Perfumy piżmowe- jak pachnie piżmo? Czy faktycznie jest afrodyzjakiem?

Piżmo jest częstym składnikiem perfum, kobiecych i męskich. Znane i cenione od wieków za swój niepowtarzalny i trudny do jednoznacznego określenia zapach.

Naturalne piżmo pachnie amoniakiem i jest trudne do zniesienia, ale gdy już zostanie rozpuszczone w alkoholu, a później przejdzie jeszcze kilka etapów, zachwyca. Perfumy piżmowe od wieków cieszą się popularnością. Może niekoniecznie w takiej formie, jak my dziś możemy kupić we flakoniku, ale raczą zmysł węchu od dawna.

Ze względu na to, że piżmo pozyskiwane jest od zwierząt, obecnie zastępowane jest syntetycznym piżmem. Nie pachnie ono już tak samo, ale nadal warto temu zapachowi poświęcić dłużej niż chwilę. Zwłaszcza że działa jak afrodyzjak. Jak wybrać perfumy piżmowe? Skąd pozyskiwane jest naturalne piżmo? Które koronowane głowy zachwycały się piżmem?

Skąd pochodzą perfumy piżmowe?

Być może część osób poczuje rozczarowanie, ale naturalne piżmo wcale nie ma romantycznego pochodzenia. Choć różnie można rozpatrywać jego pozyskiwanie. Dawcą naturalnego piżma jest piżmowiec syberyjski. Żyje on w lasach, w górach w Azji. Piżmo to gruczoły wydzielane przez piżmowca w celu zwabienia samic. To one właśnie są sekretnym, uwielbianym zapachem od wieków. Jednak nie w naturalnej formie.

Ze względu na to, że ludzie masowo zabijali zwierzęta w calu pozyskiwania gruczołów, konieczne było stworzenie zbliżonego zapachu w laboratorium. Co prawda można pobrać substancję, bez zabijania zwierząt, jednak mieszkańcy Azji wykorzystywali również między innymi skórę zwierzęcia. Nie chodziło więc o samo piżmo. Ze względu na zmniejszającą się populację piżmowca syberyjskiego, cena perfum z naturalnym piżmem jest bardzo wysoka, bo on sam jest bardzo drogi.

Piżmo można pozyskać również od innych zwierząt. Są to między innymi: kaczka piżmowa, piżmak czy uroczy skunks. Jednak ich gruczoły nie są już tak atrakcyjne pod względem zapachu.

Obecnie w laboratoriach tworzone są sztuczne odpowiedniki piżma. Choć nie są one identyczne, bo trudno stworzyć taki sam zapach, to jednak są zbliżone. I przede wszystkim jest to bezpieczne dla zwierząt.

Perfumy piżmowe uwielbiane od wieków

Piżmo było ulubionym zapachem ludzi od wieków. Znane jest od czasów antycznych, kiedy to dodawano je do zaprawy wznoszonych meczetów. Słońce sprawiało, że świątynia wypełniona była niezwykłym zapachem.

Grecy uważali piżmo za niezwykły afrodyzjak. I pewnie dlatego też koronowane, najsławniejsze głowy Europy uwielbiały perfumy piżmowe. Był to ceniony przez Marię Antoninę zapach. Krążą nadal pogłoski, iż nakazała ona by piżmo było przechowywane w misach, dzięki czemu zapach otulał cały pałac. A po jej śmierci wciąż w jej komnacie wyczuwalne było piżmo. Zapach był również lubiany przez monarchinie brytyjskie, przez królową Aleksandrynę Wiktorię i Elżbietę I.

Diabeł tkwi w szczegółach- piżmo nie tylko pachnie

Piżmo to nie tylko oryginalny zapach, który trudno uchwycić. Aby uzyskać pożądany efekt piżmo przechodzi przez kilka etapów, zapach dojrzewa przez długie miesiące, nim trafi do kompozycji. Poza tym piżmo ma jeszcze jedną zaletę. Jest ono dobrym utrwalaczem. Perfumy piżmowe dłużej utrzymują się na skórze. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne z punktu widzenia większości konsumentów.

Jak pachnie piżmo?

Trudno jest jednoznacznie określić zapach piżma. Nie jest on do ujęcia w konkretne ramy. Poza tym nie ma dwóch takich samych zapachów. Perfumy piżmowe mają raczej intensywny zapach, są mocniejsze, intensywniejsze. Zapach jest lekko słodki, może być nieco mdły, przełamy nutą świeżości. Do tego delikatny zwierzęcy akcent.

Perfumy piżmowe zamykają w sobie romantyzm i drapieżność. Zmysłowość i pewność siebie. Piżmo dobrze komponuje się z zapachami kwiatowymi i orientalnymi. Jest też tą przysłowiową wisienką na torcie w perfumach orzeźwiających, cytrusowych. Lubi połączenie z zapachami drzewnymi i skórzanymi. Piżmo dodaje perfumom wyrazistości i utrwala je.

Na jakie okazje używać perfumy piżmowe?

Są świetne na każdą okazję. Ich przeznaczenie zależy od pozostałych składników. Jeśli są to mocne perfumy, to sprawdzą się z pewnością na wyjścia we dwoje, na imprezy, na różnego rodzaju spotkania. Jeśli są delikatniejsze, to perfumy z piżmem można używać na co dzień. Dzięki temu, że perfumy piżmowe są trwałe, utrzymują się na skórze dłużej, to można cieszyć się ich zapachem przez kilka godzin.

Na ile piżmo jest afrodyzjakiem? Najlepiej je wypróbować, używając zapachu przed randką. Choć dziś jest to zazwyczaj piżmo syntetyczne, to perfumy nadal mają zmysłowy charakter. Najlepsze perfumy piżmowe znajdziesz w perfumerii Louma.pl!

Informacja prawna