Ponad połowa mężczyzn po 45. roku życia zmaga się z problemami z prostatą. Najczęściej jest to łagodny przerost o stosunkowo niegroźnych konsekwencjach. Niemniej jednak problemy z prostatą, zwłaszcza zaniedbane, mogą prowadzić do znacznego przerostu lub nawet nowotworu. Dlatego też już z pierwszymi objawami trzeba walczyć. Jak to robić?
Najbardziej pospolite objawy problemów z prostatą
Nawet nieznaczny rozrost prostaty daje pewne objawy. Przede wszystkim dotyczą one problemów z oddawaniem moczu. Przerost powoduje częste parcie moczu przy niemożliwości całkowitego opróżnienia pęcherza, a tym samym konieczność częstszego niż wcześniej oddawania moczu. Mogą się również pojawić dolegliwości bólowe. Częstym zjawiskiem jest też bardzo słaby strumień moczu. Ponadto rozrost prostaty może również powodować problemy z erekcją oraz obniżenie libido.
Objawy te w większości przypadków dotyczą łagodnego przerostu prostaty, jednak mogą oznaczać także poważniejsze schorzenie. Niestety rozróżnienie objawów znacznego przerostu gruczołu i wystąpienia nowotworu jest bardzo trudne. Dlatego też, spostrzeżenie wspomnianych objawów powinno zachęcać do odwiedzenia poradni urologicznej, w celu otrzymania prawidłowej diagnozy.
Jak pomaga poradnia urologiczna?
Wizyta u urologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie specjalista wykonuje odpowiednie badania, w tym przede wszystkim USG. Niemniej jednak nie obejdzie się również bez dodatkowych badań z moczu. Najważniejszą kwestią jest sprawdzenie, czy występuje w nim antygen PSA. Jego obecność mocno koreluje z występowaniem nowotworu, niemniej jednak wyniki badań, ani pozytywne ani negatywne, nie dają stuprocentowej pewności, że rak faktycznie się pojawił, czy też że go nie ma.
Dlatego tak ważne jest, aby badaniem i leczeniem pacjenta zawsze zajmowała się profesjonalna poradnia urologiczna. W takim miejscu można liczyć na kompleksową diagnozę, składająca się z analizy wielu czynników, a nie tylko pojedynczych wyników badań. Natomiast po postawieniu diagnozy wdrażane jest leczenie – w formie farmakologicznej lub zabiegowej.
Zapraszamy na badania: poradnia urologiczna Poznań