Olejek rycynowy na włosy – przewodnik

olej rycynowy

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na poprawę zdrowia swoich włosów, warto wypróbować olejek rycynowy. Olejek ten pochodzi z nasion rącznika pospolitego i od wieków jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Po nałożeniu na włosy i skórę głowy olejek rycynowy może poprawić krążenie, odżywić skórę głowy i pobudzić wzrost włosów.

W tym artykule dowiemy się, jak olejek rycynowy działa i przedstawimy kilka wskazówek, jak go najskuteczniej stosować.

Co to jest olejek rycynowy?

Olejek rycynowy to naturalny olej pozyskiwany z nasion rącznika. Od tysięcy lat jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej, chińskiej i unani. Sam olej jest bezwonny, ale może zawierać delikatny zapach przypominający zapach tytoniu, ponieważ często zbiera się go razem z nasionami. W medycynie zachodniej olej rycynowy był stosowany w leczeniu cukrzycy i chorób wątroby. Jest również stosowany w tabletkach i kremach antykoncepcyjnych zapobiegających ciąży.

Alternatywna medycyna

W medycynie ajurwedyjskiej mówi się, że olej rycynowy poprawia ogólny stan zdrowia poprzez równoważenie vata dosha (element powietrza). Vata dosha może odpowiadać za wiele schorzeń, w tym suchość skóry i zaparcia, nic więc dziwnego, że ten olejek może być pomocny dla włosów. W medycynie chińskiej uważa się, że olej rycynowy odżywia krew i chi (energię życiową) w ciele. Mówi się, że włosy są odzwierciedleniem tych zdrowych narządów, więc ten olej może również pomóc we wzroście włosów.

Olej rycynowy jest używany od wieków, ponieważ skutecznie poprawia wiele różnych problemów zdrowotnych. Zawiera wysoki poziom białek, trójglicerydów i fitochemikaliów, które wspomagają gojenie poprzez aktywację regeneracji komórek i dostarczanie pożywienia uszkodzonym tkankom. Olejek ten stymuluje również krążenie i dostarczanie tlenu do mieszków włosowych, co może pomóc w promowaniu wzrostu.

Uważa się, że olej rycynowy jest jednym z najlepszych olejków do włosów, ponieważ jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i nie zawiera produktów ubocznych pochodzenia mineralnego ani ropy naftowej. Te składniki sprawiają, że jest dobrym emolientem, który pomaga zmiękczyć i kondycjonować włosy. Regularnie stosowany olejek rycynowy może wzmocnić łodygi włosów oraz zwiększyć połysk i łatwość układania.

Jak tego użyć?

Olejek rycynowy można nakładać na włosy na wiele różnych sposobów. Możesz wmasować go w skórę głowy, dodać kilka kropel czystych olejków eterycznych do buteleczki z aplikatorem i rozpylić na włosach po umyciu lub po prostu wlać niewielką ilość do ręki i wcierać w pasemka w razie potrzeby. Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z tego naturalnego produktu:

1 – Zacznij od niewielkiej ilości. Na początku potrzebujesz tylko kilku kropli, ponieważ sam olejek jest tak skoncentrowany. Jeśli stwierdzisz, że twoje włosy nie reagują na olej rycynowy, zawsze możesz spróbować użyć go w przyszłości.
2 – Używaj go na mokrych lub suchych włosach. Olejek możesz nakładać zarówno na mokre, jak i suche pasemka, ponieważ jest tak lekki, że nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj go po umyciu włosów, gdy mieszki włosowe są otwarte i gotowe do odżywienia.
3 – Wypróbuj różne sposoby aplikacji. Możesz wmasować niewielką ilość w skórę głowy, a następnie palcami lub pędzlem przeczesać resztę włosów. Możesz też wlać kilka kropel do butelki z aplikatorem i dodać trochę olejków eterycznych dla dodatkowego zapachu (np. miętowy lub rozmarynowy).
4 – Bądź konsekwentny. Stosowanie oleju rycynowego raz lub dwa razy może nie przynieść zauważalnych korzyści, więc jeśli chcesz zobaczyć rezultaty, musisz konsekwentnie go używać przez cały czas.
5 – Nie zniechęcaj się początkowymi wypryskami. Wiele osób zgłasza trądzik, gdy po raz pierwszy zaczynają używać tego oleju, ponieważ może on zatykać pory, jeśli nie zostanie zmyty po aplikacji. Jeśli tak się stanie, spróbuj użyć delikatnego środka czyszczącego, takiego jak Cetaphil lub Olay, a następnie zastosuj bezolejowy krem nawilżający.

Ile powinnam użyć?

Może się okazać, że z czasem Twoje włosy lepiej reagują na różne ilości oleju rycynowego. Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest śledzenie w dzienniku, ile zużywasz, aby w razie potrzeby móc dostosować jego ilość.

Powiniennaś także poeksperymentować z różnymi sposobami jego zastosowania, aż znajdziesz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli Twoje włosy są zbyt tłuste, spróbuj użyć szamponu oczyszczającego raz w tygodniu, aby usunąć nadmiar sebum ze skóry głowy. Co to robi?

Olejek rycynowy ma wiele zalet dla zdrowia włosów i skóry głowy. Tutaj jest kilka z nich:

1 – Poprawia krążenie i dostarczanie tlenu do mieszków włosowych. Pomaga to zwiększyć wzrost i zachować zdrowe włosy.
2 – Pomaga odżywić i nawilżyć skórę głowy, co może zmniejszyć suchość i łuszczenie się włosów.
3 – Wspomaga regenerację komórek, więc jest korzystny dla zniszczonych lub osłabionych pasm włosów.
4 – Może pomóc w zapobieganiu wypryskom, pomagając zrównoważyć hormony w organizmie. Jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy mają tendencję do występowania trądziku hormonalnego podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub jeśli mają PCOS (zespół policystycznych jajników).

Jak często powinienem go używać?

Wiele osób uważa, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując olejek rycynowy raz dziennie na mokre, lub suche włosy. Również powinieneś śledzić i zapisywać, ile używasz za każdym razem, aby móc dostosować w razie potrzeby, jeśli twoje włosy na początku nie reagują dobrze.

Możesz spróbować stosować go dwa razy w tygodniu, aby uzyskać dodatkowy wzrost i zdrowie. Pamiętaj o nawilżeniu po użyciu, ponieważ olejek ten może wysychać, zwłaszcza jeśli jest stosowany na suche włosy.

Jakie są skutki uboczne?

Stosowany z umiarem i zgodnie z zaleceniami, olej rycynowy może być bezpieczny dla większości ludzi. Jednak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych suplementów lub produktów naturalnych na swoim ciele.

Informacja prawna