Serialowe adaptacje – przegląd polskich produkcji powstałych na podstawie książek

Literatura na nowo stała się źródłem inspiracji do pisania scenariuszy. Książki są wdzięcznym materiałem dla producentów. Stacje telewizyjne coraz chętniej realizują serialowe adaptacje, spotykające się z pozytywnym odbiorem wśród widzów. A może Twój ulubiony serial też jest oparty o motywy zaczerpnięte z literatury? Zobacz polskie produkcje, które powstały na podstawie książek!

Serialowe wersje książek

Czytelnicy będą zadowoleni ze względu na rosnące zainteresowanie producentów telewizyjnych książkami. Poszukiwanie inspiracji w literaturze nie jest nowym zjawiskiem. Seriale takie jak Lalka” czy „Czterej Pancerni i Pies” także powstały na podstawie książek!

Chcesz być na bieżąco w serialowym świecie? Systematycznie śledź wpisy na stronie https://serialowy.pl/ i nie daj się zaskoczyć!

Seriale na podstawie książek – polskie adaptacje

Chyłka (2018/2019/2020)

Serialowa adaptacja serii książek Remigiusza Mroza o prawniczce Joannie Chyłce zrealizowana przez TVN. Do ról zaangażowani zostali m.in.: Magdalena Cielecka, Filip Pławiak i Katarzyna Warnke.

Seria książek o niepokornej Chyłce doczekała się adaptacji w trzech sezonach serialu: „Chyłka – zaginięcie”, „Chyłka  kasacja”, „Chyłka  rewizja”. Kancelaria prawnicza zostaje zaangażowana w sprawy, których wyjaśnienia nie są takie oczywiste, jak wszystkim się wydaje. Czy mecenas Chyłka skutecznie zmierzy się z trudnościami, napotkanymi w najnowszym sezonie? Dowiemy się tego już niedługo!

Ślepnąc od świateł (2018)

Ekranizacja książki Jakuba Żulczyka o takim samym tytule. Serial został wyprodukowany przez HBO. Na ekranie widzowie mogą zobaczyć m.in.: Kamila Nóżyńskiego, Jana Frycza czy Janusza Chabiora.

Fabuła kręci się wokół życia dilera narkotykowego, którego perfekcyjnie poukładane życie zostaje zachwiane, kiedy z więzienia wychodzi gangster starej daty.

Żmijowisko (2019)

Serial produkcji Canal+, powstały na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Wojciecha Chmielarza. Do ról obsadzono m.in.: Pawła Domagałę, Agnieszkę Żulewską i Hanię Koczewską.

Historia opowiada o tajemniczym zniknięciu z konfliktem pokoleń w tle. Co się wydarzyło tego tragicznego wieczoru? To pytanie trzyma czytelników i widzów serialu w napięciu od samego początku!

Król (2020)

Prawa do ekranizacji książki Szczepana Twardocha wykupił Canal+. W role wcielą się między innymi Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Boczarska i Borys Szyc.

Widzowie będą mogli śledzić historię żydowskiego gangstera już jesienią 2020!

W głębi lasu (2020)

Inspiracją dla Netflixa do stworzenia serialu była książka Harlana Cobena o tym samym tytule. Role odgrywają m.in.: Grzegorz Damięcki, Ewa Skibińska i Agnieszka Grochowska.

Dwie równoległe linie czasowe i jedna sprawa. Jak traumatyczne doświadczenie sprzed lat wpłynęło na bohaterów?

Żywioły Saszy – ogień (premiera telewizyjna wiosną 2021)

Fani Katarzyny Bondy będą zadowoleni. Pisarka zamieściła w mediach społecznościowych wpis, że telewizja TVN nakręci serial oparty o motywy z jej książki! Do produkcji zaangażowano między innymi Magdalenę Boczarską, Piotra Cyrwusa i Aleksandrę Konieczną.

„Lampiony” to jedna z czterech części serii kryminalnej zatytułowanej Cztery Żywioły. Główna bohaterka, po latach nauki profilowania w Wielkiej Brytanii wraca do Polski, gdzie zostaje zaangażowana do rozwiązania sprawy seryjnego podpalacza.

Od czego zacząć? Sięgnąć najpierw po książkę czy obejrzeć serial? Z takimi dylematami będziemy mierzyć się coraz częściej ze względu na to, że stacje filmowe szukają inspiracji do produkcji w literaturze!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna