Do rodziny storczykowatych należy wiele różnych gatunków. Według ostrożnych szacunków całkowita liczba gatunków storczyków przekracza 25 000. Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Podobnie jak wiele innych kwitnących kwiatów w pomieszczeniach, storczyki kwitną 2-3 razy w roku. W większości przypadków storczyki kupuje się w momencie ich kwitnienia, a przy odpowiedniej pielęgnacji roślina będzie kwitła w domu na stałe. Oto wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków.
Jak postępować z szypułką storczyka?
Szczególną uwagę należy zwrócić na szypułkę natychmiast po tym, jak storczyk przestanie kwitnąć. Dzieje się to zazwyczaj pod koniec jesieni. Gdy storczyk przekwitnie, szypułka staje się naga, więc musisz zdecydować, co z nią zrobić dalej.
Określ stan szypułki
Przede wszystkim spójrz na stan szypułki i dowiedz się, jaką odmianę storczyka masz. Od tego będą zależały Twoje kolejne kroki. Jeśli zwiędła jest tylko góra, wystarczy powierzchowne badanie, aby zdecydować, która część łodygi wymaga przycięcia. Weź odległość 1,5 centymetra od górnego pąka i odetnij uszkodzoną łodygę. Upewnij się, że potraktujesz cięcie, aby zapobiec przedostawaniu się wody do kanałów podczas podlewania. W przeciwnym razie storczyk może zgnić od wody, a wtedy nie da się go uratować.
Zielona szypułka
Jeśli szypułka pozostaje zielona, najlepiej przygotować roślinę do ponownego kwitnienia. Jednak w przypadku niektórych gatunków może to być śmiertelne i należy zwrócić szczególną uwagę na podgatunki. U niektórych gatunków stara szypułka nie pozwoli na rozwój młodych pąków.
Wysuszona szypułka
Jeśli szypułka zaczęła wysychać, nie spiesz się, aby rozpocząć przycinanie. Wystarczy zostawić ją tam na jakiś czas, aby kwiat mógł wyciągnąć wszystkie składniki odżywcze z wysychającej szypułki. Kiedy całkowicie uschnie, od razu to zauważysz. Jeśli liście zżółkły lub szypułka stała się jasnofioletowa, można ją usunąć. Zwróć uwagę na korzenie — kruche, szare korzenie również trzeba będzie usunąć, aby pobudzić je do dalszego wzrostu. Usuwanie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, unikając dotykania zdrowych pędów. Zadbaj o środek antyseptyczny — najlepiej kupić specjalne rozwiązanie w kwiaciarni, ale odpowiedni jest również zwykły nadtlenek. Po przycięciu należy starannie pielęgnować roślinę, gdyż jest teraz szczególnie wrażliwa.
Jak określić, czy storczyk zakwitnie ponownie?
Storczyki są w stanie kwitnąć przez kilka miesięcy — normalny okres to 2-3 miesiące, przy czym trwałość kwiatów wynosi do miesiąca. Wielu początkujących hodowców oczekuje, że storczyk phalaenopsis zakwitnie ponownie, praktycznie bez przerwy, ale z wielu powodów może się tak nie stać. Po pierwsze, roślina potrzebuje czasu, aby zregenerować się po przycięciu i nabrać nowej siły. Po drugie, kwitnienie może nie wystąpić z powodu pewnych czynników środowiskowych.
Większość storczyków lubi ciepło (22 do 24° C) i jeśli temperatura w sezonie utrzymuje się poniżej zalecanej, roślina może w ogóle nie zakwitnąć. Brak kwitnienia może być spowodowany brakiem światła. Storczyk najlepiej kwitnie na parapetach skierowanych na północ lub w innych miejscach o rozproszonym świetle słonecznym. Zbyt jasne światło lub bezpośrednie światło słoneczne może spowodować oparzenia zarówno pąków, jak i liści. Jedną z głównych przyczyn słabego kwitnienia jest nieodpowiednie podlewanie. Storczyk potrzebuje dużo wilgoci, a jeśli właściciel często zapomina o podlewaniu, kwitnienie może nie nastąpić. Nie należy podlewać wodą z kranu ze względu na dużą twardość i stężony chlor.
Szkodniki i choroby mogą spowodować nieodwracalne szkody w storczyku phalaenopsis lub nawet zabić roślinę. Liście są dobrym wyznacznikiem stanu zdrowia. Żółknące liście i gnijące korzenie to pewna oznaka choroby lub zbyt intensywnego podlewania. Odetnij porażone liście i zdezynfekuj dotknięty obszar środkiem grzybobójczym. Często nawet samo podłoże może być zarażone i pomaga tylko wymiana całej zawartości doniczki.
Suche powietrze w pomieszczeniu również szkodzi, dlatego warto rozważyć zastosowanie nawilżaczy powietrza — w końcu storczyk jest rośliną tropikalną i najlepiej kwitnie w warunkach zbliżonych do tych, w jakich żyje jego roślina macierzysta (z wyjątkiem niektórych odmian odpornych).
Pielęgnacja storczyka w okresie spoczynku
W okresie spoczynku storczyk odpoczywa po przycięciu i oszczędza energię na kolejny sezon, ale w tym okresie również wymaga opieki. Regeneracja rośliny powinna trwać co najmniej 7-8 tygodni. Umieść doniczkę w pośrednim świetle słonecznym i ustaw ją w optymalnej temperaturze 24 stopni w ciągu dnia i 16 do 17 °C w nocy. Zredukuj podlewanie do minimum, a nawet ogranicz je do opryskiwania. Regularnie spryskuj roślinę za pomocą opryskiwacza.
Jeśli nadeszły już cieplejsze miesiące, a stan spoczynku storczyka trwa nadal, można zacząć stosować wobec niego terapię szokową z różnicą temperatur 4-5 stopni. Nie należy jednak przesadzać, zbyt ekstremalne zmiany tylko zaszkodzą tropikalnemu pięknu. Okres spoczynku da roślinie wystarczająco dużo czasu na uformowanie pąków i przygotowanie jej do ponownego kwitnienia. Niektóre storczyki, takie jak Phalaenopsis, kwitną przez cały rok, ale wiele innych po prostu „spowalnia” swoje procesy wzrostu i gromadzi energię jak podczas hibernacji.