Mycie twarzy szarym mydłem – jakie daje efekty?

Mycie twarzy szarym mydłem - jakie daje efekty?

Szare mydło to produkt kultowy i ponadczasowy, z którego korzystali nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Jaką tajemnicę kryje w sobie mydło wytwarzane z soli potasowych, że po tylu latach wciąż cieszy się dużą popularnością? Dlaczego warto myć twarz szarym mydłem? Sprawdź koniecznie!

Szare mydło – na co pomaga?

Szare mydło to naturalny produkt wytwarzany na bazie soli potasowych, ale w składzie może mieć też glicerynę, kwas cytrynowy oraz kwasy karboksylowe. Nie zawiera za to żadnych barwników, aromatów i innych sztucznych substancji, które mogłyby wysuszać lub podrażniać skórę czy też powodować reakcje alergiczne.

To właśnie dlatego szare mydło często stosuje się jako naturalny środek do przemywania ran, a także jako produkt wspierający leczenie różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Niektórzy używają go też zamiast kosmetyków do włosów, ciała oraz twarzy.

Jak działa szare mydło? Właściwości lecznicze tego produktu związane są przede wszystkim z działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest to też produkt bardzo łagodny. Jeśli jesteś zwolenniczką lub zwolennikiem naturalnych rozwiązań i domu bez chemii, koniecznie zastanów się nad wymianą zwykłych kosmetyków właśnie na szare mydło. Warto też wspomnieć, że taki produkt można stosować również jako płyn do prania odzieży, wybawiania plam, a nawet jako środek na mszyce w ogrodzie. Jak widzisz, możliwości jest sporo!

Mycie twarzy szarym mydłem: efekty i korzyści

Mycie twarzy szarym mydłem może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką lub posiadaczem cery wrażliwej i podatnej na podrażnienia czy alergeny. Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości szarego mydła mogą pomóc pozbyć się problemów dermatologicznych skóry lub przynajmniej zredukować nieprzyjemne dolegliwości takie jak swędzenie, zaczerwienienie czy podrażnienia. Szare mydło delikatnie oczyszcza skórę, usuwając nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia zbierające się na twarzy w ciągu dnia (np. kurz), co może zredukować ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków.

Szare mydło będzie też pomocne dla osób z cerą przetłuszczającą się. Już po kilku myciach można zauważyć, że skóra jest bardziej matowa.

Szare mydło na trądzik – czy naprawdę działa?

Szare mydło do twarzy często polecane jest jako naturalny środek na trądzik. Czy rzeczywiście tak działa? Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne teoretycznie może okazać się pomocne w zwalczaniu trądziku o podłożu bakteryjnym. Czysta i niezanieczyszczona skóra jest mniej podatna na rozwój bakterii odpowiedzialnych za wypryski.

Regularne stosowanie szarego mydła może pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Warto wspomnieć, że nie chodzi tu wyłącznie o trądzik na twarzy, ale na całym ciele. Zdrowotne właściwości kąpieli z dodatkiem szarego mydła mogą pomóc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak uczucie swędzenia i pieczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od przyczyny problemu. Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, że szare mydło jest zbawiennym produktem, który każdej osobie pomoże pozbyć się trądziku.

Czy szare mydło wysusza skórę?

Niestety szare mydło wykazuje pewne właściwości wysuszające skórę. Dla osób z cerą przetłuszczającą się będzie to efekt pożądany, ale co z osobami z cerą bardzo suchą? Tutaj trzeba zachować większą ostrożność i jednorazowo sprawdzić działanie szarego mydła na niewielkim obszarze skóry. Podstawą są też oczywiście odpowiednie kosmetyki nawilżające takie jak kremy czy toniki, które należy stosować po umyciu twarzy mydłem.

Szare mydło to twarzy – niemalejąca popularność

W latach 80. szare mydło było popularne ze względu na niską cenę. Dziś popularność jest niemal taka sama, ale zmieniły się powody. Przede wszystkim nie da się ukryć, że panuje moda na naturalną pielęgnację. Popularne są kosmetyki wytwarzane z roślin, np. kosmetyki z konopi czy ziół. Szare mydło jak najbardziej wpisuje się w ten trend.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem o podłożu bakteryjnym, przetłuszczającą się cerą czy podrażnieniami, taki produkt może okazać się bardzo pomocny. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny. Jeśli nie masz pewności, czy szare mydło Ci nie zaszkodzi, przeprowadź test na niewielkim obszarze skóry. A jeśli cierpisz na poważny problem dermatologiczny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Informacja prawna