By Twoja skóra była utrzymana w dobrej kondycji, miękka w dotyku i wolna od zanieczyszczeń, musisz ją regularnie oczyszczać. Przede wszystkim ważne jest to, by poświęcać odpowiednio dużo czasu na mycie twarzy, ponieważ jest to jedna z najbardziej narażonych na zabrudzenia i zanieczyszczenia części ciała. Jak prawidłowo o nią dbać? Jakie produkty wybrać? Dowiedz się więcej!
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
Oczyszczanie twarzy polega na usuwaniu zanieczyszczeń, które gromadzą się w warstwie lipidowej skóry. Co ciekawe, niektóre osoby uważają, że twarz nie wymaga dokładnego mycia rano, bo wystarczy zadbać o nią przed pójściem spać. Tymczasem czynność ta jest tak samo ważna wieczorem, jak i po przebudzeniu. Dlaczego? Powodów jest kilka.
Przed położeniem się do łóżka skórę twarzy trzeba oczyścić niezależnie od tego, czy w ciągu dnia nakładało się na nią makijaż, czy nie. W obu przypadkach skóra jest narażona na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych – w szczególności toksyn pochodzących z zanieczyszczonego środowiska. Jeśli ich nie usuniesz, mogą zatykać pory, co skutkuje powstawaniem pryszczy, zaskórników i innych dolegliwości. Ponadto w nocy proces odnowy komórek jest intensywniejszy, dlatego wskazane jest, by przed nałożeniem kremu skóra była dokładnie umyta. Naturalne żele do mycia twarzy sprawiają, że składniki kosmetyków pielęgnacyjnych wnikają w głąb skóry i lepiej spełniają swoje funkcje.
Oczyszczenie skóry twarzy jest ważne również rano. W trakcie procesu odnowy komórek w nocy naskórek wytwarza martwe „złogi” i eliminuje toksyny, takie jak pot. Stosując odpowiednie kosmetyki, usuwasz więc brud, a także tonizujesz skórę i pomagasz załagodzić drobne stany zapalne na twarzy.
Co stosować do oczyszczania twarzy?
Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele produktów do mycia, że trudno zdecydować, który z nich wybrać. Jeszcze trudniej jest trafić na ten, który najlepiej pasuje do Twojej cery. Różnorodność właściwości i zastosowań kosmetyków może być przytłaczająca, dlatego najlepiej zacząć od wybrania jednego z dwóch podstawowych rodzajów czyszczenia: z wodą lub bez.
Produkty do stosowania z wodą
Żel do mycia twarzy – naturalny, ze składnikami roślinnymi – lub specjalna pianka to najpopularniejsze rodzaje kosmetyków do oczyszczania cery. Nakłada się je na wilgotną twarz, w trakcie mycia wytwarza się pianę, a na końcu zmywa ją wodą. Są to produkty bardzo wygodne i szybkie w użyciu, jednak musisz zachować szczególną ostrożność przy ich wyborze. Pianki często wysuszają skórę i mogą być dla niej zbyt agresywne. Dlatego często lepiej sięgnąć po naturalny żel do mycia twarzy, który właściwości myjące zawdzięcza substancjom pochodzącym z natury.
Produkty do użytku bez wody
Takie produkty są stosowane głównie wieczorem, do zmywania makijażu.
- Chusteczki do demakijażu są nasączone odpowiednim kosmetykiem. Pamiętaj jednak, że nie czyszczą one zbyt głęboko, a także negatywnie wpływają na środowisko.
- Mleczko i płyn micelarny to produkty, które nakłada się na wacik i którymi delikatnie pociera się twarz, by usunąć z powierzchni skóry pozostałości makijażu.
- Płyny dwufazowe są półtłuste i półwodniste, przeznaczone głównie do demakijażu. Tłusta baza rozpuszcza makijaż i zabrudzenia, a wodnista usuwa nadmiar sebum i tonizuje skórę.
Niektórzy narzekają jednak na uczucie „ściągania” po użyciu powyższych produktów, dlatego i tak warto umyć skórę po ich zastosowaniu. Dobrze jest wykorzystać do tego nawilżający żel do mycia twarzy, a później zastosować tonik i odpowiedni krem.
Jak wybrać naturalny żel do mycia twarzy?
Jak widzisz, najlepszym produktem oczyszczającym jest żel do mycia twarzy. Naturalny kosmetyk sprawi, że po fazie oczyszczania skóra nie będzie napięta. Jeśli odczujesz swędzenie i ściąganie, będzie to znak, że zastosowany produkt nie jest odpowiedni dla Twojej cery. Dobrze dobrany środek myjący musi być łagodny, by nie uszkodzić bariery ochronnej skóry i nawilżający, by pozostawić ją miękką w dotyku. Ważne, żeby żel wykorzystywał naturalne składniki, które łagodnie usuwają zanieczyszczenia i poprawiają kondycję naskórka.
Pamiętaj też, że wystarczy oczyścić skórę twarzy dwa razy dziennie, by była zadbana.