Prezerwatywy bez lateksu – kiedy warto z nich korzystać?

Prezerwatywy to jedna z najbardziej powszechnych i najdostępniejszych metod antykoncepcji oraz zapobiegania przenoszenia chorób płciowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów prezerwatyw. Jedną z możliwości jest wykorzystywanie tych bez lateksowych. Czym one są i kiedy warto je wypróbować?

Czym są bez lateksowe prezerwatywy?

Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były jedynie prezerwatywy lateksowe. Te, chociaż skuteczne w zakresie zapobiegania ciąży i chorobom płciowym, wywoływały u wielu osób poczucie dyskomfortu. Przykre dolegliwości, jakie u nich wywoływały, oznaczały alergię, dającą takie objawy jak drapanie, świąd, pieczenie, wysypka. Z pomocą uczulonym na lateks przyszli stawiający na nowoczesne rozwiązania producenci kondomów. Stworzyli oni prezerwatywy poliizoprenowe, inaczej nazywane bez lateksowymi. Dziś z ich zakupem nie ma problemu, o czym można się przekonać, odwiedzając dział akcesoria erotyczne w Tagomago czy też innych drogeriach lub aptekach. Są one chętnie wybierane nie tylko przez uczulonych na lateks, a wynika to z ich licznych zalet oraz wysokiej skuteczności.

Z czego robi się prezerwatywy nielateksowe?

Na początku prezerwatywy nielateksowe produkowane były głównie z poliuretanu. Dziś jednak głównie wykorzystuje się poliizopren. Materiał ten jest roztworem kauczuku syntetycznego, przez co zachowuje jego podstawowe właściwości m.in. miękkość i wytrzymałość. Nie zawiera on jednak alergizujących białek.

Jakie właściwości mają prezerwatywy bez lateksu?

Prezerwatywy bez lateksu zachowują te same właściwości co te wykonane z kauczuku. Oznacza to, że są delikatne, wytrzymałe i solidne. Co więcej, podobnie jak tradycyjne kondomy występują w wielu typach. Do wyboru są te z prążkami, w różnych rozmiarach, z dodatkiem lubrykantu, smakowe. To jednak co odróżnia prezerwatywy bez lateksowe od tych z lateksu to grubość. Te pierwsze są ultracienkie, a przez to każdy stosunek jest przyjemniejszy i znika nieprzyjemny dyskomfort podczas aktu płciowego. Wiele osób wskazuje również, że bez lateksowe kondomy szybciej doprowadzają do orgazmu.

Jaka jest skuteczność kondomów bez lateksowych?

Prezerwatywy uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jak jednak jest w przypadku tych bez lateksu? Badania potwierdziły, że ich skuteczność jest zbliżona do tradycyjnych kondomów. Warto jednak pamiętać, że aby były one niezawodne, konieczne jest ich prawidłowe stosowanie i przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Informacja prawna