Płytki mozaika – w jakich aranżacjach prezentują się najlepiej?

W nowoczesnych, a zarazem praktycznych kuchniach i łazienkach, montuje się zazwyczaj trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości płytki. Mozaika, która pozwala na ich urozmaicenie, stanowi doskonałą alternatywę dla niemodnych już dekorów. Gdzie warto ją zastosować? Sprawdź, w jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej!

Płytki mozaika – najczęściej spotykane zastosowania w łazience

W łazienkach, w których pierwsze skrzypce grają płytki, mozaika występuje przeważnie w roli dekoracyjnego, uzupełniającego akcentu. Pokrywa się nią często np. obudowę panelu podtynkowego WC, czy też przestrzeń pomiędzy blatem łazienkowym, a lustrem. Można także wykończyć przy jej pomocy obudowę wanny oraz kabinę prysznicową.

Kolorowa (np. szklana), złota czy biała mozaika, może być także zastosowana w podobny sposób, co klasyczny dekor. Pionowy czy poziomy pasek tego typu mozaiki, nie tylko przełamie monotonię pozostałych płytek, ale także umożliwi optyczne podwyższenie czy poszerzenie pomieszczenia o niepraktycznym układzie.

Jaki mozaika na ścianę do kuchni?

Płytki mozaika sprawdzą się także w kuchni. Można wykończyć nimi przestrzeń pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi, lub fragment ściany nad kuchenką i zlewozmywakiem. Dobrym pomysłem może być także mozaika na ścianę przy półwyspie aneksu kuchennego otwartego na salon, która wyraźnie i elegancko podzieli wnętrze na strefy.

UWAGA: Do kuchni i aneksu kuchennego warto dobrać odpowiedniego typu płytki. Mozaika powinna być stosunkowo łatwa w utrzymaniu w czystości – najlepiej więc, gdyby jej powierzchnia była stosunkowo płaska i nie posiadała wyczuwalnej struktury, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia.

Złota, kolorowa, biała mozaika – najlepsze połączenia kolorystyczne

Mozaika na ścianie w kuchni wygląda korzystnie tylko wtedy, gdy umieszczona jest na stosunkowo prostym, jednolitym tle, dlatego najlepszym akompaniamentem dla tego typu wykończenia, są minimalistyczne i monochromatyczne płytki. Mozaika powinna w miarę możliwości z nimi kontrastować.

Biała mozaika będzie wyglądała świetnie w asyście płytek w soczystych odcieniach czerwieni, zieleni i granatu. Można ją także połączyć z płytkami czarnymi, czy grafitowymi,  najlepiej wielkoformatowymi. Kolorowa mozaika na ścianę doskonale skomponuje się z kolei z płytkami w odcieniach bieli i szarości, które wydobędą jej dekoracyjny charakter.

Niesamowicie modne mozaiki złote i srebrne, można natomiast łączyć z dowolnego typu płytkami – być może właśnie dlatego mozaiki złote i srebrne są tak często stosowane w aranżacjach kuchni i łazienek?

Płytki mozaika, z uwagi na swój dekoracyjny charakter, są szczególnie często stosowane w nowoczesnych wnętrzach. Mozaika na ścianę w kuchni czy łazience to doskonały sposób na ozdobę nawet najbardziej surowego wnętrza. Skorzystaj z z tego rozwiązania przy okazji urządzania własnego domu lub mieszkania!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna