Perfumy niszowe — co to jest i czym się charakteryzują

perfumy niszowe

Większość miłośników pięknych zapachów z pewnością spotkała się z określeniem perfumy niszowe. Czy jednak naprawdę wiemy, co ono oznacza? Czym dokładnie charakteryzują się te zapachy i czym różnią się od perfum znajdowanych w sieciowych perfumeriach? Czy zawsze perfumy niszowe są drogie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Perfumy niszowe — dlaczego się różnią od mainstreamowych?

Czym dokładnie są perfumy niszowe? Są to zapachy odpowiadające na potrzeby klientów, którzy szukają czegoś innego niż standardowa oferta perfumerii sieciowych. Jest to oferta nie tylko dla wybitnych znawców i koneserów sztuki perfumeryjnej, a dla każdego, kto szuka odmiany, czegoś bardziej ekscytującego i indywidualnego. Z pewności perfumy niszowe są odpowiedzią na te potrzeby.

Charakteryzują się niezwykłymi połączaniami zapachów. Wykorzystują znane składniki aromatyczne, takie piżmo, bergamotka, czy jaśmin z innymi czasem niekonwencjonalizowanymi nutami zapachowymi, takimi jak: skóra, kastoreum, lukrecja, czy torf. Dzięki temu powstają niezwykłe wielowymiarowe kompozycje, które odróżniają się od trendów panujących na perfumeryjnym rynku.

Co ciekawe, większość perfum niszowych jest unisex i nie ma, tak charakterystycznego dla mainstreamowych perfumerii podziału na zapachy dla niej i dla niego.

Wolność tworzenia perfum niszowych

Perfumy niszowe różnią się od mainstreamowych, ponieważ inne jest podejście do ich kreacji oraz produkcji. Przede wszystkim jest ono niezależne od rynkowych trendów, kampanii i chwilowej mody. Cała uwaga skupia się na stworzeniu nowej niezwykłej kompozycji zapachowej, która ma działać na emocje odbiorcy. Tworzenie perfum niszowych, można porównać do malowania obrazu, tylko tutaj zamiast farb używane są różnorodne komponenty zapachowe. Ostatecznie powstaje dzieło, które będzie budzić w nas różnorodne uczucia, wspomnienia i myśli.

Przeczytaj także:  Męskie zapachy na zimę z korzenną nutą – poznaj nasze propozycje!

By osiągnąć ten efekt, mistrzowie perfumeryjni poszukują nowych kompozycji i wykorzystują składniki najlepszej jakości. Zazwyczaj pochodzenia naturalnego. Stąd właśnie bierze się tak wysoka cena perfum niszowych. Choć warto zauważyć, że nie każda seria jest bardzo droga, można również znaleźć perfumy niszowe w cenie dobrych perfum mainstreamowych.

Inspiracje zapachowe perfum niszowych

Perfumy niszowe inspirowane są różnorodnymi motywami z historii, sztuki oraz oczywiście emocjami, które się z nimi wiążą.

Ciekawy przykład stanowi seria opracowana przez Geralda Ghislaina, którą tworzy aż 50 różnych zapachów przygotowanych przy współpracy z innymi mistrzami tej dzieciny, między innymi  Julien Rasquinet czy Luca Maffei. Tworzone mieszanki zapachów nawiązują do historycznych dat, postaci oraz utworów operowych. Na przykład Histoires de Parfums 1969 Parfum de Revolte łączą w sobie nuty kwiatowe, kawy oraz czarnej czekolady z dodatkiem piżma i paczuli, które swą sensualnością powracają do rewolucji seksualnej, która miała miejsce w 1969 roku. Zapach Histoires de Parfums 1899 Hemingway swą wonią oddaje cześć sławnemu pisarzowi.

Przeczytaj także:  Dlaczego lubimy Moschino i love love?

Niezwykłe odwołania i inspiracje można znaleźć również w perfumach tworzonych przez włoską rodzinę Terenzi, którzy czerpią z bogactwa historii i kultury Włoch. Doskonałym przykładem może być linia V Canto nawiązująca do idei miłości zawartej w Boskiej Komedii Dantego.

Dbałość o każdy szczegół

Twórcy perfum niszowych skupiają swoją uwagę na stworzeniu wyjątkowego zapachu zamkniętego w niebanalnym flakoniku, który ma wyrażać charakter danych perfum. Niektóre są niezwykle proste i ascetyczne tak jak buteleczki perfum marki Ciro o nowoczesnym wyglądzie. W stylu retro zaś utrzymane są flakony kolekcji zapachów Histoires de Parfums. Inne zaś zapachy zamknięte są w misternie opracowanych buteleczkach, które mogą stanowić doskonałe przykłady mistrzowskich dzieł sztuki rzemiosła artystycznego. Są one niezwykle bogate i zdobne, robione z wykorzystaniem prawdziwego złota lub srebra, oraz drewnianych, czy skórzanych elementów. Tak, jak pełne wdzięku flakony Tiziana Terenzi Tyl lub Velorum. Mają one na celu podkreślać ekskluzywny i niecodzienny charakter zawartych w ich wnętrzu zapachów.

Informacja prawna