuje więcej czasu niż klasyczne kremy. Jeśli wybieramy mleko kokosowe, powinno ono mieć konsystencję stałą, a nie płynną!

Jeśli te sposoby są Ci znane i lubisz pichcić, to spróbuj swoich sił w profesjonalnej kuchni. Sprawdź aktualne oferty pracy dla kucharzy.

Śmietan fix i cukier żelujący

Śmietan fix staje się coraz bardziej popularnym dodatkiem do ciast i deserów. Jest jednak wiele osób, które niechętnie korzystają z gotowych półproduktów w kuchni. Jak wymienić utrwalony krem, aby uzyskać idealnie jędrną bitą śmietanę? Dodaj krem naprawczy do bitej śmietany, aby zachować jej kształt na dłużej. Zamiast żelatyny rozpuszczonej w wodzie lub fixu do bitej śmietany można też dodać cukier żelujący. Jest ona wtedy długo sztywna.

Roślinne substytuty żelatyny

W Polsce rośnie zainteresowanie przepisami wegetariańskimi. Według badań zleconych przez Pyszne.pl prawie połowa Polaków od czasu do czasu stosuje dietę całkowicie roślinną. Dzięki temu z roku na rok rośnie dostępność i smak kuchni wegańskiej. Sos wegetariański imitujący mięsny, serowy i warzywny to standard w znanych dyskontach. Tak więc znalezienie alternatywy dla żelatyny nie stanowi problemu — kilka z nich to: Agar, maniok, pektyna.

Informacja prawna