Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest kosztowne, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mycie zębów sodą i wodą utlenioną. Zwolennicy tej metody twierdzą, że pozwala ona uzyskać pożądane rezultaty w stosunkowo krótkim czasie, przeciwnicy natomiast są zdania, że soda i woda utleniona negatywnie wpływają na szkliwo. Czy rzeczywiście wybielanie zębów domowym sposobem jest skuteczne i w pełni bezpieczne?
Na czym polega mycie zębów sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni – większość osób dodaje ją do różnego rodzaju wypieków. Niemniej jednak można też posiłkować się nią podczas codziennej higienizacji, a mianowicie w kontekście wybielania zębów. W tym celu należy przygotować mieszankę, składającą się z:
- łyżki sody oczyszczonej,
- 2 łyżek wody,
- ewentualnie kilku kropel soku z cytryny.
Przyrządzoną w ten sposób pastą należy myć zęby kilka razy w tygodniu. Sam sposób postępowania jest dokładnie taki sam, jak w przypadku codziennej higienizacji – nanosimy odrobinę pasty na szczoteczkę, a następnie dokładnie myjemy zęby przez około 2 minuty. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać jamę ustną, pozbywając się resztek pasty.
Jak myć zęby wodą utlenioną?
Alternatywnym sposobem wybielania zębów jest mycie ich za pomocą wody utlenionej. Można to zrobić na dwa sposoby:
- płucząc jamę ustną wodą utlenioną 3% lub roztworem wody utlenionej 1,5%,
- dodając wodę utlenioną do mieszanki sody oczyszczonej, przygotowanej według powyższego przepisu.
W tym przypadku sposób postępowania jest bardzo podobny – kilka razy w tygodniu myjemy zęby pastą z dodatkiem wody utlenionej bądź po prostu, płuczemy nią zęby po myciu właściwym.
Jakie efekty daje mycie zębów sodą i wodą utlenioną?
Większość osób, decydujących się na mycie zębów sodą i wodą utlenioną, ma jeden cel – wybielanie. W gabinecie stomatologicznym za profesjonalny zabieg trzeba zapłacić kilkaset złotych. Jednocześnie warto pamiętać, że efekty nie są stałe, dlatego procedurę wybielania należy powtarzać co jakiś czas. Tymczasem wybielanie zębów domową metodą, za pomocą sody oczyszczonej oraz wody utlenionej, jest zdecydowanie tańsze. Mieszanka sporządzona na ich bazie kosztuje zaledwie kilka złotych. Warto zwrócić uwagę na właściwości wody utlenionej oraz sody oczyszczonej. Woda utleniona działa antybakteryjnie, posiada również właściwości wybielające. Natomiast soda oczyszczona posiada właściwości ścierne, co oznacza, że mechanicznie ściera osad nazębny, odpowiadający za przebarwienia.
Kiedy można zobaczyć pierwsze efekty stosowania sody oczyszczonej oraz wody utlenionej?
Pożądane rezultaty stosowania wody utlenionej oraz sody można zauważyć nawet po 2 tygodniach. Czasami pierwsze efekty widoczne są po kilku użyciach, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dużym osadem nazębnym, który ściera się przy pomocy sody.
Mycie zębów sodą oczyszczoną a kwestie bezpieczeństwa
Wydaje się, że mycie zębów sodą oczyszczoną daje bardzo dobre rezultaty, zatem nie warto przepłacać za profesjonalne zabiegi, wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że wybielanie zębów samo w sobie może być szkodliwe, nawet jeśli podejmuje się do doświadczony lekarz. Tymczasem samodzielne usuwanie osadu przy pomocy sody niesie za sobą jeszcze większe ryzyko. Pożądane efekty widoczne są co prawda w krótkim czasie, lecz myjąc zęby sodą, jednocześnie ścieramy szkliwo, powodując jego uszkodzenie. W rezultacie zęby są jeszcze bardziej podatne na przebarwienia, a także na działanie bakterii. Jeśli decydujemy się myć zęby sodą, to nigdy nie róbmy tego zamiast mycia specjalistycznymi pastami czyszczącymi. Soda, sama w sobie, nie chroni przed rozwojem próchnicy.
Czy można bezpiecznie myć zęby wodą utlenioną?
Bezpieczniejszym sposobem domowego wybielania zębów jest płukanie jamy ustnej wodą utlenioną. W tym przypadku efekty nie są aż tak spektakularne, jednak nie dochodzi do nadmiernego ścierania szkliwa, powodującego jego uszkodzenie. Zamiast decydować się na mieszankę wody utlenionej i sody, warto więc postawić na samą wodę utlenioną. Jednocześnie musimy pamiętać, że stosowanie jej w zbyt dużych ilościach może przynieść zębom więcej szkody, niż pożytku. Zbyt mocny woda utleniona bądź zbyt częste płukanie nią zębów może powodować ich nadwrażliwość, a także zwiększać podatność dziąseł na krwawienie. Stosunkowo bezpieczne jest płukanie jamy ustnej 2-3 razy w tygodniu roztworem wody utlenionej.
Mycie zębów wodą utlenioną przy zakażeniach
Woda utleniona cechuje się nie tylko właściwościami wybielającymi, lecz również przeciwbakteryjnymi. Dlatego też można po nią sięgnąć w przypadku zmian próchnicznych czy zakażenia, do czasu wizyty u lekarza stomatologa. Sprawdzi się doskonale, jeśli pod ręką nie mamy specjalistycznych płynów. Pamiętajmy jednak, że sama w sobie nie jest środkiem leczniczym.
Mądre wybielanie zębów sodą i wodą utlenioną
Jeśli decydujemy się wybielać zęby za pomocą wody utlenionej czy sody, to pamiętajmy przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa. Sporządzoną mieszanką nie można myć zębów zbyt często, tak aby nie doprowadzić do starcia szkliwa czy nadwrażliwości.