Na jakiej wysokości gniazda w kuchni?

Przedłużacze, rozgałęźniki i plątaniny kabli są tym, co jest najmniej mile widziane w kuchni, co więcej – mogą nawet stanowić zagrożenie! Ale niestety, czasem trudno się bez nich obejść, jeśli dojście do źródła prądu jest ograniczone. Dlatego odpowiednie rozmieszczenie gniazdek ma ogromny wpływ na funkcjonalność całego pomieszczenia! Decyduje także o odpowiedniej aranżacji kuchni, bowiem sugeruje miejsce, jakie zajmą poszczególne sprzęty.

Ile jest potrzebnych gniazdek w kuchni?

Jeśli chodzi o kuchnię – im więcej gniazdek, tym lepiej, bowiem jest to pomieszczenie, w którym korzysta się z największej ilości urządzeń wymagających zasilania. Liczba gniazdek powinna umożliwić podłączenie wszystkich sprzętów używanych stale, takich jak lodówka, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, piekarnik, zmywarka czy multicooker oraz dodatkowych, których używa się okresowo, a które nie powinny wymuszać odłączenia innych sprzętów. Czy da się ustalić konkretną liczbę gniazdek? Nie, ponieważ każdy ma inne zapotrzebowania i korzysta z innych urządzeń. Aranżacja kuchni pod tym względem musi więc być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Jakie gniazdka montować w kuchni?

W pobliżu źródeł wody (choć montowanie gniazdek w takich miejscach jest niewskazane) wszystkie gniazdka powinny posiadać osłony. Jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci, również te gniazdka, które są bliżej ziemi, powinny posiadać zabezpieczenie. Wszystkie gniazdka powinny także posiadać uziemienie.

Jeśli zaś chodzi styl gniazdek – oczywiście należy go dopasować do aranżacji kuchni. Wbrew pozorom, wybór wcale nie jest taki łatwy i oczywisty! Niektóre gniazdka będą bowiem dobrze widoczne, czasem tworząc całe listwy, co z pewnością wpłynie na estetykę kuchni. Dobrze więc poznać różne modele, a także poszukać inspiracji na to, jak ładnie wmontować gniazda w kuchenną przestrzeń, by wyglądały dyskretnie, a zarazem elegancko, odpowiednio do stylu. Dużo ciekawych rozwiązań można znaleźć na stronie AboutDecor, z praktycznymi poradami i wskazówkami dotyczącymi nawet mało oczywistych (jak gniazdka!) kwestii dotyczących wystroju wnętrz.

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka?

Jeśli już wiadomo, ile i jakie – dochodzi do podstawowej kwestii, czyli gdzie i jak wysoko umieścić gniazdka. Jeśli chodzi o takie sprzęty, jak lodówka, zmywarka czy piekarnik,  gniazdko powinno być obok nich, by podłączenie sprzętów nie wymagało dodatkowych przedłużaczy, które zwiększają ryzyko spięcia. Przyjmuje się, że gniazdka do takich sprzętów powinny być zamontowane na wysokości 30–100cm nad ziemią, co chroni przed ewentualnym zalaniem.

Jeśli zaś chodzi o inne sprzęty kuchenne, tutaj decyduje już wygoda i estetyka. Zdecydowanie gniazdka nie powinny być montowane w pobliżu zlewu czy w innych miejscach narażonych na kontakt z wodą. Specjaliści sugerują, że odległość gniazdek od wody powinna wynosić minimum 60cm. Gniazdka nad blatem powinny być umieszczone 100–120cm nad ziemią. Dostęp do nich musi być swobodny – nie powinny wymuszać pozycji stania na palcach czy siłowego ciągnięcia za kabel sprzętu, by go odłączyć. Powinny być na wysokości, na której będą umieszczone sprzęty. Dobrze jest tak wpasować gniazdka w aranżację kuchni, by były maksymalnie wygodne w użytkowaniu, słowem – zawsze pod ręką, a więc w miejscach, w których najczęściej się gotuje – tam, gdzie jest najwięcej miejsca na blacie, na każdym jego końcu oraz na środku. Warto również zadbać o to, by jedno z gniazdek znajdowało się przy podłodze, co ułatwi podłączenie np. odkurzacza. Również powinno się ono znajdować nie niżej niż 30cm nad ziemią.

 

Informacja prawna