Pamiętaj o tym, że biżuteria to inwestycja na lata

Biżuteria to często dość spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że naprawdę dobrej jakości, piękne ozdoby z kamieniami szlachetnymi, wykonane z wysokiej jakości kruszców nie stracą na cenie, a wręcz przeciwnie – mogą być doskonałą lokatą pieniędzy.

Biżuteria modowa, pamiątkowa, artystyczna czy z wysokiej jakości kruszców – wybór jest całkiem spory. Wiele dodatków ma bardzo wysoką cenę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie swoich oszczędności właśnie w biżuterię. Szczególnie że złoto, srebro i kamienie szlachetne zawsze będą w cenie i raczej nie ma możliwości, by straciły na swojej wartości, a wręcz przeciwnie. Jest więc to dość dobra lokata pieniędzy, a dla wielu znacznie bardziej wartościowa, niż ta w banku. Nie bez powodu od setek lat posiadanie dużej ilości biżuterii jest uznawane za symbol luksusu i bogactwo.

Dlaczego warto inwestować w biżuterię?

Inwestowanie w biżuterię ma wiele zalet. Przede wszystkim można ją nosić, tworząc piękne stylizacje. Nakładanie jej nie będzie zbytnio obniżało ceny ozdób, szczególnie jeśli będą odpowiednio przechowywane i czyszczone.

Plusem takiej inwestycji jest jednak bez wątpienia fakt, że nie trzeba się specjalnie na tym znać. Oczywiście biżuteria powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej kupować ją u lokalnego jubilera, co do którego mamy pewność, że sprzedaje towar najwyższej jakości. Kupowanie złota czy srebra przez internet, z niepewnych źródeł może nie być udaną inwestycją, gdy okaże się, że kupiliśmy tanie podróbki. Kwestie autentyczności są tu więc bardzo ważne. Prawdziwą biżuterię na pewno znajdziemy w takich sklepach jak Lilou.

Poza tym w przypadku jakichkolwiek sytuacji kryzysowych – akcje na giełdzie, czy pieniądze mogą szybko stracić na wartości. Karty historii pokazują, że w przypadku biżuterii nic takiego się nie działo. Szkatułka z ozdobami jest więc dobrą inwestycją i da poczucie bezpieczeństwa na lata.

Luksusowa biżuteria nigdy nie będzie bezwartościowa

Przeglądając analizy i wykresy dotyczące cen metali jubilerskich, można zauważyć, że nie ma sytuacji, by szlachetna biżuteria stała się bezwartościowa. Wręcz przeciwnie, jej cena raczej rośnie, aniżeli spada. Stałe wzrosty dotyczą głównie kamieni szlachetnych, takich jak brylanty, rubiny, czy szmaragdy.

Na co zwrócić uwagę kupując biżuterię, która ma być inwestycją?

Kupując ozdoby, które mają być inwestycją, warto szukać biżuteryjnych dzieł sztuki. Chodzi o to, by ozdoby były unikalne, wykonane z wyjątkowych, wysokiej klasy materiałów. Podstawą jest bez wątpienia tworzywo, z którego zostały zrobione. Najlepiej, by było to złoto bądź platyna, które są najbardziej wartościowe. Plusem są też wartościowe kamienie. Trzeba jednak pamiętać, by upewnić się, czy zatopiony w złotej oprawie kamień jest na pewno diamentem, a nie tanią cyrkonią itp. Warto pamiętać, że kamienie ozdobne nie są inwestycją i nie są wiele warte.

W przypadku biżuterii inwestycyjnej – w cenie jest z pewnością biżuteria ręcznie wykonana. W przypadku tej odlewanej faktem jest, że powstaje wiele identycznych ozdób, przez co nie są unikatowe. A to powoduje, że ma je więcej osób i ich wartość aż tak nie wzrasta.

Warto inwestować w nietypowe kształty

Dobrą inwestycją jest kupowanie biżuterii w finezyjnych kształtach i kolorach. W rękach odważnych wizjonerów powstają naprawdę niesamowite kolekcje i takie są najbardziej wartościowe. Takie wzory będą osiągać znacznie wyższe ceny wśród znawców sztuki biżuteryjnej i na aukcjach bez problemu sprzedamy je z zyskiem.

Dobrze jest też inwestować w starą biżuterię, której wiadomo, że nie dostaniemy w żadnym sklepie jubilerskim. I chociaż takie ozdoby wśród jednych wzbudzają zachwyt, a wśród innych wręcz przeciwnie, to można mieć pewność, że są unikatowe i ich cena będzie z każdym rokiem rosła.

Historia biżuterii też jest w cenie

Dużą wartość ma także biżuteria, która należała do jakiejś znanej osoby. Takie perełki są jednak trudne do zdobycia i warto postarać się jeszcze o jakiś dowód, że kolczyki czy bransoletka naprawdę należały do danej osoby. Na tzw. „słowo” raczej nikt nam nie uwierzy.

Taka biżuteria jest droga, jednak w tym przypadku mamy całkowitą pewność, że za kilka lat sprzedamy ją drożej, niż kupiliśmy.

Na co uważać kupując biżuterię?

Najważniejsze przy kupowaniu biżuterii jest to, by była autentyczna. Złoto powinno być wysokiej próby, z jak najmniejszym dodatkiem stopów innych metali. Trzeba uważać na różnego rodzaju promocje w niesprawdzonych sklepach, szczególnie jubilerskich. Może bowiem okazać, że mamy do czynienia nie ze złotym pierścionkiem czy wisiorkiem, ale z pozłacanym, albo co gorsza – tombakiem.

Nie zaleca się też kupowania błyskotek na bazarach, czy u niesprawdzonych sprzedawców, albo u obcokrajowców, którzy zaczepiają ludzi na ulicy, proponując biżuterię w bardzo niskich cenach. W ten sposób działa wielu oszustów.

Niektórzy wprowadzają kupujących w błąd, jeśli chodzi o szlachetne kamienie. Zamiast nich umieszczają w biżuterii kamienie ozdobne i nazywają je „półszkachetnymi”. A te niestety wartości nie mają.

Kiedy i gdzie sprzedawać biżuterię?

Osoby, które inwestują w biżuterię czy szlachetne kamienie często zastanawiają się, kiedy warto sprzedać swoją kolekcję, by na niej zarobić. W tym przypadku mamy pewność, że nie stracimy, jednak raczej nie ma co liczyć na szybkie zyski. Biżuteria nabiera wartości z każdym rokiem, tak samo, jak szlachetne kamienie. Trzeba pamiętać, że złoża złota czy kamieni nie są nieograniczone. W związku z tym z każdym rokiem ich ubywa, a jak się okazuje, popyt na nie wciąż rośnie.

A gdzie najlepiej sprzedać biżuterię? Jeśli jesteśmy posiadaczami naprawdę cennych i unikatowych ozdób, wówczas możemy je sprzedać za pośrednictwem specjalnych domów towarowych, które działają także online. Są też aukcje, które dotyczą tylko biżuterii. Można też próbować wystawiać biżuterię na ogólnodostępnych platformach sprzedażowych, jednak w tym przypadku trudniej jest znaleźć znawcę, który będzie w stanie zapłacić za nią więcej.

Informacja prawna