Opiekunka osób starszych w Niemczech – czy wyjazd się opłaca?

Praca w Niemczech to gwarancja atrakcyjnych zarobków i bogatego pakietu socjalnego. Również bliskość granicy sprawia, że wiele osób myśli o pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Przeglądając oferty pracy w Niemczech, można zobaczyć, że ich dużą grupę stanowią oferty pracy fizycznej, do której zalicza się zawód opiekunki. Według danych Eurostatu, w 2018 roku odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej w Niemczech wynosił 21,4%. Pewnym jest, że będzie nadal wzrastał. Europa się starzeje, niskie współczynniki urodzeń i wydłużająca się długość życia powodują, że zapotrzebowanie na pracę opiekunek osób starszych jest coraz większe. Czy jest to opłacalna praca w Niemczech dla Polaków? – sprawdźmy.

Praca w Niemczech dla Polaków opiekunka – zarobki

Niestety osoby opiekujące się zawodowo seniorami w Polsce w większości otrzymują wynagrodzenie równe minimalnej krajowej, co oznacza, że 2020 roku zarabiają miesięcznie 2600 brutto. To niewiele zważywszy na wysokie koszty życia – po opłaceniu rachunków, zakupie żywności i innych niezbędnych środków higienicznych właściwie nie ma za co oszczędzać.

Opiekunki osób starszych mogą znaleźć atrakcyjne oferty pracy w Niemczech, gdzie można liczyć na zarobki w wysokości 1000 – 1700 euro miesięcznie. W najwyższym wariancie to trzykrotnie więcej niż w Polsce. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od doświadczenia w opiece nad seniorami, stopnia znajomości języka niemieckiego, landu, w którym podejmujemy pracę oraz zakresu obowiązków przy sprawowaniu opieki nad osobą starszą.

Jeśli zastanawiasz się nad aplikacją na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech, warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać, wykonując ten zawód i jakie predyspozycje zawodowe Ci w nim pomogą.

Opiekunki są zatrudniane do sprawowania opieki nad seniorami, którzy mają m.in. ograniczoną sprawność ruchową, demencję, cukrzycę i inne choroby wynikające z sędziwego wieku. Mogą zmagać się z depresją, poczuciem osamotnienia i odrzucenia, dlatego osoba ubiegająca się o tę pracę powinna mieć w sobie duże pokłady empatii, cierpliwości i zrozumienia.  Umiejętność postawienia się w sytuacji chorego, nawiązania kontaktu w kryzysowych sytuacjach będzie niewątpliwym atutem.

Praca ta wiąże się z zamieszkaniem pod jednym dachem z seniorem, nad którym sprawuje się opiekę. Do dyspozycji ma się osobny pokój, czasem również prywatną łazienkę. Dla niektórych osób przebywanie w miejscu pracy całą dobę może być barierą nie do przejścia, dlatego warto się zastanowić czy będzie się w stanie szybko przystosować do nowej sytuacji.

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Zakres codziennych obowiązków zależy od stanu zdrowia podopiecznego i wymagań stawianych przez jego rodzinę. Najczęściej należą do nich sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów spożywczych, pomoc przy higienie osobistej, asystowanie seniorowi w spacerach na świeżym powietrzu i podczas nocnego wstawania. Należy liczyć się z tym, że jest to zawód wymagający dużego zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Podczas sprawowania opieki nad seniorem jego stan zdrowia może się nagle pogorszyć, dlatego trzeba potrafić zachować tzw. zimną krew, potrafić udzielić pierwszej pomocy i wezwać odpowiednie służby, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jednym z ostatnich, ale bardzo ważnych wymagań jest umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim. Ułatwi to zrozumienie potrzeb i komunikację z podopiecznym oraz jego rodziną, a także personelem medycznym. Jeśli chcesz podjąć pracę opiekunki osób starszych, ale nie znasz języka, niektóre agencje pracy oferują darmowe lekcje języka niemieckiego. Dodatkowym atutem, zwiększającym szanse zatrudnienia będzie posiadanie prawa jazdy.

Praca w Niemczech to dobre rozwiązanie dla osób, które potrafią szybko zaadaptować się w nowym miejscu, bo chociaż praca za granicą jest bardzo opłacalna, wiąże się z typowymi trudami emigracji. Sprawowanie opieki nad seniorem jest zajęciem wymagającym, ale mogącym przynosić dużą satysfakcję z niesienia pomocy drugiej osobie. Nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia, aby zostać dobrą opiekunką, ważniejsze byś lubiła towarzystwo osób starszych i rozumiała ich potrzeby.

Informacja prawna