Nowoczesny adpater do pasów dla ciężarnych

Każda kobieta, która dowiaduje się, że wkrótce zostanie mamą zmienia swoje dotychczasowe zwyczaje i zaczyna przywiązywać większą wagę do swojego zdrowia i bezpieczeństwa. Przyszłe mamy dbają o to, aby dostarczać sobie w diecie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dbają też o odpowiednio długi sen i odpoczynek. Nową codziennością stają się cykliczne wizyty u lekarza i badania.

Ciężarne robią to wszystko głównie z myślą o dziecku, które niedługo pojawi się na świecie. Ma być ono silne, zdrowie i prawidłowo się rozwijać. Kobiety w ciąży zaczynają też zwracać coraz większą wagę na bezpieczeństwo. Jednym z tematów często analizowanych przez przyszłe mamy jest ich bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem i konieczność używania pasów bezpieczeństwa.

Czy kobiety w ciąży muszą używać pasów bezpieczeństwa ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w Polsce od 1991 roku obowiązuje powszechny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Prawidłowo zapięty pas zmniejsza oddziaływanie sił w trakcie kolizji drogowej i zapobiega bezwładnemu przemieszczaniu się osób będących wewnątrz pojazdu w czasie wypadku.

Aby pas bezpieczeństwa chronił, musi być odpowiednio zapięty- przylegać do ciała, nie być skręconym i być zapiętym na właściwej wysokości. Zgodnie w przepisami z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa są zwolnione osoby w określonych przypadkach takich jak policjanci, członkowie zespołu medycznego, żołnierze (podczas wykonywania czynności służbowych), osoby posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów, a także kobiety w widocznej ciąży.

Wiele przyszłych mam nie chce jednak rezygnować z pasów, lecz te standardowe podczas kolizji mogą doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zgniecenia płodu. Z pomocą może tu zatem przyjść adapter do pasów dla ciężarnych.

Czym jest adapter do pasów dla ciężarnych ?

Jest to specjalny kawałek materiału z paskami, który doczepia się do pasów samochodowych. Można go używać na wszystkich miejscach w samochodzie.

Sprawia on, że pas biodrowy znajduje się pod brzuchem kobiety, jest zatem ochroną przed poronieniem czy też przed odklejeniem się łożyska w przypadku gwałtownego hamowania czy też kolizji. Dzięki niemu podróż jest dla ciężarnej bardziej komfortowa.

Adapter jest lekki, łatwy do złożenia i poręczny. Można go wozić w samochodzie lub wrzucić do torebki. Powinien on być wygodny dla ciężarnej, nie uciskać w żadnym miejscu brzucha i przylegać na całej swojej powierzchni do ciała. Podobnie jak w przypadku fotelików, nie powinno się go zapinać na grubą kurtkę, gdyż wtedy nie będzie działał odpowiednio dobrze.

Jak wybrać adapter do pasów ?

Warto wybrać taki model, który będzie można łatwo uprać w przypadku zabrudzenia oraz taki, który będzie dopasowany do pasów w naszym aucie.

Adaptery dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, więc każda przyszła mama znajdzie coś dla siebie. Należy też przede wszystkim zdecydować się na taki model, który będzie przede wszystkim wygodny w użytkowaniu dla ciężarnej.

Warto więc zakupić go stacjonarnie i w miarę możliwości „przymierzyć” w sklepie. Dobrze jest także zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, jakie posiada adapter. Ważne jest, by posiadał on międzynarodowy certyfikat bezpieczeństwa i informację, że był sprawdzany w testach dynamicznych.

Na rynku dostępne są adaptery zapinane na zamek, które sprawdzą się we wszystkich modelach aut oraz w transporcie publicznych np. w autobusie oraz montowane na zaczepy Isofix, które są dostępne w nowszych modelach aut.

Informacja prawna