Jak fuga może zmienić styl białej mozaiki – inspiracje

Mozaiki coraz częściej stanowią nieodzowny element w aranżacji wnętrz. Jako jedne z wielu elementów dekoracyjnych, łącząc się z pozostałymi dodatkami, potrafią stworzyć wyjątkowe i spójne wnętrze. Niezbędnym elementem w układaniu mozaiki jest fuga, która pozwala zdefiniować charakter wnętrza, uzyskując przy tym zamierzony efekt finalny aranżacji.

Mozaika biała – klasyka, której zaufano lata temu, i która z pewnością będzie triumfować przez następne dekady z trendach wnętrzarskich. Jak dobrać do białej mozaiki odpowiednią fugę oraz jak barwa wpływa na styl białej mozaiki we wnętrzu?

Jednolita ozdoba czy może wysoki kontrast?

Zacznijmy od tego, że fuga jest spoiwem budowlanym, odpowiadającym za nieprzedostawanie się wody pod płytki, kompensuje naprężenia oraz pozwala płytkom pracować. Dodatkowo, dzięki niej można uzyskać zróżnicowane efekty wizualne – kafle mogą zostać ukryte, uwydatnione kontrastową fugą lub uzupełnione w przypadku wielokolorowych kafli. Jak fuga wpływa na wizualny odbiór mozaiki? Warto przybliżyć się problemowi dzieląc go na dwie kwestie:

Jak zmieni się biała mozaika po zastosowaniu jasnej lub białej fugi?

Jasne spoiwo, wypełniające szczeliny pomiędzy kafelkami pozwoli uzyskać efekt tafli a ściana z powstałej mozaiki będzie „scalona”. Pełna, harmonijna powierzchnia będzie stanowić wyśmienity i ponadczasowy akcent w rustykalnej łazience z tak nieoczywistą dekoracją. Mozaika Stick Biały Połysk w towarzystwie wielkoformatowych płytek, imitujących kamienie naturalne stworzą ostoję pełną swobody wypoczynku.

Zakamuflowana fuga jest bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli nie przepadasz za odważnymi i kontrastującymi aranżacjami. Stworzenie przejrzystego wnętrza pozwoli je dodatkowo rozświetlić, niezależnie od obecności okna – mozaika pięknie odbije padające na nią światło naturalne, jak i sztuczne.

Polecamy wybór jasnej fugi w odcieniach beżu lub jasnych szarości. Spoina w tonacji delikatnie ciemniejszej od bieli pozwoli uniknąć efektu wyszarzenia płytki a brud osadzający się na spoinie nie będzie uwidoczniony, jak w przypadku białej fugi.

Wybór białej fugi do białej płytki może być równie estetyczny, jak i problematyczny. Wyżej wspomniana nierówność odcieni bieli może spowodować, że nasza biała mozaika będzie po prostu wyglądać na szarą i straci swój dotychczasowy blask. Warto również zaznaczyć, że biała fuga posiada tendencje do żółknięcia.

Dodatkowo, jest specyficzna w utrzymaniu czystości, jeśli biała mozaika jest ułożona na podłodze, to biała fuga jest jeszcze bardziej narażona na zabrudzenia, niż w przypadku ściany. Natomiast epoksydowa spoina w wyniku częstego kontaktu z wodą z czasem zżółknie. Jeśli nie chcesz toczyć nierównej wali z detergentami, to radzimy skorzystać z fugi do płytek w ciemniejszych tonach.

Niewielka łazienka z białą cegiełką, poprzecinana jasną, szałwiową fugą, znajdująca się pod prysznicem, w towarzystwie szałwiowej boazerii, beżowych ścian, drewnianych półeczek z ustawionymi roślinami doniczkowymi nada lekkości i świeżości aranżacji. W tym przypadku biała fuga sprawiłaby, że ściana pod prysznicem w ogóle nie zostałaby zauważona.

Jak kontrastująca fuga wpłynie na styl białej mozaiki?

Spoina wypełniająca przestrzenie między mozaiką w kontrastującym kolorze to odważniejsze rozwiązanie, które z pewnością spełni oczekiwania o wyrazistych detalach we wnętrzach. Uwydatniony kształt białej mozaiki odmieni aranżację o 180°. Czy mówiąc o kontrastującej fudze mamy na myśli tylko czarną fugę? Oczywiście, że nie! Wszelkie odcienie zieleni, ciemnej szarości, brązu, niebieskiego, złota i każdej innej wyrazistej barwy tworzy świetny kontrast w połączeniu z bielą.

Złota fuga, przecinająca mozaikę Arabeska Carska Biała Połysk, to eleganckie i awangardowe połączenie. Taka dekoracja kuchennej ściany podbije złote użylenie marmuru Calacatta, który prezentuje swoje wdzięki jako blat wyspy kuchennej na zabudowie z ciemnego litego drewna.

Kolejnym przykładem może być niezwykle modna skandynawska łazienka, z pozoru delikatna, harmonijna i stonowana – a jednak czarna fuga wiedzie prym między białymi płytkami. Czyż to nie jest zaskakujące? Ciemny odcień spoiny nie musi oznaczać kiczowatego pomieszczenia, bez wyczucia stylu.

Podsumowując, odpowiednio dobrany kolor fugi do białej mozaiki pozwala stworzyć piękne wnętrze, dodające energii i inspirujące do podejmowania wyzwań każdego dnia. Wiesz już jak kierować się przy doborze odpowiedniej spoiny, czego unikać oraz dlaczego biała fuga nie jest polecana do towarzystwa białym płytkom. Szeroki wybór białych mozaik ceramicznych oraz chemii budowlanej znajdziesz w Raw Decor. Zainspiruj się i stwórz wnętrze marzeń.

Informacja prawna