Mozaiki do kuchni – jak dobrać i co warto wiedzieć?

W polskich kuchniach coraz częściej można spotkać mozaiki. Wynika to między innymi z tego, że posiadają one bardzo wysoką wartość aranżacyjną. Mozaika na ścianę przy odpowiedniej kompozycji świetnie się prezentuje i kosztuje względnie mało. Obecność takiej ozdoby może znacząco podnieść elegancję całego pomieszczenia oraz nadać mu świeżego charakteru.

Jak wybrać idealną mozaikę do kuchni?

Przed zwróceniem uwagi na kwestie estetyczne mozaiki do kuchni należy najpierw określić swoje wymagania oraz potrzeby. W zależności od tego będzie trzeba się zdecydować na określony materiał, z którego zostanie wykonana mozaika oraz jaki będzie miała kształt. Przełoży się to również na miejsce jej ułożenia. Jedną z najklasyczniejszych jest biała mozaikaJak może być ułożona mozaika:

  • Jednym z klasycznych wyborów jest kształt heksagonu.
  • W kuchniach można również często zauważyć motywy florystyczne- przykładowo w postaci koniczyny lub arabeski.
  • Dobrą inspiracją może być rybia łuska, która powstanie poprzez ułożenie małych i różnorodnych elementów.

Tworzywo z jakiego wykonana będzie mozaika do kuchni powinno być odporne na urazy mechaniczne i wahania temperaturowe. Ze względu na specyfikację kuchni materiał powinien być również plamoodporny lub zapewniać łatwe usuwanie zanieczyszczeń. Znaczenie ma też czy będzie to mozaika na ścianę, czy na podłogę. Wbrew pozorom biała mozaika jest z reguły łatwa w czyszczeniu, a zabrudzenia nie są szczególnie widoczne.

Najpopularniejsze tworzywo dla mozaiki do kuchni

  • Mozaika ceramiczna – najczęściej występująca w formie glazurowej
  • Mozaika szklana – posiada charakterystyczny połysk może być przezroczysta, błyszcząca lub posiadać jakiś kolor- przykładem jest biała mozaika
  • Mozaika kamienna i drewniana – są rzadziej spotykane i zwykle charakteryzują się wyższą cenę. Takie mozaiki mają naturalne pochodzenie. Drewno zwykle jest pochodzenia egzotycznego.
  • Mozaika aluminiowa – często opisuje się ją jako podobną do mozaiki szklanej. Wynika to z tego, że często jest połyskująca jednak można również zamówić matową wersję.

Gdzie najlepiej ułożyć mozaikę?

Kuchnia jest miejscem, które potrafi generować bardzo dużo plam. Wielu zanieczyszczeń niestety, ale nie da się uniknąć więc pod ręką powinno się posiadać środki czyszczące. Mozaiki zwłaszcza lubią naturalne środki czyszczące, które nie są za silne. 

Mozaika na ścianie to jeden z najpopularniejszych wyborów. Odpowiednio dobrana zupełnie zmienia charakter pomieszczenia. Mozaika na meblach lub między szafkami stanowi ciekawe urozmaicenie. Nadaje im indywidualnego charakteru i zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Spotkać również można mozaikę na podłodze, która jest stosowana zamiast standardowych kafelków. Zwykle w kuchni jest to połączenie kafelków i mozaiki.

Kilka praktycznych rad

Układanie mozaiki na ścianę lub innej zwykle odbywa się na zasadzie mocowania na siatce. Przed przystąpieniem do układania powierzchnia, na której znajdzie się mozaika powinna być wyrównana, oczyszczona i mieć równomiernie rozprowadzony klej. Powierzchnia musi być również dokładnie zmierzona, aby wiedzieć, ile surowca użyć.

Informacja prawna